Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Aslolan Tarikat mı, Tasavvuf mu?

Allah indinde en üstününüz, takvada en ileri olanınızdır.) [Hucurat 13] Buyuruyor Cenabı Hak… bu ayeti kerimeyi bir çoğumuz Cuma günü vaazlarda, camilerde veya sohbetlerde duymuşuzdur muhakkak. Allahu Teala nın buyurmuş olduğu bir emre kim karşı çıkabilir ki?

Bu ayeti kerimeyi bir de şu yönden ele alalım, Allah'a kul, Resulullah efendimize ümmet olmak için sürekli bir gayret içerisindeyiz.

Yüce Hak Kerim Kitabımızda; O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.(mülk 2)

Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.(zariyat 56)Buyurmaktadır. O buyurduğu zaman kainat susup dinlemez mi, akan sular durmaz mı, her şey sus pus olmaz mı? Ki ne yazıkki bağlı olduğun cemaat yada tarikatın izin verdiği kitapları okuyorsun,sadece hocalar sohbet ettiği için Kuran ve Hadis okumaları yapmıyoruz ne yazıkki.

Bu yazıyı okuduğunuzda beni Tarikatçıların düşmanı sanabilirsiniz,Tarikata karşı bi insan sanabilirsiniz. Ama kimse bu adam Tasavvufa karşı demez,  Tarikata karşı der öyle sanar. Tarikata karşı değilim Tarikatçılığa karşıyım, Cemaatçiliğe karşıyım.Tarikatlıyım hamd olsun.Tarikatçı ile Tarikatlı kelimesi arasındaki farkıda varın siz düşünün. Nefsi terbiye etmek için çıkmış olunan maneviyat yolunda Nefsini kabartarak her şeyden üstün kendi Tarikatını görüp herkese hava atmak, kibirli yürümek ne acı bişey… Ehli tarik oldun diye hemen ehli hakikatte olmadık ya… Toprağa her su düştüğü zaman tatlı meyvelermi çıkar topraktan, acı otlar zehirli bitkiler çıkmazmı? Nefsi terbiye için girdiğin yolda imanını kaybedersin farkın olamazsın. Benim Şeyhim her şeyi bilir, Benim şeyhim sıratten uçurarak geçirecek, Benim şeyhim 70-80 evliya gücünde… eğer bunları şeyh efendiler sizlere sölüyosa düşünmek lazım, Olan oldum dermi. Benim şeyhim her şeyi bilir ne derse doğrudur diyen Hz.Ömerin mesciddeki hutbe hadisesini bi okusunlar…. Benim Şeyhimin verdiği tevbeyle kesin cennete gidecez diyenler Allah Rasulunun Hz.Aişe validemize Hz.Fatıma validemize buyurmuş olduğu altından değerli cümlelere baksınlar. İşin en kötü tarafı bir tarikata girdiğinde eğerki sana felancı tarikat üyeleriye felanca cemaat ile görüşme ha sakın derlerse ve sen bunu yaparsan o zaman düşün kardeşim ne oluyo de Allah Hucurat Süresinde Müminler ancak kardeştir buyurmadımı? Topyekün hep birlikte Allahın ipine sarılın buyururken neden ayrılarak Allahın ipine sarılmaya çalışıyoruz… Eğer Allahın ipine sarılma yolunda birleşmek yerine ayrılarak sarılıyorsak O ip kimin ipi olduğunu düşünelim…

En büyük tarikat, En büyük şeyh benim şeyhim diğer şeyhler ufak sözlerine gelince Bir müslümanın başka Müslüman üzerinde takva dışında bir üstünlüğü yokken nasıl tarikatın tarikat üzerinde sayıları fazla diye üstünlüğü olabilirki. Benim Şeyhim 70-80 evliya gücünde Ona mürid olanlar kesin cennete gidecek diyenler Kuranı kerimde Hz.Lut ile Hz.Nuh kıssalarını okusunlar Hz.Lut peygamberin karısı Peygamber karısı diye direk cennetemi gidecek aksine cehennemde çünkü iman yok,Hz.Nuh un oğluna Allah o senin ehli beytinden değil buyurdu Neden? Çünkü iman yok… bizlerde Allaha kulluk vazifesini bırakır Ahlak elbisesini dışarıda bırakırsak şayet değil 70 evliya gücündeki Şeyh efendi 70.000 evliya gücünde de olsa kurtulamayız…

Bizleri mütevazi birer insan yapacak olan tarikat merkezleri bizlere kibir yaptırıyorsa şayet düşünmek lazım. Bu hataları Şeyh efendiler yapıyor demiyorum ama bu hataları o Şeyh efendilere bağlı olduğunu söyleyen talebeler yapıyolar… gün içerisinde Şeyh efendisinin ismini andığı kadar Allah ve Rasulunun ismini anmayan kişiler… 

Vesselam…


Emrah İSTEK

emrahistek123@gmail.com


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık