Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

CAMİLERE KOŞALIM, KURAN’LA BULUŞALIM

İnsan, fani bir varlıktır.

"Baki kalan bu kubbede, bir hoş sada imiş.

" misali, insanı bir anlamda ölümsüzleştiren geride bıraktığı güzelliklerdir, eserlerdir Çocuk, bu eserlerin en güzellerinden biri değil midir? İnsan, arkasından ağzı dualı, sözü güzel, çirkin sözlere kapalı, gönlü sevgi ile yoğrulmuş bir evlat bırakmak istemez mi? Elbette hemen hepimiz, arkamızdan bize ilahi kelamı okuyacak, Fatihalar gönderecek, belirttiğimiz niteliklere sahip bir evlat isteriz Çocuklarımıza, kitabların en yücesi Kur'an-ı Kerim'i öğretip, prensipleriyle yetiştirmek bizlere Yüce Allah'ın hoşnutluğunu kazandıracak, dünya ve ahirette büyük ikramların kapılarını açacaktır.

Kur'an terbiyesi ile büyümüş evlatların anne ve babaları, cennette herkesi imrendirecek, anne ve babalarını taçlarla taltif edilmelerine vesile olacaklardır Nitekim Sevgili Peygamberimiz: "Kim Kur’an’ı okur, öğrenir ve onunla amel ederse, kıyamet günü anne ve babasına nurdan yapılmışçasına parlak bir taç giydirilir Onun ziyası güneş ışığı misalidir.

Onun ebeveynine iki hulle giydirilir ki, dünya malı onlarla boy ölçüşemez Onlar: Ne karşılığında bunlar bize giydirildi? Derler Çocuğunuzun Kur’an’ın ahkâmını tutması sebebiyle denilir.

” Peygamber Efendimizin, "İnsan ölünce, üç ameli dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i câriye, kendisinden istifade edilen ilim, arkasından dua eden hayırlı evlat" hadisi, bu bağlamda düşünüldüğünde ne kadar da anlamlıdır İnsani erdemlerle donanmış, milli ve manevi değerlere,onu yaratan Allah'a, kendisini insanlığın kurtuluşuna adayan, örnek şahsiyet Hz.

Muhammed'e, ilâhî ve evrensel nice mesajlar içeren Kur'an'a saygılı bir çocuk, nesil bırakmak, büyük eser değil midir? Peygamber Efendimiz “Sadece şu iki kimseye gıpta edilir: Biri Allah’ın kendisine Kur’an verdiği ve gece gündüz onunla meşgul olan kimse, diğeri Allah’ın kendisine mal verdiği ve bu malı gece gündüz O’nun yolunda harcayan kimse Çocuklar, öncelikle ailelerine verilmiş birer emanettir Bu emanete riayet için onların bedenen ve ruhen sağlıklı yetiştirilmesi, iyi bir eğitimden geçirilmesi, ahlâken olgunlaştırılması gerekmektedir.

Çocuklarımız büyük bir heyecanla geldikleri bu kurslarda edindikleri kanaatlerini bir ömür boyu unutmayacaklardır Din gönüllüsünden, cami cemaatinden gördüğü tavırlar, ezberlediği namaz duaları, İslami prensipler, Sevgili Peygamberimizin hayatından kesitler ve onun güzel sözlerinden örnekler hatırlarında kalacaktır Bu açıdan din görevlilerinin, cami cemaatinin çocuklara göstereceği tavırlar oldukça önemlidir.

Onlara gösterilecek bir tebessüm, sıcak bir dokunuş, ilgi ve hediyeler dine bağlılıklarını artıracaktır Çocuklarımıza kazandırılacak iyi bir terbiyenin, maddî fedakarlıkla mukayese edilemeyeceğinin bilincinde olarak camilerdeki yaz kurslarına gereken önemi verelim Yaz Kur'an kursları, çocuğun hem dünya hem de ahiret mutluluğunu amaçlar.

Yaz Kur'an kursları, ilk orta eğitimin tatile girdiği yaz aylarında halkımızın, çocuklarını büyük bir içtenlik ve şevkle mahalle camilerine göndermeleri ile gerçekleşen, kısa süreli dinî eğitim faaliyetidir Yaz Kur'an kursları çocuklarımızın ellerinde elifba cüzlerle, Kur’an-ı Kerimlerle camilere koşup, İslam'ın rahmet prensipleriyle tanıştıkları bir yerdir Camilerimiz kıpır kıpır, cıvıl cıvıl melek safiyetli yavrularımızla,daha bir şenlenmekte, rengarenk çiçek demeti misali süslenmektedir.

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in çok uzun olmayan bir zaman içerisinde bir devlet kurması, fetihlerin birbirini takip etmesi, ruhundaki şecaat ve kahramanlıkla birlikte Kur’an-ı Kerim’e olan sevgi ve saygısından kaynaklanmış bulunmaktadır Şöyle ki: Şeyh Edebali’nin zaviyesinde misafir kaldığı gece, rafta Kur’an-ı Kerim’i görünce İlahi kitaba olan saygısından dolayı sabaha kadar ayakta durmuş ve uzanıp yatmamıştı Allahta onu ve onun soyundan gelen evlat ve ahfadını yüceltmiş ve Asya, Avrupa ve Afrika’da altı asır hükümran etmiştir.

Aziz milletimiz, Yüce Allah'a ve O'nun kitabına duyduğu engin sevginin bir işareti olarak, çocuklarını yaz kurslarına göndermektedirHalkımız, çocuklarının temel dini bilgileri, Kur'an-ı Kerim'i, öğrenmelerini,arzu etmektedir Kısa süreli de olsa bu eğitimin neticesinde hayırlı bir evlat beklemektedir.

Her şeyin maddi değerlerle ölçüldüğü, ahlak, iffet, samimiyet,ihlasın zedenlendiği günümüzde Yaz Kur’an Kursları büyük önem arz etmektedir Yaz Kur’an Kurslarında çocuklarımız, Rabbimizin bizlere en büyük hediyesi olan Kur'an-ı Kerim'le kucaklaşmakta, onun sevgi pınarına dalmaktadırlar Kur'an, onların ruh dokusudur.

Ona bağlı oldukları müddetçe gönülleri huzurla dolacak, kişilikleri onun ikliminde hayat bulacaktır Bunun için çocuklarımıza vereceğimiz en büyük hediye, onların gönüllerini Kur'an ışığıyla aydınlatmak olacaktırYaz Kur’an Kurslarına gelen çocukların yüzlerindeki mutluluğu görmek kadar güzel bir şey olamaz.
 

Ahmet Sevinç


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık