Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

İTİBARIN YOK EDİLMESİ
İnsanoğlu kendi başlı başına bir değer  ifade ettiği gibi hayatında sahip olacağı kendini diğer varlıklardan ayıracağı bir çok değerlere sahiptir. Özgürlük dini yaşama, mal ve can güvenliği nasıl  bir değer ise insanların onuru da haysiyeti de , şerefi de, aynı şekilde bir değerdir.

İslam dini, insanların bu değerlerinin garanti altına alınmasını, arasındaki ilişkilerin sevgi saygı sadakat ve samimiyet içerisinde olmasını emreder. Birisinin bir haber getirmesi durumunda araştırılması gerektiğini emrettiği gibi suçsuz, namuslu ve haysiyetli kişilere yapılan karalamalarda apaçık bir iftiradır demeyi de emreder. Ama ne yazık Ülke olarak içersinde olduğumuz kötü şartların getirmiş olduğu olaylar neticesinde insanımızın bütün dini prensipleri yok sayarak birbirlerine göstermesi gereken sevgiyi, saygıyı, sadakati , samimiyeti ayaklar altına almış ve iftirayı, arkadan iş çevirmeyi marifet bilip İtibar cellatlığına soyunmuştur.

Ülke olarak büyük badirelerden geçtiğimizin farkındayız bunu başaracak tarihi gücede sahip olduğumuzu biliyoruz. Fakat düşmanlarımızın çevirdiği entrikalarla uğraşmak yetmezmiş gibi birde haksız bir şekilde insanımızın uğramış olduğu iftiralara prim vererek toplumu ayakta tutan en önemli yapı taşı olan güveni yok edip içten kendimizi yıkmanın gayreti içerisinde oluyoruz.

Bugün milletimizin önündeki en büyük sorun beynin, aklın, iradenin, bir takım araçlara, görsele, mevkiye, makama, menfaate, başkalarına kiralanmasıdır. Neticede toplum olarak birilerinin oyuncağı olunmasıdır.

Toplumların ve devletlerin varolmasının, güçlü olmasının yegane sebebi maddiyat ve yer altı zenginlikleri değil, orada yaşayan insanların din ve vatandaşlık bilinciyle hareket edip birbirlerine karşı sevgiyi, saygıyı, sadakati, samimiyeti, doğruluğu esirgememeleridir. Bir milletin sarsılmaz bir şekilde bir bütünlük oluşturması için ahlaki donanımlara sahip olması gerekir. Ama ne yazık ki yeri geldiğinde peygamberi ahlakiliklerden bahsederiz ama onları uygulamaya geldiğinde görmezlikten geliriz. Ucunda kardeşlerimizin itibarını, onurunu, haysiyetini, şerefini zedelemek bile olsa gaflet içerisinde bütün İslami ilkeleri ayaklar altına alarak, Yaradandan korkmayarak elimizle, dilimizle haysiyeti, şerefi yok etmeye soyunuruz. Hiçbir delil gözetmeden, araştırma yapmadan, savunma almadan, bilgi ve belge olmadan kişisel husumetten dolayı birilerinin iki dudağının arasına insanımızın onurunu mahkum ederiz.

Gelin yol yakınken dönelim, bu içten gelen sese kulak verelimde heva ve heveslerini İLAH haline getiren bu kripto, bukalemun tipli insanların iftiralarına, yalanlarına, dedikodularına itibar ederek masumları itibarsızlaştırmayalım. Helal dairesinde tutacağımız gözümüz, kulağımız, zihnimizi, dilimizi, gönlümüzü kirleterek sınırları, hudutları ihlal etmeyelim. Bunların hepsinden sorumlu olacağımızı, Allah’ın bizleri kontrol ettiğini unutmayalım. Kurunun yanında yaşıda yakarak, kuru olanlara, suçlu olanlara pirim vermeyelim. Suçsuza suçlu etiketi vurmayalım. Haklıyı haksız göstermeyelim. Temizi pis haline getirmeyelim. Paralel yapı ile mücadele edeyim derken, bu yapının dümen suyuna gelmeyelim. Birilerin yerlerinde gözü olanların o makama ulaşmak için o makamdaki görevlileri hedef alıp iftira atmalarına, masumların yıpranmasına fırsat vermeyelim. Eğer bu yanlışları düzeltmeyip, Hakkı göz önünde bulundurmayıp, batıla kapı aralarsak bunun altında kalacağımızı bilelim. Bunun bedelinin ağır olacağını unutmayalım.   

 

Mustafa KARACA


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık