Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Oruç’a Tutunmak !

Her yıl ramazanla buluşmak nedenini sorgulamak amacını anlamak islam ile muhatap insanların meselesidir bu.

Fakat ne güzeldir ki; bu kavrayış sayesinde tüm insanlık ta bu huzurdan payını alır Bu vesile ile oruç üzerine biraz düşündümde, dedim ki kendime oruç ne demek ? Neden böyle bir ibadet vardır? Ve ne söylemeye çalışır Ramazan bize? Biliyoruz ki bu dini bir esastır O nedenle yaratıcıya itimat ediyorsak sorgulamak bile yersizdir.

Fakat bir şeyin nedenini anlamakta görevdir Bilmekse mutluluğun anahtarıdır İradenin hakimiyetide bilmeye bağlıdır.

“…sorgulanmayan hayat sorgulanır “ esasıyla bilinç insanı her dem sağlam zeminlerde yaşar ve yaşatır Din bireysel yaşanırsada yapıcı etkisi ile tüm insanlığa olumlu sonuçlar bırakır Bu mânada canlı cansız tüm varlığın hukukuna sahip çıkan emir ve eylemleri içinde barındıran yaşanabilir anlamlı tek din islamdır.

Karşılığı alınamayacak hiçbir muğlak soruyu içerisinde barındırmaz Absürd tüm tezleri çürüten yüce bir gerçekliğe sahiptir Ramazan ‘yanmak’ ve diğer anlamıyla da ‘yağmur’ demekti.

Tezat iki mâna bir arada olsada bunu biraz anlayabiliyoruz sanki Yakmakla kasdedilen hararetin, rahmete ulaştıran selametini Sabırda bir ibadet inayeti vardı ve bu tıpkı nimeti farkeden İbrahim (as) gibi… *** Orucun şartlarını bilmeyen yoktur.

Bilir de; sonra orucu daha iyi anlayalım mı derken bir bakıyoruz ki içerisine; oruç sadece bedenen tutulan bir eylem değilmiş Aslında savm denilirmiş aklın orucuna Siyam denilirmiş ruhun ve kalbin orucuna .

Ruh oruç tutarsa boş sözlerden uzaklaşır, konuştuğu her kelimenin önemini daha bir iyi kavrarmış Boşun hoşa ve boşa gitmediği yaratıcının insana verdiği değeri gösteriyor Hak yemez kötü düşünmezmiş hiç kimse için.

Düşündüm gitti söyledim bitti hafifliği ile yaşamaz, dedikodu yapmanın “ kardeşinin ölü etini bizzat yemesi “gibi orucuna kasden bozmuş gibi keffaret de gerekirmiş.

gıybet, dedikodu, yalan, söz taşımak, yalan yere yemin, şehvetle namahreme bakmak, kin, öfke, nefret, haset gibi düşünce boyutunda dahi olsa nice olumsuzluklardan arınarak beden, akıl ve kalp orucu tutarmış insan Tabiri caizse bu nevi oruç yüce ruhlu insanların hassasiyeti, savm, siyam ve oruç bütünlemesi imiş Neyse ki beşerden istenen sadece beden orucunu tutabilmekte yeterli kabul ediliyormuş.

*** Hayatta insanlar arasında bir çok yönden farklılıklar olduğu gibi kazanç noktasında farklılıklar vardır Ramazan vasıtası ile Allah zengini fakire yardımda görevlendirir (Misalen zengin ; Allah’ım benim varlığımı neden zekatla sorumlu kılıyorsun, oysa onada direkt verebilirdin? Gibi bir soru sorabiliyorsa şunu da işitmesi mümkün.

Zengini verebilmekle kontrol altına alıyor ve sahiplik yamuk bakış açısını değiştiriyor Merhamet, şefkat gibi insanı taraflarını açığa çıkarmak istiyor Paylaşmayı öğretiyor.

Ulvi duygularını geliştirirkende aslında yine iyilik yapıyor Ve yardım ettiği ihtiyaç sahibinin teveccühünü kazanarak, arada oluşabilecek husumetin önüne geçiyor Bu güzel yaklaşım onunda iyi insan olarak kalmasına neden oluyor.

Zengin ve fakir arasındaki dengeyi koruyarak, duygu, düşünce, davranış uçurumunu güzel paylaşımlarla muhabbete dönüştürüyor Ve böylece toplum birbirine ahenkle bağlanmış oluyor Olamaz mı? Oruçta dolaylı olarak der ki insana; ben senin hayvandan ayrılan taraflarını güçlendirdiğim için ruhsal boyutunu geliştiririm .

Allah’ta yemez içmez ya hani (la teşbih vela temsil); işte tüm âlemin çekirdeğini içinde taşıyan insanın örtülü kalan melek tarafını açığa çıkarmasına yardım ederim Toplum ve birey arasında uyumu sağlarım.

*** Eğer herkes eşit olsaydı ibadet müessesi işlemez, kimsenin kimse ile paylaşacağı bir şey kalmazdı Birbirinden kopan insanlar bireyselleşirdi Bunları konuşmaya gerekte kalmazdı.

Nasıl ki; hac ve oruçta sınıf farkının ortadan kaldırılmasıyla insan insanlığını anlar İşte bu yaşamın tüm alanında olması gereken anlayışı anlatmaktatır aslında Zenginde oruçtur fakirde.

Beyaz tenlide aynı safta siyah tenlide aynı tavafta İşte bu manada üstünlüğün kaç sayılı gün geçerli olduğuna bir kez daha bakılmalıdır *** Aslında biz orucu tutuyor zannederken oruç bizi tutarak toparlar.

Evet oruç bir eylemdir ve islamı kapsar, inanmak ise imanı Oruca inanma zorunluğu yok zaten Oruç tut ey insan! Demekle koşulşuz tasdik etttiğin imanı oruçla destekle, vicdanının koruyan kollayan oruç kalesinde güvende ol tavsiyesidir bu sadece … Bilakis tutunmak sıkı sıkı sarılmak gerek, özellikle fıtrattan gelen gerçek sese.

Bırakalımda oda bizi tutsun Hiçbir şeye tutunmuyorum diyen kendini avutur, tutunmayan insan düşer çünki Tutunmalı fakat birine veya bir şeye değil.

Bilakis kendine Sadece özüne ve o Bîr’e… Zehra Asuman- Denemeler 0207.

2014

Zehra ASUMAN

zasuman@hotmail.com


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık