Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Sadaka-i Fıtır

FİTRE (SADAKA-I FITIR) İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER 1.

Sadaka-i fıtır ne demektir, hükmü nedir? Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka, artıcı olma ve üzerinden bir yıl geçme şartı aranmaksızın nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslüman’ın vermesi vacip olan mali bir ibadettir Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan bedeninin zekâtı kabul edilmiştir Bu nedenle sadaka-i fıtır’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir.

Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar 2 Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür? Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir.

Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır Ancak sadaka-i fıtırda, zekâtta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır 3.

Sadaka-i fıtır ne zaman verilir? Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, Ramazan ayı içinde de verilebilir Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir Ancak Bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, Bayram günlerinde ödenmesi gerekir.

Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir 4 Sadaka-i fıtırın, buğday, arpa, hurma veya üzüm olarak verilmesi zorunlu mudur? Hadislerde sadaka-i fıtırın miktarı, arpa, hurma veya üzümden bir sâ’ (yaklaşık 2.

917 gram) buğdaydan yarım sâ’ olarak belirlenmiştir Sadaka-i fıtırın bu sayılan maddelerden belirlenmesi, o günkü toplumun ekonomik şartları ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır Hz.

Peygamber ve sahabe dönemindeki uygulamalar dikkate alındığında, sadaka-i fıtır miktarı ile bir fakirin, içinde yaşadığı toplumdaki orta hâlli bir ailenin hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanmasının hedeflendiği anlaşılmaktadır Buna göre günümüzde sadaka-i fıtır, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktar, aynî gıda yardımı olarak verilebileceği gibi, bunun değerinde nakit de verilebilir Ancak fakirin yararına olanı tercih etmek daha uygundur.

5 Yurt dışında çalışan kişi, fitreyi Avrupa şartlarına göre mi yoksa Türkiye şartlarına göre mi verir? Ülke ve bölgelere göre geçim standartları farklı olduğundan, sadaka-i fıtır mükellefinin kendi bulunduğu yere göre bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktar üzerinden sadaka-i fıtırını vermesi gerekir 6.

Vaktinde ödenmeyen sadaka-i fıtır borcu nasıl ödenir? Bütün ibadetlerde olduğu gibi sadaka-i fıtır yükümlülüğü de geciktirilmeyip zamanında yerine getirilmelidir Bununla birlikte zamanında ödenmemişse, bu fitrelerin mümkün olan ilk fırsatta ödenmesi gerekir 7.

Sadaka-i fıtır kimlere verilir, kimlere verilemez? Sadaka-i fıtır, zekât verilebilecek kimselere verilir Zekât verilmesi caiz olmayan kişilere sadaka-i fıtır da verilmez 8.

Anne karnındaki çocuk için fitre verilir mi? Anne karnındaki çocuk için fitre verilmez Ancak sevap kazanmak için keyfi olarak vermek isteyen kimse verebilir 9.

Vekâletle fitre verdirilebilir mi? Bir kimse kendi yerine başka birisini vekil kılarak fitresini ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir Vekil kılınan kişi kendi parasıyla da verse durum değişmez Fitre sahibi o kişiye daha sonra ödeyebilir.

Önemli olan karşılıklı olarak anlaşmaktır 10 Telefonla, email ile veya mesajlaşma yoluyla vekâlet verilebilir mi? Verilebilir.

11 Kişi, anne-babasına, dedesine, ninesine, çocuklarına veya torunlarına fitre verebilir mi? Hayır, veremez Çünkü bu sayılanlar kişinin usulü ve furûudur.

Bakmakla yükümlü olduğu kimselerdir 12 Kişi, kayınvalidesine veya kayınpederine fitre verilir mi? Verebilir.

13 Kişi, damadına fitre verebilir mi? Verebilir 14.

Kişi, gelinine fitre verebilir mi? Kocası eşine bakmakla yükümlü olduğundan, kişinin gelinine fitre ve zekât vermesi dolaylı olarak kendi oğluna vermesi gibi olacağından, geline fitre ve zekât vermek uygun görülmemiştir 15 Fitrenin tamamını aynı kişiye verme zorunluluğu var mıdır? Hayır.

Kişi, fitresinin tamamını tek kişiye verebileceği gibi, bölerek farklı kişilere de paylaştırabilir 16 2014 yılı için fitre miktarı ne kadardır? Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Kurulundan yapılan açıklamada 2014 yılı için fitre miktarı, kişi başına en az 10 TL olduğu ifade edilmiştir.

10 TL veren kişi sorumluluktan kurtulmuş olur Fakat maddi durumuna göre kişinin daha fazla vermesi sevap açısından daha güzel olacağından, burada “en az” ifadesi kullanılmaktadır Dr.

Mehmet Reşat ŞAVLI 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık