Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Muhammedül Emin

Muhammedül Emin

Medine'de Cuma Namazı

Bir asır evvel, hutbe okumak üzere minbere yöneldiğinde hatib efendiyi, önünde bir elinde âsâ bulunan binbaşı ve "minber müezzini" denilen bir kişi elinde kılınç ve boynunda şal ile karşılarlardı.Malûmunuz olsun ki, Cuma günü ezana bir saat kalarak müezzinler minarelerde salât u selâm okumağa başlarlar. Şehir halkının hepsi fevc fevc (akın akın) Mescid-i Nebevî'de toplanır, huzura (Peygamberimiz'in türbesine) karşı kimi nafile namazla, kimi Kur'anla, kimi zikr ü teşbih ve tehlil ile meşgul olurlar.

Müezzinler mahfelinde devr-hân (Kur'an-ı Kerim'in devamlı olarak hiç durmadan okunması) makamında birer müezzin nöbetle kaimen (ayakta dikilmiş olarak) huzura karşı yüksek ses ile "esselatu vesselamu aleyke ya Resulullah" diye nidâ eder. Tâ ezan vakti yaklaşıncaya kadar... Vakta ki ezan vakti girer bütün minarelerden ezan-ı Muhammedî okumağa başladıkları gibi cemaat de sünnet namazını kılmağa başlar. Ezanlar tamam olunca herkes sünneti kılıp tamam ederler.

Ezan biter bitmez hatib efendi Huzur-ı Saadet'te Efendimiz'den destur alıp üç ayet-i kerime ve "innallahe..." kıraat ederken, Minber-i Şerif'e tayin olan ağalardan birisi gelip büyük bir tazim ve hürmet ile minberin perdesini kaldırır, kapısını ve sağ ve solundaki sancakları açar. Minber hatib efendinin çıkmasına hazır olunca mahfelden müezzinler salât u selama başlarlar. Hatib efendi, Huzur-ı Saadet'ten minbere yöneldiğinde önünde bir elinde âsâ bulunan çorbacı (binbaşı) ve bir de minber müezzini denilen bir kişi elinde kılınç ve boynunda rida... Hatib başını şal ile örtmüş ve yanında bu zatlar olduğu halde ağır ağır âdâb ile gelip minber kapısından girip bir kaç basamak çıkıp oturur. Bundan sonra mahfeldeki müezzinlerin hepsi birden ayağa kalkar dururlar.

Hatib efendinin önünde gelen müezzin, minber kapısında hatib efendiye dönüp "Allahü ekber, Allahü ekber..." diye ezana başladığı gibi, mahfelde hazır olan müezzinlerin cümlesi bir ağızdan "Allahü ekber, Allahü ekber..." diye ezan okumağa başlarlar. Bir aşağıdan bir yukarıdan bu üslub (bu şekil) ile tamam ederler. Sonra başmüezzin lağv (Cuma hutbesi esnasında susmak ve dinlemek) hakkında olan hadis-i şerifi kıraat edip sükût ederler. Hadisin meali şudur: "Hutbe okunurken birisi (yanındaki) arkadaşına sus (bile dese) kendisi susmamış olur. Hutbe okunurken sükûta riayet etmeyenin Cuması yoktur." (Tirmizî).

Bunu takiben hatib efendi hutbeyi okumağa başlar. Müezzinler tardiye ve tasliye ederler. Sonra namaz esnasında hep birden tekbir alırlar. Selamdan sonra "Ya Rab, iğfir..." okurlar. Ayetü'l-Kürsi, tesbihat ve âmin hep beraber sesli okunur. Hatta duadan evvel "Ya Latif... Ya Kâfi..." okurlar. Ama bunların böyle sesli okunması Cumaya mahsustur. Diğer vakitlerde tekbirden başkası gizli (içten) okunur.

Medine-i Münevvere'de Mescid-i Nebevî'de (Peygamber Camisi'nde) Cuma namazının kılınması öyle bir topluluk ve meclis teşkil eder ki, herkes kendisinden geçer, bir ruhanî (manevî), zevk hâsıl olur ki, dil ile anlatmak mümkün olmaz. Mutlaka görmek gerektir. Hatta Medineliler arasında öyle meşhurdur ki, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem teklifsiz olarak beş vakit namazda cemaatte hazır bulunurlar diye ulema ittifak ediyorlar. "Zira biz ehl-i sünnet Müslümanlarının inancına göre Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) kabrinde diridirler" derler.

Medine Hatıraları (Tayyibetü'l Ezkâr), Ahmed Peşkârî, Bedir Yayınevi, İstanbul 2008


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık