Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Necati Akkuş

Necati Akkuş

ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATMAK

Toplumların geleceği tarihlerine dayanır. Sağlam tarihi temellerinden yoksun toplumlar, siyasal ekonomik ve kültürel alanda da büyük gelişmelere yol açabilecek güçlü adımlar atamazlar. Tarihi şuur geçmişin yorumlanması, günün değerlendirilmesi ve geleceğin tahmin edilmesinde vazgeçilmez bir yer tutar. Tarihin önemli dönüm noktalarını bütün ayrıntılarıyla güncelleştirmeden, bugünü anlamak ve yarını yönlendirmek mümkün değildir.

Anadolu insanının yakın tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri de Çanakkale Savaşı’dır. Bu savaşta elde edilen muhteşem zaferin tarihimizde çok özel ve önemli bir yeri vardır. Bu zafer;

* Kahraman ecdadımızın, dünyaya parmak ısırtan bir iman ve kahramanlık destanıdır.

* Milletimizin, iman ve azminin metanet ve gücünün, vatan sevgisinin açık bir göstergesidir.

*Toprağın vatan yapılışını, bu vatan için can vermenin en güzel örneklerinden biridir.

* İmanın küfre galebe çalışının, mananın maddeyi mağlup edişinin en son ve en canlı örneğidir.

* Maddenin mana önünde eriyip kaybolduğu, düşmanlarımızın başta hasta adam dedikleri Osmanlının başkentine kolayca ulaşıp; Müslüman Türk’ün boynuna esaret zincirini geçirecekleri hayallerini, boğazın sularına gömdüğü zaferdir.

* Tek vücûd haline gelmiş bir milletin, vatanını istilâ etmek isteyen düşmana karşı bağımsızlığını, onurunu ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün dünyaya gösterdiği bir zaferdir..

* Hemen hemen her üç evden biri Çanakkale’ye evladının göndermiş, nice yiğitler bu savaşta şehit ya da gazi olmuş, analar evlatsız, kadınlar dul, çocuklar yetim kalmıştır.

ÇANAKKALE’NİN KAZANILMASINI SAĞLAYAN RUH

Çanakkale zaferi, yokluk ve yoksulluk döneminin başarısıdır. Maddi ve siyasi açıdan devletin tıkandığı bir dönemde meydana gelmiştir. Maddi imkânların nerdeyse tabana vurduğu, düşmanların ise çok güçlü bulunduğu bir savaştır. Durum bu iken bu savaş nasıl kazanıldı? Çanakkale savaşının kazanılmasını sağlayan manevi dinamikler; İstiklal şairimiz Merhum Mehmet Âkif'’in:

Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından;

Alınır kal’a mı göğsündeki kat kat iman?   

Mısralarındaki İfadesiyle, Mehmetçiğin göğsünden taşan “iman”ı, “İ’la-yı Kelimetullah” sevdası ve

Rabbimizin (CC): “Allah yolunda savaşıp düşmanları öldüren ve öldürülen müminlerin canlarını ve mallarını, Allah, cennet kendilerinin olmak karşılığında satın almıştır.” (Tevbe:111) Va’dine yani “Şehadet”e duydukları dayanılmaz iştiyakıdır. Bu itibarla Çanakkale, Müslüman Türk evladına îmân idealinin tâlimgâhı olmuştur. Gâzîlik ve şehidlik bu millet için ziyâfetti. Ölmek, şehidliğin saadeti, yaşamak ise gâzîliğin şerefi idi.

Çanakkale savaşının kazanılmasında Allah’ın Mehmetçiğe olan yardımı hiçbir zaman göz ardı edilemez. Bu gün Çanakkale zaferinin kazanılmasında Allah’ın yardımının olduğu görüşünden maalesef rahatsız olanlar mevcut. Allah’ın yardımı olmasa, Mehmetçik’teki iman olmasa, o kadar üstün tekniğe rağmen düşmana galip gelmek nasıl mümkün olurdu?

“Yedi düvel” Çanakkale’den topu, tüfeği, zırhlısı askeriyle geçememiştir. Ancak, o günden sonra düşmanlarımızın asıl hedefi milletimizi ayakta tutan manevi değerleri ortadan kaldırmak, gençliğimizi Çanakkale ruhundan uzaklaştırmak olmuştur. Çünkü onlar iyice anlamışlardı ki, yüreklerde Çanakkale ruhu, gönüllerde iman ve vatan sevgisi oldukça Çanakkale’yi geçmek değil, bu milletin elinden bir karış vatan toprağını almak ebediyen mümkün olmayacaktır.

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu bütün sıkıntıların, darboğazların sebebi, bizi biz yapan kimlik ve kişiliğimizi oluşturan, milletimizi kaynaştıran değerlerimizden, kardeşlik şuurumuzdan Çanakkale ruhundan uzaklaşmamızdır. Düşmanlarımız, Çanakkale’den aldıkları dersle milletimizi nasıl zayıf düşüreceklerini, nasıl yok edeceklerini, iyi öğrenmişlerdir. Biz ise, bir gaflet ve atalet içine düşüp düşmanın oyununa gelmemeliyiz. Maddi ve manevi varlığımızı sürdürmede güç aldığımız imandan uzaklaşmak, sahip olduğumuz temel hayat damarlarını kesmek demektir. Çünkü bu millet tarih boyunca sahip olduğu bütün üstün meziyet ve güzellikleri hep o imana borçludur. Düşmanlarımızın yapmaya çalıştıkları hususlardan biri de milletimizin arasına tefrika tohumları atmak, bölmek, parçalamak ve yutmaktır.

Bilmelidir ki, mâzinin bittiği yerde, millet biter, insan biter, iz'an biter, nihâyet bulur. Millet, târihinden ibârettir. Onu târihinden sıyırırsanız, geriye insan sürüsü kalır. Mâzinin devrettiği unsurların zenginliği nisbetinde yeni eserler ve yeni nesiller canlı ve devamlı olur. Milletlerin bekâsı, hassas, duygulu ve seviye kazanmış bir kalbe sâhip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Çocuklarına, Çanakkale destânını ninni yapan nesil, îmânının, milletinin ve bütün maddî ve mânevî değerlerin sâhibi olacaktır.
Nasıl ki Alparslan'ı Allâh'a kavuşturan Malazgirt, Kılıçarslan'ın binbir gazâsına ninni söyleyen Anadolu ovaları, Fatih Sultan Mehmet Han’a boyun eğen Bizans surları, ecdâdın kemikleri ile vatan hudutlarının çizildiği Çanakkale inkâr ve imhâ edilemezse, bu zaferleri bahşeden ve onlarla hayat bulan millî mukaddesât da yok edilemez.

Sözü yine iman ve cesaret abidesi Milli şairimiz merhum Âkif'in şu mânâlı ifadelerine bırakıyor;

Girmeden tefrik"a bir millete; düşman giremez.

Toplu vurdukça sineler; onu top sindiremez.    

Şu veciz duayla bitiriyorum;
 
Biz,kısık sesleriz...minareleri,          Bize güç ver...cihad meydanını,        Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
Sen,ezansız bırakma Allahım!         Pehlivansız bırakma Allah’ım!         Ya çobansız bırakma Allahım.
Ya çağır şurda bal yapanlarını,       Kahraman bekleyen yığınlarını        Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız
Ya kovansız bırakma Allahım!        Kahramansız bırakma Allah’ım       Ve vatansız bırakma Allahım!
Mahyasızdır minareler .göğü de,     Bilelim hasma karşı koymasını,       Müslümanlıkla yoğrulan yurdu
Kehkeşansız bırakma Allahım!        Bizi cansız bırakma Allah'ım!          Müslümansız bırakma Allahım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,      Yarının yollarında yılları da
Müslümansız bırakma Allahım!      Ramazan’sız bırakma Allahım!                                Arif Nihat ASYA

 

Necati AKKUŞ / Bilecik Müftüsü

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık