Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Necati Akkuş

Necati Akkuş

HER TÜRLÜ CEZADAN KURTULUP TEMİZE ÇIKMAK

BERAT’A ERMEK; HER TÜRLÜ CEZADAN KURTULUP TEMİZE ÇIKMAK 1 Haziran 2015 Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece, “Berat Kandili” dir.

Sözlükte; borç ve hastalıklardan kurtulma, suç ve cezanın affı ve arınma, nişan, şehadetname, anlamlarına gelen Berat, dinimizde günahlardan arınma, Allah’ın rahmetine ve affına nail olma, kısaca Allah katında berat etme ve temize çıkma demektir Berat; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması anlamına gelir Sahih hadîslerin beyanına göre: Şaban ayının on beşinci gecesi tevbe eden mü'minler, Allah'ın afv ü mağfireti ile günahlarından ve dolayısıyla Cehennem'den beraat edecekler, kurtulacaklardır.

Şaban ayının ortasındaki 15 geceye “Berat” isminin dışında; mâ’nen verimli, feyizli, bereketli ve kutsi bir gece olduğu için “Mübarek Gece”, iyi değerlendirildiği takdirde günahlardan arınma ve suçlardan temize çıkma imkânı taraf-ı İlâhî'den verildiği için Sâk Gecesi (Beraat, Ferman, Kurtuluş Belgesi), Lutf u ihsanı sonsuz , afv ve merhameti engin olan Allah Taala' (CC.

) nın ikram ve iltifatlarına erişildiği için de “Rahmet Gecesi” de denilmiştir Yüce Mevla’mız (CC) Kur’an’ı Keriminde, Duhan Suresi’nin ilk ayetlerinde: “Ha mim.

Apaçık olan Kitab'a andolsun ki; Biz onu (Kur'an'ı) mübarek bir gecede indirdik Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız Katımızdan verilen bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir.

Eğer kesin olarak inanıyorsanız, ; göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbinden bir rahmet olarak Peygamberler göndermekteyiz O,hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir O’ndan başka hiçbir ilah yoktur.

Yaşatır, öldürür O sizin de Rabbiniz, sizden önceki atalarınızın da Rabbidir Ebu Musa el-Eş'ari (r.

a): "Resûlullah (SAV.

)buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri, Şaban ayının on beşinci gecesi (kullarına rahmetle) nazar eder ve müşrikle, kindar bencil hariç herkese mağfiret buyurur" Hz Ali (R.

A) anlatıyor: "Resulullah (AS) buyurdular ki: "Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman; gecesinde namaz kılın, gündüzünde de oruç tutun.

Çünkü Allah Teâlâ hazretleri o gün, güneşin batmasıyla, dünya semasına iner ve şöyle der: "Bana istiğfar eden yok mu mağfiret etsem! Benden rızık isteyen yok mu rızık versem, belaya maruz kalan yok mu afiyet versem.

Şöyle olan yok mu, böyle olan yok mu?" Bu hal fecrin sökmesine kadar devam eder" Hz Üsâme (R.

A) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü! Şaban ayında tuttuğun kadar başka aylarda oruç tuttuğunu göremiyorum (sebebi nedir?)'' diye sordum Şu cevabı verdi: "Bu, Receb' le Ramazan arasında insanların gaflet ettikleri bir aydır Hâlbuki O, amellerin Rabb’ül-âlemin'e yükseltildiği bir aydır.

Ben, oruçlu olduğum halde amelimin yükseltilmesini istiyorum Ayet-i Kerimelerden ve Hadis-i Şeriflerden, "Berat" gecesinde önemli beş özellik olduğu anlaşılıyor: 1) Her mühim iş o gece tefrik taksim ve taksim edilir 2) O geceki ibâdetlerin fazîleti çok büyüktür 3) İlâhî ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir.

4) Mağfiret (bağışlanma) gecesidir 5) O gece Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a şefaat hakkının tamamı verilmiştir Beraat gecesinde, beşerin kader programı türünden bir İlâhî icraat yapıldığı için, bu gece Kadir Gecesi kıymetindedir ve bütün senenin bir çekirdeği hükmündedir Bu gece mahlûkatın bir sene içindeki rızıklarına, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacaklarına, doğup veya öleceklerine, ecellerine ve hacca niyet edenlerin takdirine dair Allah tarafından meleklere emir ve talimat verileceği rivayet edilmektedir.

Bütün kandil gecelerinde olduğu gibi Berat gecesinde de yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım af ve mağfirete nail olma, ecir ve sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve Yaratanın rızasına ulaşma vesileleri vardır: 1 Kur'ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir 2.

Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli, Hayatı ve misyonu hayatımıza düstur kabul edilmelidir 3 Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek pişmanlık, korku-ümit arasında, işlenildiği düşünülen tüm günahların affı için inabede bulunulmalı, Kaza, nafile namazlar kılınmalı; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli, gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

4 Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli, Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmelidir 5.

Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli, Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir 6-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, hocalarımızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli; hatırlandıkları hissettirilmeli, duaları istenmelidir.

Bu gece sonsuz inayetiyle, gönüllere refah ve huzur veren Mevla’mız, hidayetiyle bizleri sıkıntılardan kurtaracaktır Asrımızın sıkıcı ve ezici engellerini yok ederek alnımıza “Teslim olma” beratını verecektir Bu, bir mü’min için en güzel nişan ve en geçerli madalyadır.

İnandığımız, güvendiğimiz, yoluna baş koyduğumuz Yüce Yaratıcımız’ın af ve merhamet ilanıdır Ramazan ayının müjdecisi Berat gecesinin tüm İslam âleminin huzur ve refahına ve bütün insanlığın hidayet ve mağfiretine vesilesi olmasını Yüce Rabbimden temenni ederim Necati AKKUŞ / Bilecik Müftüsü .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık