Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Nuran Baydar

Nuran Baydar

Cami ve Gençlik

Cami sözlük anlamı ile “Toplayan, bir araya getiren” demektir.

Dini anlamda ise “Allaha kulluk etmek amacıyla insanları bir arada toplayan mekana denir Camiler insanları sadece bedenen birleştiren yerler değil, ruhları ile de birleştiren, maneviyatlarıyla zenginleştiren, gönül gözüyle sevdiren, birlik ve beraberliğe işaret eden mekanlardır Camilerde insan ve sınıf ayrımı yoktur.

Zengini, fakiri, memuru, amiri aynı anda aynı secdeye baş koyduklarında Allah katında insanlıkları eşittir Omuz omuza saf durduklarında Allah'a hep beraber yönelmenin mutluluğu ve huzuru içindedirler Zira rahmet ve bereket cemaatin olduğu yere yağar çünkü.

Nasıl ki ormanın çok olduğu yere yağmur daha çok düşüyorsa, cemaatin çok olduğu yere de rahmet öyle düşüyor Yüce Allah buyuruyor ki: '' “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.

” (1) Bu ayeti kerime'de görüyoruz ki camilere yardım edenlerin, imar edenlerin, bakımını üstlenenlerin, ihtiyaçlarını karşılayanların Allah’a iman ettiklerinin birer nişanesi olmaktadır Allah’ın evlerini imar edenlerin övülmesi ile beraber, mescitlerin ve camilerin harap olması için çalışanların ise zalim kimseler olması Kur’an-ı Kerimde şöyle ifade edilmektedir “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir.

Böyleler oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır” (2) Camilerimiz bizi birbirimize bağlayan unsurların başında gelmektedir.

Şehirlerin vazgeçilmez en güzel mimari yapıları arasındadır Mihrap, minber, kürsü caminin bütün müştemilatı bizlere birer emanettir Cami görevlileri ise Peygamber Efendimizin (s.

as)'in ve Bilal-i Habeşi’nin emanetlerini yerine getirebilme sorumluluğu içerisindedir.

Ayrıca Allah’ın evlerine hizmet etmenin şerefiyle doludurlar Camiler bir nevi eğitim yuvasıdır Cuma vaazları ile bilmediklerimizi bildiren, öğreten bir eğitim yuvası.

Cuma gününde okunan hutbeler ile toplum ve fert hayatını ilgilendiren konulara yer verilmektedir Müminlere her türlü kötülüklerden uzak durmalarının yanında; her türlü iyilik ve güzellikler, insan sevgisi, vatan, bayrak, ezan, Kur'an sevgisi, ana-babaya saygı, büyüklere hürmet, küçüklere sevgi ve daha sayamayacağımız bir çok dini-sosyal-kültürel içerik vaaz ve hutbelerde dile getirilmektedir Ağaç yaşken eğilir atasözüne binaen camilerde genç nesli görmek geç kalmadan o rahmet ağacının ruküye eğilip secdeye varmasını görmektir.

Hz Muhammed (sav) gençliğini Allah’ın rızası uğrunda geçirenlerin mükafatlandırılacaklarını bizlere şöyle haber vermektedir "Allah, yedi sınıf insanı hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde (arşının) gölgesinde gölgelendirecektir.

(Bunlar, şu özelliğe sahip müminlerdir): Adil yöneticiler,Rabbine ibâdet ile yetişen gençler, Kalbi mescitlere bağlı olanlar (yani namazlarını cemaatle camilerde kılanlar)Allah için birbirlerini seven, Allah için bir araya gelen ve Allah için ayrılan kimseler,Asil ve güzel bir kadın kendisini arzu ettiği halde 'ben Allah'tan korkarım' diyerek iltifat etmeyen kimseler,Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizli sadaka verenler,Tenha yerlerde Allah'ı anıp göz yaşı dökebilenler (3) Ülkemizin yarınları olan gençlerimiz camilerden uzak kaldığında yaşamış oldukları o manevi eksiklik sonucunda birtakım bağımlılıklara daha kolay yenilebiliyorlar Madde bağımlılığı, insan bağımlılığı, internet bağımlılığı gibi pek çok bağımlılık ile mücadele eden aileler caminin manevi atmosferini çocuklarından esirgememelidirler.

Gençler camilere yakınlığı ölçüsü ile daha temiz, daha düzenli , vatanını milletini ve dinini daha çok sever, özüne daha çok döner Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşında idi Cami kültürü ile beslenmiş bir imana sahipti ki, sadece İstanbul'u değil gönülleri fethetti.

Arfi Nihat Asya’nın dediği gibi :''Yürü hala ne diye oyunda oynaştasın? Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın''Yüce Rabbim camilerimizi, görevlilerimizi ve cemaatimiz eksik etmesin Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde en güzel günleri yaşamayı bizler nasip etsin.

1)Tevbe, 9/18 2)Bakara, 2/114 3)Buhârî, Ezan, 36


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık