Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Nuran Baydar

Nuran Baydar

Hayat Dedikleri ”Bir varmış bir yokmuş

Hayalleri kırmızı kalemle çizilmiş bir çocuk varmış… Küçük yaşta dinin gereği olan başörtüsüne sarılmış, başörtülü bir kimlik kazanmış, hayallerinin önüne bir perde çekilse de, birkaç hayal kırıntısını saklarmış avuçlarında.

Dua dua uçururmuş göklere.

Bir gün İmam Hatip’e giderken, yakasından tutup da alınıvermiş onuru Seçme ve seçilme hakkı bile verilmeden daha, onca siyasi emellerin baş odağı oluvermiş.

Kimine arka bahçe, kimine ön bahçe Polis eşliğinde girmiş okuluna.

Yasaklı ilan edilmiş Suçlu ilan edilmiş Biri sağdan çekiştirmiş, biri soldan.

Yalpaladıkça yalpalamışlar Biriktirdiği ne varsa dağılmış etrafa Umutları, hayalleri, idealleri, bilgileri.

Sonra bir söz düşmüş kalbi kırık o çocuğun günlüğüne ” Bugün ilk defa kulaklarımın üşüdüğünü hissettim ” ” İçimde yangın var ama dışarda rüzgar sert esiyor” Gözyaşları bile donup kalmış, akmamış bir damla yaş gözünden Hakkımı helal etmeyeceğim diyerek bir ant içmiş.

Hayallerimden vazgeçmeyeceğim demiş Hayata öylece devam etmiş O hayalleri kurşunlanmış çocuklardan sadece biriymiş.

Bir arkadaşım:’ İnsanlar hayal kurarken, kaderleri bir yandan onlara gülermiş‘ dedi’ Bunu nasıl açıklayabiliriz, merak ettim, var mı bir yorumun? ‘ diye sordum.

” Kader karşı koyamadığımız şey, biz neyi hayal edersek edelim kaderimizde ne varsa onu yaşıyoruz Bir de Nuran hocam şu var; hayaller bize sadece acı ve ızdırap veriyor hele gerçekleşmeyecek olanları.

” cevabını aldım Bense dedim hayal gücüne çok inanırım” Ümit varolunuz” hadisinin bir ucunu hayallere bağlarım.

İnsan başarma isteğini hayallerinden alır Elbette kader de ne varsa odur,ama hayallerimiz de olmalı Yıldızlara baktığımızda gözlerimizin önüne olmak istediklerimiz, yapmak istediklerimiz gelmeli.

Dokunamayacak kadar uzakta sandıklarımız hayalimizle yanıbaşımızda bitmeliHayallerimiz bize gayret ve azim vermeli Ben kızıma hayal kurmayı öğretiyorum, bazen çok heyecanlanıyor, anlatırken kalbi hızlı hızlı artıyor.

Bu bir anlık mutluluğunun ileride ona başarma isteği sağlayacağına inanıyorum Çünkü hayal gücü zayıf olanlar başarıyı zor yakalarlar ‘Tavuk Suyuna Çorba’ kitabından okuduğum bir sözü paylaşmak istiyorum sizinle:” İnsanın ruhu felç olmaz.

Soluk alabiliyorsanız, düş de kurabilirsiniz” Hayatta herşey istediğimiz doğrultuda gitmeyebilir Ümit var olmanın temelinde Allah’a teslimiyet vardır Çünkü, kimi zaman o çok istediğimiz hayallere kavuşamasak bile,bunun bizim için daha hayırlı olduğunu biliriz.

Mü’min kimse, ne kadar zorluklarla karşılaşsa da metanetinden ve saygınlığından taviz vermeyen kimsedir Güllerdeki dikenden şikayet etmek yerine, dikenlerin bile bir gülü olduğunu düşünebilmeliyiz Yaşamımızda eksik olanları değil, var olanları düşünerek mutlu edebilmeliyiz kendimizi.

Şükreden bir dilden isyan sözleri dökülmez Güzel düşünen kimse güzel görür, güzel konuşur Güzel konuşan kimse güzel davranır.

Neye baktığını değil, nasıl baktığını tartar Düşüncelerimizi ve düşlerimizi ne kadar çoğaltırsak o kadar geniş bir bakış açımız olur ve hayal gücümüz sayesinde sorunlara o kadar iyi bir çözüm bulabiliriz Ünlü bilim adamı Linus Pauling?in de vurguladığı gibi “İyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu çok sayıda fikre sahip olmaktır”.

Hayallerimiz bize güç verir, cesaret verir Dünyada bir çok kabiliyetli kişiler, o cesaretleri olmadığı için kaybolup giderler Hayal gücüyle ve rahmani bir teslimiyetle başarıya ulaşanlara çok örnek vardır ki bunlardan biri; 69 yaşında hafız olan Fatma Örtülü’dür.

Başarıya giden yol hayal ve emekten geçer İstedikten sonra herşey mümkündür Toplumsal veya bireysel yaşam şartlarımız ne olursa olsun, bir hayalin ardına düşmekten korkmamalıyız.

Zengin olmak, fakir olmak, doğuda büyümek, batıda yaşamak, düz lisede okumak, imam hatip lisesinde okumak gibi bir çok farklılıklar hayal kurmaya ve başarıya engel değildir Bakın mesela; Sakıp Sabancı fakir bir çiftçinin oğlu, Fatih Terim engelli babasıyla altı yaşından itibaren çalışmaya başlamış, Orhan Pamuk ise kalabalık ve hali vakti yerinde bir aileden geliyor Edison?u algısı yavaş olduğu için üç ay sonra ilkokuldan uzaklaştırmışlar, Bill Gates ise gayet varlıklı bir aileden geliyor ama üniversiteyi ikinci sınıfta terk etmiş.

Birbirlerinden yaşamları ve başarıları bu kadar farklı insanların, ortak yaptıkları tek şey; hayallerinin peşlerinden gitmek Siz de hayal kurmaktan korkmayın En azından bunu deneyin.

Mesela, herhangi bir roman alın elinize, kahramanı siz olun o kitabın Kâh tarihin derinliklerinde yüzün Asın, kesin, biçin, gürleyin.

Kâh bir film senaryosuna düşün,başka bir kimliğe bürünün ‘ Ben olsaydım şöyle yapardım’ diyerek düşünce ufkunuzu açın Kitabı bitirdiğinizde kendinizi daha güçlü hissedeceksinizdir.

Size bahşedilen bir hayat varGün sizin üzerinize doğmaya devam ettikçe, bu hayatı en güzeliyle değerlendirmeli, mutlu olmayı dilemeli, istemeli ve başarmak istediklerinizden vazgeçmemelisiniz Yazımın en başında hayalleri kırmızı kalemle üzeri çizilen, yasaklı ilan edilen bir çocuktan bahsetmiştim.

İşte o çocuk, ekmek kırıntıları ile yola işaret koyan o meşhur hansel ve gratel masalındaki gibi, yürürken arkasında bıraktığı hayal kırıntılarını toplamak için geri dönüyormuş bazen… Bir dala takılmış rüzgarda uçuşan başörtüsünü buluyormuş, gözyaşlarının ıslattığı kitap sayfalarını, denize fırlattığı çakıl taşlarını Ha bir de, hayallerinden kalan ufak tefek parçaları.

Yıllar geçse de üstünden bitmemiş bu hikaye… Herkes konuşmuş,herkes tartışmış ama kimse de kalkıp ona sormamış.

Yine de hayalsiz kalmamış Siz de bir okyanus ortasında kimsesiz kalmış değilsiniz.

Rüzgarlar sert esse de,siz yelkeninize sıkı sarılın; geminiz sizi doğuya da götürebilir,batıya da Düşünce gücünüzle ve kalbinizle ona yön verin Hayalsiz kalmayın.

Hayat dedikleri; bir varmış bir yokmuş Kalbî muhabbetle efendim Nuran Baydar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık