Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Nuran Baydar

Nuran Baydar

Âşure'nin Manevi Berraklığındaki Kerbelâ Esareti

Hicri takvime göre yeni bir yılın başlangıcı olan Muharrem, Allah'ın bereket ve ihsanın bollaştığı bir aydır.

Muharrem ayının ve âşure gününün inanç tarihimizdeki önemi peygamberlerin hayatlarında meydana gelen olumlu gelişmelerin âşure gününde gerçekleşmesidirBüyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan ilahi bir lütuf ile kurtulmuş, yeni başlangıçlara erişmişlerdir Zira; Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden de öğrenmekteyiz.

Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kudsiyet ve bereketini bildirmektedir Şöyle ki : Allah, Hz.

Musa'ya (as) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

Hz Nuh (as.

) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir Hz Yunus (a.

s) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur Hz.

Âdem'in (as) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

Hz Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır Hz.

İsa (a-s) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir Hz.

Davud'un (as) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

Hz İbrahim'in (as.

) oğlu Hz İsmail o gün doğmuştur Hz.

Yakub'un (as), oğlu Hz.

Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır Hz Eyyûb (a.

s) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur ‘Aşure’ gününü de içinde barındıran Muharrem ayı, Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu mübarek bir ay olduğu gibi ,yüce Rabbimiz, bizlere de af ve mağfiret dilememiz için bir imkan vermiştir.

Peygamber Efendimiz (sav) Muharrem ayını ''Allah'ın Ayı'' olarak tanımladığı hadis-i şerifinde ramazandan sonra en faziletli orucun muharrem ayında tutulan oruç olduğunu bildiriyor (Müslim) Ancak Aşure, Yahudilerin de oruç tuttuğu, saygı gösterdiği bir gündür Peygamberimiz (sav), Medine’ye hicret ettiğinde Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını gördü.

Nedir bu diye sorduğunda, “ Bugün, Allah’ın Musa’yı ve İsrailoğullarını düşmanlarından kurtardığı, Firavun’u ve adamlarını suda boğduğu, Musa’nın da buna şükür olarak oruç tutmuş olduğu bir gündür İşte biz bugün bunun için oruç tutuyoruz” dediler.

Bunun üzerine Peygamberimiz, “Ben Musa’ya ve onun orucunu tutmaya, sizden daha yakın, daha layığım” buyurdu (Buhari) Peygamberimiz (sav), aşure günü oruç tutmaya hem kendisi devam etti hem de bunu Müslümanlara tavsiye etti.

Tavsiyesinde yahudilere benzemeyeyi de hatırlatan Rasulullah (sav) ''Aşûre günü bir gün önce, bir gün sonra da oruç tutarak, Yahudilere muhalefet edin'' buyurdu (İAhmed) Biz de bugünleri hadis-i şeriflerde belirtilidği gibi en güzel şekilde değerlendirelim.

Farz ve nafile ibadetlerimizi daha özenle eda edelim Oruç tutalım Her halimizle bu günlerin güzelliğini çevremize yansıtalım ve yaşatalım.

Dostlarımızı, komşularımızı, aile efradımızı ve büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edelim Bolca âşure yapıp eşe-dosta ikram edelim.

Ayırım yapmadan herkese iyilik yaparak, faydalı olarak ve güzel ahlakın gelişmesini sağlayarak sevgi bağlarımızı kuvvetlendirelim Hayırlar yapmayı, dualar etmeyi, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmayı unutmayalım Peygamberimiz (sav) bir hadiste şöyle buyuruyor: “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

” (et-Tergîb ve't-Terhîb) Eş ve çocuklarımızı ihmal etmeyelim Peygamberimizin sünnetine uyarak onlara güzel hediyeler alalım, gönüllerini hoş edelim Âşure gününün bu manevi berraklığı üzerinde Kerbela karanlığının esareti de görülmektedir.

Hicretin 61 yılına ait Muharrem ayının 10 gününde Hazret-i Hüseyin (r.

a) 56 yaşında iken Kerbelâ'da hunharca şehit edilmiştir Bu zulmün arkasında Emevi Halifesi Yezid ve valisi İbni Ziyad vardır.

Şüphe yoktur ki şehitler mükâfatlarını alarak en yüce mertebelere ulaşmışlardır Yüce Allah zalimlere hak ettikleri cezayı en adil bir şekilde verecektir Aşure'nin berraklığına boyanan bu şûhedânın kanı asırlar boyu acısını göstermiştir.

Aşure ümidin timsali ilen kerbela acının simgesi olmuştur Acı ve ümit hayatın bir gerçeği olarak karşımıza her zaman çıkmaya devam etmiştir Meydana gelen bütün bu olaylar tarih boyunca süregelmiş ve yüreklerde birer kor haline dönüşmüştür.

Hz peygamberin nadide çiçeği Kerbela'da koparıldı Hz.

Hüseyin cennet gençlerinin efendisi olma şanına yüceldi Hz Hüseyin sevginin ve acının adı oldu.

HzPeygamberi seven, peygamberi sevdiği için onun ehli beytini seven bütün müslümanlar Hz Hüseyin'i sevdiler ve Kerbela'da onun başına gelenler için üzüntü duydular.

Bütün şehitlerimizin, başta HzHüseyin olmak üzere bütün Kerbela şehitlerinin ruhu şâd olsun Yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; insanlığın maddi ve manevi arınmasına, ülkemizin sevgi,huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını temenni ederim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık