Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Sait Çamlıca

Sait Çamlıca

Güneydoğu’nun gençleri inançlıdır

PKK Marksist bir örgüttür. Marksist bir örgütün, Müslüman Kürt gençlerini kandırıyor olması, hepimizi düşündürmeli. Mesele Kürt halkının hakları meselesi değil. Profesyonel beyin yıkama yöntemleri kullanılarak isyana teşvik ediliyor gençler.

Lise yıllarım, terörün tırmanış yaptığı 1990’lı yılların başına denk geliyor. O yıllarda PKK denilince aklımıza sadece Marksist, Leninist katil bir örgüt gelirdi. PKK’nın dinsiz bir örgüt olduğunu bilir ve ona göre tepki verirdik. Yöneticilerinin Marksist piyonlar, tabanın kandırılmış dindar Kürt gençleri olduğunu zamanla öğrendim.

O tarihlerde Güneydoğu hakkında bildiklerim, sadece medyada gördüklerimden ibaretti. Lise yıllarımda, televizyon da bir PKK militanının cenaze töreni dikkatimi çekmişti. ‘Ne işi var bu başörtülü kadının, bir Marksist örgüt yöneticisinin cenazesinde?’ diye düşündüğümü iyi hatırlıyorum. Başörtüsü gibi dini bir sembolü başında taşıyan kadının, PKK militanının cenazesine katılmasını anlayamamıştım. Sonradan öğrendim ki PKK, dindar Kürt gençlerini kandırıp kullanıyor.

Kısa bir süre Mardin’de yaptığım öğretmenliğim, Güneydoğu sorunu ile ilgili yaptığım okumalar, yıllardır Güneydoğu’da verdiğim konferanslar bana çok şey öğretti. Öğrendiğim en önemli gerçek şu oldu. Bir insanı cahil bırakırsanız, o cehaleti herkes her istediği şekilde kullanabiliyor. Anladım ki, cehalet öyle bir bataklık ki, o bataklıkta Marksist bir örgüt dindar Kürt gençlerini kandırıp kullanabiliyor. Beş vakit namaz kıldığı halde, PKK gibi dinsiz ve Marksist bir örgüte destek verenleri nasıl izah edebilirsiniz başka?

Devlet hata yapmadı mı?

Elbette devletin birçok hatası oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca dindar insanlara uygulanan baskılar, 12 Eylül darbesinden sonra yapılan işkenceler, 1990’lı yıllarda yapılan hatalar, PKK’nın ekmeğine yağ sürdü. Sığınacak bir yer bulamayan dindar Kürtler, kendilerini PKK’nın kucağında buldular.

Güneydoğu probleminin din kardeşliği ile çözülebileceğini sürekli vurgulayan rahmetli Erbakan hoca ve Tayyip Erdoğan, bu meseleyi çözmek için devletin hatalarına da vurgu yapıp, bu hataların tekrar edilmemesi için gayret ettiler. Tüm bu çabalar sorunun çözümünü henüz getirmedi. Çünkü sorunun ve kavganın devam etmesini isteyenler, çözüm isteyenlerin çabalarını örtbas ettiler hep.

Başka çare yok!

Güneydoğu sorunu nasıl düzeltilir? Bu sorunun tek bir çözümü tek bir cevabı var. Din kardeşi olduğumuzu sürekli vurgulayıp, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara fırsat vermeyerek. Aynı Allah’a ve aynı Peygambere inanan, kitabı ve kıblesi bir olan insanlar kucaklaşamıyorsalar, birlikte acı çekmeye devam ederler.

Dindar Kürt halkının, Marksist bir örgütün piyonu halin nasıl getirildiğini düşünmek zorundayız. Bin yıllık din kardeşliğimizi, 40 yıllık katil bir örgüte bozdurmamalıyız. Dün nasıl ki, Kürt – Türk elele verip, yedi düvele karşı zafer kazanmışsak, bugün de elele verip bu oyunu bozmak zorundayız.

PKK dini kullanıyor

PKK gibi Marksist bir örgüt, neden dini argümanları kullanıyor? Neden Başörtülü adayları var? Dinsiz ve Marksist bir örgüt olduğunu sürekli vurgulasa, dindar Kürt halkından destek alamayacaklar.

Hatta Kutlu Doğum programı bile yapıyor PKK. Programa konuşmacı olarak davet ettikleri kişi, İ.Evrenesoğlu gibi kendini Peygamber ilan etmiş birisinin talebesi. Anlayacağınız, fitne içinde fitne var. Avrupa’da Hac organizasyonu yapan şirketi bile var PKK’nın. PKK gibi Marksist bir örgüt, Kürt halkının dindar olduğunu bildiği için yapıyor bunları.

Cesur olan kazanır      

Güneydoğu’da görev alan daire amirleri (Vali, Kaymakam, Milli Eğitim Müdürü, Müftü)  ve Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri gençlerin kandırılmasının önüne geçmek için projeler yapmak zorundalar. Dindar Kürt gençlerine biz sahip çıkmazsak, PKK’yı destekleyen kurumlar sahip çıkıyor. Ya biz ümmet bilincini kalplerine işleyeceğiz veya birileri Kürdistan hayali ile kullanıp çöpe atacak o gençleri. Hayat boşluk kabul etmez. Ya biz sahip çıkacağız o gençlere veya başkaları kullanacak onları.

Gençler için projeler yapmak isteyen yetkililerin tehdit edildiğini biliyorum. Tehdit ediliyoruz diye geri adım atan daire amirleri, o görevi kabul etmesinler. Madem o makama geldiniz, makamın hakkını vermek zorundasınız. PKK ile mücadele sadece asker, polis ve istihbaratın işi değildir. Bataklığı kurutmak için her koldan çalışma yapmak zorundayız.

Kim daha çok çalışır, kim daha cesur hareket ederse o kazanacak.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık