Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Sait Çamlıca

Sait Çamlıca

Şu 20 TL’yi Tayyibime gönder oğlum!

Büyüklerimiz ‘Dünya, çocukların ve yaşlıların dualarıyla belalardan korunuyor’ der. Farklı bir versiyonu da hayvanlar da vardır. Günah işleme imkanı olmadıkları için, Allah’a daha yakın, duaları kabul olmaya daha müsait kabul edilirler.

Yaşlılık psikolojisini, ömrümüz yeterse, hepimiz yaşayacağız. Yaşlılık, bazen yalnızlık bazen çocuklaşmak demektir. Yıllardır felçli olduğu için hayattan bıkan, muhtaç olma psikolojisiyle bunalıma giren bir teyzenin ‘Ölemedik bir türlü yavrum, ölemedik işte!’ dediğini kulaklarımla işitmiş, içim acımıştı.

Rahmetli dedemin yalnızlığı hep gözlerimin önündedir. İş hayatı yoğunluğundan memlekete çok az gidebildiğim dönemler olduğu için, nadir ziyaret edebilirdim dedemi. Loş ve küçük odaya girdiğimde, yalnızlığın kokusunu hissediyordum. Sürekli boşluğa bakan, sürekli düşünen dedem, yanına birisi geldiği zaman tebessüm ederdi. 15-20 dakika sonra odasından çıkardık. Kapısını örtüp odasından ayrılınca içim bir tuhaf olmuştu, en son ziyaretimde. Yine yalnız kalmıştı. Mecburi ihtiyaçları için günde belki 1 saat odasının dışına çıkan dedem, günün 23 saatini odasında yalnız geçirmek zorundaydı. Tıpkı hücreye atılan mahkum gibi…

Allah kimseye muhtaç etmesin!

Şükür, ailemizde hep yaşlılara hürmet etme edebiyle büyüdük. Lise yıllarımda, babamın felçli annesini sırtından taşıdığını görmüş, annesine abdest aldırırken ayaklarını yıkamasını seyretmiştim. ‘Bir yaşlıyı huzurevine bırakmak’cümlesi, aile ve birinci derecede akrabalarımız arasında hiç kullanılmamıştır. Ama yine de yaşlılık, evladın dahi olsa başkası tarafından bakılmak zorunda kalmak, zordur.

Abdest alamayan, banyo yapamayan, tuvalete gidemeyen, temizliğini kendisi yapamayan bir insan için ‘başkasına yük olma’ psikolojisi vardır. Bu psikoloji, insanı rahatsız eder. Yaşlı insanlar, hayatın bu zor döneminde kendilerine bakan, özellikle güler yüzle bakan insanlara çok içten dua ederler. Hem maddi hem manevi olarak muhtaç oldukları kişiler, evlatları bile olsa, karşısında hep boyunları bükük kalırlar.

Yaşlıların duası güç verir

Yazımda asıl anlatmak istediğim olaya gelebilmek için bu girişi yaptım. Eskiden oğluna, kızına, damadına, gelinine yük olduğunu düşünen yaşlılar, son yıllarda çok daha rahat bir psikoloji içerisindeler. Çünkü devlet, yaşlısına evinde bakan kişilere para veriyor. Bunu bilen yaşlılar, maaş günlerini unutmuyor ve ‘bana bakıyorsunuz ama Tayyip oğlum size parasını da veriyor’ rahatlığını yaşıyorlar.

Biyolojik olarak muhtaç oldukları kişilere, ekonomik olarak muhtaç olmadıklarını biliyor ve bu rahatlığı kendilerine sağlayanlara çok dua ediyorlar.

Yaşlıların Tayyip Erdoğan’a ne kadar çok dua ettiğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde fark ettim. O zaman 88 yaşında olan Anneannem, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası için bana 20 TL uzatıp ‘Bu parayı Tayyibime gönder’ demişti. Evladından bahseder gibi ‘Tayyibim’ demişti. Tayyip Erdoğan’ın manevi gücünün sırrını, o an daha iyi anladım. Değil birkaç yaşlının, ülkemizde ki tüm yaşlıların duasını alıyor.

Tokat’lı Nine!

Bir konferansımdan sonra, dostlarla çay içiyorduk. Tokat’lı olduğumu bilen arkadaş ‘Tokat’lı Nine’yi duymuşsundur’ dedi. Bilmediğimi söyleyince anlatmıştı o nineyi.

Yıllardır kulakları iyi duymayan ve kulaklık almak için parası da olmayan Nine’ye, ‘Sen parayı dert etme! Kulaklığın parasını devlet karşılıyor’ dediklerinde, ‘Ben yıllardır bu durumuma alıştım. Tayyibim zor durumda kalmasın. Ben kulaklık istemem’ demiş.

Yaşlılar, hastalar ve muhtaçların duası

Sadece yaşlılar dua etmiyor Tayyip Erdoğan’a. Yakın akraba ve çevremden biliyorum, evinde yaşlısı olan da, hastası olan da dua ediyor. Çünkü hastası olana da devlet bakım parası veriyor. Devlet para vermese de eşine bakmak zorunda olan bir insan, devletten aldığı maddi destekle ayakta duruyor ve dua ediyor. Duanın bir insanı ne kadar büyük belalardan koruduğunu, insana ne kadar güç verdiğini Tayyip Erdoğan’ın şahsında çok defa gördüm.

Duanın önemini ve gücünü anlamayanlar, ‘Çok şanslı bu adam!’ diyorlar. Hayır! Tayyip Erdoğan çok şanslı değil, çok dua alan birisi. Hem de, duası kabul olmaya en müsait kişilerden dualı.

Allah hepimize büyüklerimizin duasını almayı nasip etsin.

Sait ÇAMLICA

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık