Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

AHMAK İVAN'LAR!.

Malum olduğu üzere, Rusya Devlet Başkanı Gorbaçov, ülkemizi ziyaret etmişti. Hem de, muhtelif yerlerde, komünizmin iflas ettiğinin konferanslarını vererek!..
    Ancak, Türkiye'li bir kısım sosyalist, komünist insanlar, gençler tarafından boykot edilmesi, tuhafına gidecek ki, " Ahmak İvan'lar" sözünü  söylemek durumunda kalmıştır!..
 
    Tabiii ki, 1995 yıllarında, Sovyet kömünizmi tükenmiş, Sovyetlerde ve dünyanın muhtelif yerlerinde milyonlarca insanlar, sokaklara dökülerek söz konusu kızıl dünyanın, komünizmin bitişini büyük coşkularla kutlarken, bir kısım Türkiyeli insanın, bu bitişe, yok oluşa üzülmesi sebebiyle, Gorbaov'u yuhalamaları, tel'in etmeleri dikkatlerden kaçmamıştır!..
 
    Bendeniz, o tarihlerde, resmi din görevlisi olmama rağmen, kendimi tutamayarak, hasbelkader aşağıdaki şiirimi kaleme almış bulundum. İsterseniz, " Ahmak İvan'lar" başlıklı şiirimden iki, üç bölüm alarak, o gündür, bu gündür bu mevzudaki hissiyatımı sizlere arzetmiş olayım:
    AHMAK İVAN'LAR!..
 
    " Yahu bunlar kimdir, aydan mı geldi?
       Gerici, cahiller kalbimi deldi,
       İnsanlık sizleri, zavallı bildi,
       Defolun vatandan, ahmak İvan'lar!..
                              x
       Maddeden habersiz, maneviyat yok,
       Dünyada kalmadı, biz de İvan çok,
       Ellerinde pankart, millet oldu şok,
       Baykuşlar şerefli, sizden İvan'lar!..
                                x
       Acaib kılıklı, insan azmanı,
       Hilkat garibesi, Urus bozmanı,
       Yazar-çizer kardeş, bunu yazmanı,
       Yüzsüzler, arsızlar, ahmak İvan'lar!..
                                      x
       Şu bizim İvan'lar, ücretli piyon,
       Devrimcilikleri, ucuz şampiyon,
       Özdemir, sen bu işe söyle, ne diyon?
       Hey gidi yobazlar, çömez İvan'lar!.." ( Ş. Özdemir, 27.08.1995/ Hollanda)
 
    Bu şiir üzerine, beş on kelime yazmadan, konuyu sonlandırmam mümkün değildir!.. Hem de, Türkiye-Rusya arasında düşen uçağın münazarası, tartışması, düellosu yapılırken!..
    Bir kere, Türkiye devleti; milletiyle, askeriyle, geçmişiyle, mazisi ile, ilkeli duruşu ile, Rusya'dan daha eski, daha şerefli, daha gururlu, daha izzeti nefis sahibi bir devlettir!..
     Boksör (!) Putin; acaib salvolarıyla, sahte kabadayılığı ile, ne yaptığını bilmez bir şekilde , bir o yana, bir bu yana yalpa yapmaktadır!..  Oysa,
    Bir devlet başkanı, hele Rusya gibi, son yüz yıl içerisinde Komüniizmin tüm sefilliğini yaşamış, Lenin'in, zalim Stalin'in tüm densizliklerini yaşamış, tecrübe etmiş bir devletin, bir milletin daha teenni ile, daha sabırlı, daha soğukkanlı olması gerekmez mi?
 
    Diyelim ki, nihayetinde, arzu etmiş olduğun, bir hayli zamandan beri özlemini çekmiş olduğun " Sıcak Deniz" e inmeyi, gemileriyin demir atması gerçekleşmiş oldu!.. Var sayalım ki, kafir Beşşar Esed, ülkesini, haysiyetini, ar ve şerefini senin emrine verdi. Bundan kârın ne olacaktır?
 
    Beşşar Esed'in; benzini yok, gazı yok, yer altı zenginliği mafiş, yer üstünde sefil, açın açı, perişanın perişanı!..
    Vallahi!.. Hareketlerin, davranışların, yalpa yapman, salına salına yürümen, içi boş bir kabadayılıktır!.. Azıcık da olsa, kendi tarihini okumalısın!.. Çar'ları, komünizmin kurucularını, hayatlarını okumalısın? Akibet ne oldu?..
    Diğer taraftan, ülkemiz içerisindeki, eski tüfek solcuları, komünizm hayranlarını kınamadan edemiyorum!.. Behey sersemler, komünizm belası, Rusya'ya ne getirdi ki, bu pisliğe, rezalete, açlığa, yokluğa, komünternliğe özeniyor ve unutamıyor sunuz?
    Netice olarak;
 
    Aziz milletimiz, politik arenalarda farklılık gösterebilir, değişik siyasi yelpazede boy, endam göstermiş olabilir. Ama, şunu, şu realiteyi hiç bir zaman unutmamak lazımdır!..
    Kars'tan Edirne'ye, Van'dan, Sinop'a, Hatay'dan, Trabzon'a kadar bu ülke, bu topraklar mübarek topraklardır!..
    Bu millet, gelme kara gün, gelirsen hoş geldin, sefa getirdin demesini bilmiş, bilecek bir millet ve devlettir!..
Bu topraklarda, ezanlar daima okunacak, camiler ebediyyen açık kalacak, bu ülke gök kubbesinde bayrağımız dalganacak, 78 milyon milletimiz hep bir ağızdan " Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" diye özgürlük marşını okumaya, terennüm etmeye devam edecektir! 
    Sayın Putin!.. Rusya'nın uçağı düşürüldü!.. Bu uçak, ABD'nin, Fransa'nın vb. ülkelerin uçağı da olabilirdi!.. Şia İran'ın uçağı da olabilirdi. Çünkü, bu topraklar, " yol geçen hanı" değildir.. Ne Rusya uçakları tepeleyebilir, nede başka ülkelerin uçakları!..
    Son söz olarak, şunu demek istiyorum. Devlet yöneticileri, sağ duyu ile, akıllı, düşünerek, danışarak hareket eden insanlardır!.. Devlet yönetiminde, hissin, göz yaşının, aceleciliğin yeri yoktur!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık