Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Alevilik Sünnilik

DİNDE ZORLAMA YOKTUR, MÜSLÜMANA DÜŞEN ÖĞÜT, NASİHAT, TEBLİĞ VEYA ALEVİLİK-SÜNNİLİK MES'ELESİ!.

-5- " Binasının temelini, Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine kuran kimse mi hayırlıdır, yoksa binasının temelini göçecek bir yarın kenarına kurup onunla birlikte kendisi de cehennem ateşi içine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden bir topluluğa hidayet vermez" ( Tevbe sûresi, âyet 109) Evet, yüce dinimiz İslam'da zorluk, zorlama, icbar, ikrah bulunmamaktadır!.

Kimse kimseyi, düşüncelerinden dolayı, görüşlerinden, fikriyatından dolayı kınanmaz, takbih edilmez, tahkir edilip kötülenemez!.

Ülkemizde de öyledir! İster sünni olsun, isterse, Bektaşi, Alevi, Şii, Hanefi, Şafii, Maturidi, Eş'ari, Hanbeli, Kürt, Türk olsun hiç bir kimse kendisine uymayan değişik görüş ve düşünceleri " benden, bizde değildir" diye itham edemez, hor ve hakir göremez!.

" Bu millet bir bütün, bütün kalacak " şiirimde de arzettiğim gibi, bu milletin birliğe, beraberliğe ihtiyacı vardır: " Hissi değil, aklı öne getirin, Tefrika kavramın, derhal bitirin, Bu kardeş bekliyor, bunu yetirin, Bu millet bir bütün, bütün kalacak!.

" ( Ş Özdemir) Hakikaten, hoş görü sahibi olmak, olgun, müşfik, saygılı, sempatik olmak için veya diğer adıyla Allah'ın istemiş olduğu şekilde bir kul olmak için okumuyoruz!.

Aziz Kur'an'ı, onun emirlerini ayet ayet okumuş, tetkik etmiş olsaydık, vallahi, ülkemizde, alemi İslam'da kurt kuzuyla yürüyecek, Van'dan otobüse binerek, yolculuk yapan hanım efendi, beyefendi Edirne'de rahat, huzur dolu bir şekilde mola vermiş olacaktı! Veya, San'a'dan yola çıkan bir Müslüman, Afganistan'ın Kabil şehrinde rahat etmeliydi!.

İsterseniz, Alak sûresi, 3 ncü ayeti olan " Ikra ve Rabbükel Ekrem! Oku! Rabbin en büyük kerem sahibidir!" ayetini birlikte düşünerek tetkik edelim: "Oku'sana kardeşim Nasıl bir Allah algısı ki bu seninki, Allah sana " oku" diyor ve sen okurum bir gün nasıl olsa diyorsun.

Emri verenin kim olduğunun farkında mısın? Anlamadın galiba.

Allah diyor " oku" diye sana, ben demiyorum Düşünsene.

Verilen emrin anlaşılmayacak hiç bir tarafı yok " Oku" Nasıl anlayıp da okumadın bu güne kadar.

Anlamadın galiba!!! Allah diyor kardeşim, Allah!!! Emrediyor, " okusan iyi olur" demiyor " Okur musun?" diye sormuyor " Eğer okursan iyi olur"demiyor.

Net açık " oku" diyor Hangi haddinle hâlâ okumuyorsun? Uç dese uçmak zorundasın Çıkar yolu yok, öl dese öleceksin ya!!! Ölmeyecek misin? Şükret.

Basit bir emir veriyor " Oku" diyor ve sen okumuyor, ne dediğini bile bilmediğin namazınla, sabahtan akşama üç beş gün sızlanarak aç kalmakla veya " kalbim temiz benim" diyerek kurtulacağını zannediyorsun.

Oku'sana bu düşünmez adam, oku'sana be aklı havada kadın! Eğer hâlâ okumuyorsan O'na inandığını da bir daha iddia etme Eğer hâlâ okumaya karar vermemişsen Allah'ın varlığına iman ettiğini de bir daha ağzına alma Sen inanmıyorsun.

İnandığını zannediyorsun.

Sen inanmıyorsun Var zannediyorsun Eğer gerçekten var olduğuna ikna olmuş olsaydın, için titrer, korkar, işi gücü bırakır, hiç vakit kaybetmeden, koşa koşa gider açar, tüylerin kabara kabara okurdun.

Ama sen hâlâ mazeret üretip duruyorsun!!! Üstelik daha okumadan, insanlardan da sana " oku bak göreceksin, sana anlatıldığı gibi yazmıyor kitapta" dediği zaman bilmeden okumadan karşı çıkıyor, bilmiş hâlâ okumadığın kitabın dinini çok bilirmiş gibi oku diyene karşı çıkıyor, duyduğunaysa hiç düşünmeden inanıyorsun! Oku şu kitabı Oku şu kitabı artık Anlamamaktan değil, okumamaktan kork.

Farz kardeşim Farz Farzın önde geleni Sadece imama,müftüye değil sana da farz.

Düşün.

Düşün bir an için.

Düşün şunu be.

Allah bütün varlığıyla sana tam da şu anda apaçık tecelli etse ve " Ey kulum.

Oku!!!" dese ne yaparsın!!! Vaktim yok der misin? İşten güçten fırsat kalmıyor diye cevap verir misin? Dizi filimden sonra mı dersin? Hâlâ okumaz mısın?" ( kimseonuokumuyorcom) Evet, Kur'an'ı okumuş olsaydık, onu rahat, huzurlu bir şekilde emirlerini hayata yansıtmak üzere okumuş olsaydık!.

Sanırım, ülkemizde olsun, alemi İslam'da olsun, her tarafta, senlik, benlik olmayacak, kısır çekişmeyecekler bulunmayacak, Kur'an'ı emirlerini dinlenecek, yaşanacak ve mezhepsel kavgalar, tarikat ayrılıkları olmayacaktı! Onun içindir ki; " Esas olarak, kendilerini Alevi-Bektaşi diye tanıtan kimselerin Aleviliğe Bektaşiliğe bakışları ortaya konulmak istenmiştir.

İşte, yukarıdaki tespitler, bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır sonucunda ortaya çıkmıştır Bu tesbitlerden yola çıkarak, kendilerinin Alevî-Bektaşî olduğunu söyleyen kimseler arasında, İslâm'ın özüyle bağdaşmayan bir takım görüşlerin, düşüncelerin olmadığını iddia etmek elbette mümkün değildir.

Nitekim, araştırıcı da bunun farkındadır " Bu gelenekli Aleviliğin iç yapısında, tarihi gerçeklere uymayan, İslamî kültür kodlarıyla anlaşamayan bir takım bâtıl görüşler ve hurafeler de vardır" Bu tesbitin, sadece Alevilik için değil, Sünni anlayış biçimi için de geçerli olduğunu söylemek için fazla delile ihtiyaç yoktur.

Din geleneklerle bütünleşip, gelenek din gibi algılanmaya başlanınca, hurafe ve batıl inançların yeşermesi için uygun bir zemin ortaya çıkmaktadır Bu durumda, Alevî, Sünnî, Şii, Haricî olmak fazla bir şey değiştirmemektedir İşin ilginç yanı, Kur'ân, " Ataların dini zihniyeti" adı altında, atadan, dededen kalma anlayış biçimlerinin, genel anlamda " geleneğin" dinleştirilmesini şiddetle eleştirmektedir.

Müslümanlar, Kur'an'ın açık uyarılarına rağmen, bu gün Kur'ân'ın bu sert eleştirisinin muhatabı durumundadır Alevî olduğunu söyleyen insanlarımız, açıkça Allah'a, Hz Muhammed'in Peygamberliğine ve Kur'an'a inandıklarını söylemektedirler.

Bu, Alevilik olgusunun tartışılacağı zemin açısından oldukça önemlidir Kendisini İslâm'ın dışında gören, açıkça Müslüman olmadığını söyleyen bireyler, elbette olacaktır Hatta, bunların Alevî ya da Sünnî olmaları da gerekmez.

Ancak, Aleviliği İslâm dışı görmek, ya da göstermeye çalışmak, hem mevcut realite ile bağdaşmaz; hem de, akla ve bilimsel anlayışa uygun değildir Aleviliğin mevcut durumu ile ilgili tespitler, bu sonucu doğurmaktadır" ( www.

mezheplertarihicom) Netice olarak; Tüm yukarı satırlardan anlıyoruz ki, din bir tanedir O da, "İslam'dır".

İki İslam'ın, iki Müslümanlığın olması mümkün değildir Yani, " Sizin İslâm" " bizim İslâm" ayrışması Kur'an Müslümanlığına zıt düşmektedir.

Allah katında yegane ve tek bir din vardır o da İslâm'dır Diğer taraftan, felsefi, mezhebi, klik , ekol düşünce ve fikirleri dinleştirirsek, bu durum büyük bir vehameti beraberinde getirecek, İslam'ın sayısı çoğalacak, " at izi it izine karışmış" bulunacaktır.

Böylesi bir anlayıştan da, kitleler ayrışacak, nesiller birbirlerine ebediyyen hasım olacak, önü alınamayacak uçurumlar, problemler doğmuş olacaktır! Hz.

Muhammed (sav) Kur'an'ın ve İslam'ın emirlerinin tebliğcisidir!Hz.

Ali (ra), Resulullah (sav)'in, amcasının oğlu, damadı, kendisine ilk iman edenlerden birisidir Hz Ali, evlad-ı Resul'dür, sahabedir, 4 ncü halifedir ve şehid edilmiştir.

Kur'an dışı, Resul dışı her hangi bir öğretisi bulunmamaktadır! Tabii ki, Sünni kesimlerin arasında, Sünni olmasına rağmen Marksist insanlar, gençler bulunduğu gibi, Alevi kesimlerin arasında bir kısım insanların Marksist ideolojiden olması da mümkündür.

! Sünni kesim arasında bir hayli namaz kılmayan insan olduğu gibi, Alevilerde de namaz kılmayan insanların bulunması doğaldır!.

Demek ki, " ben Müslümanım" diyen herkes Müslümandır Mezhepsel düşüncesi kendisini ilgilendiren, alakadar bir düşünce sistemidir.

Rabbimiz! Aziz milletimize güzel günler lütfetsin!.

Selam ve dua ile.

"Asırlar Muharrem, Kerbela sanki, Feryad-ı Hüseynî, vallah inan ki, Hızır mı, âb-ı hayat mı, canki, Piri mi, piran mı, nerdesin mor çiçeğim?" ( Ş Özdemir) Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık