Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

ATASOY MÜFTÜOĞLU VE KONFERANSINDAN BEKLEDİKLERİMİZ!..

" Eğer sana cevap vermezlerse, bil ki onlar, sırf heveslerine uymaktadırlar.

Allah'tan bir yol gösterici olmaksızın kendi hevesine uyandan daha sapık kim olabilir! Elbette zalim kavmi doğru yola iletmez" ( Kasas sûresi, âyet 50 ) Basın ve yayından, sayın Atasoy Müftüoğlu ağabeyin, Afşin İlçesinde; 25 Ocak 2015 günü akşam saat 19'da Yeni Hükümet Konağı konferans salonunda , halkımıza hitap edeceğini, muhtaç olduğumuz konularda insanlarımızı bilgilendireceğini öğrendim Çok çok sevindim ve memnun oldum.

Davet edenlerden, ilgilenen dostlarımızdan Allah razı olsun! Gönüller istiyor ki, Atasoy ağabey, ülkemizin her tarafını gezmiş olsa, geleneklerin, klasik düşüncelerin, uyduruk amellerin içerisinde yok olan aziz milletimizi aydınlatmış olsaydı!.

Çünkü, milletimiz, Kur'ânî emirlerden uzak, bir Müslümanlık yaşamaktadır.

Ölüsüne mevlid okutmakla yetinen, tatmin olan, 40 ncı, 52 nci günlerin devasa arttığı bir Müslüman toplumun içerisinde İslâm'ı yaşamaya çalışıyoruz! Selatin camii imamının bile, bir tarikat şeyhine intisap ederek, el, etek öptüğü bir ülkede yaşamaktayız!.

İşte, böyle bir ortamda, milletimizin; menkıbenin, kıssanın, mev'izenin, "dedim" "dediler"in revaçta olduğu bir yerde konferans verecektir Ama, tüm bunlara rağmen, ben ümitvarım!.

Afşin'da, Kur'an entelektüellerinin, aydınlarının, çoğaldığı, geçmişi, geleneği sorguladığı bir zaman dilimini yaşamaktayız!.

Üst düzey amir ve memurlarımız, avukatlarımız, iş adamlarımız, (camii imamlarının pek de dikkatini çekmese de, ) Kur'an'ın okunması, anlaşılması ve yaşanması uğrunda çalışmalar yaptıklarını biliyorum Allah kendilerinden razı olsun!.

İsterseniz, Atasoy ağabeyin bir makalesinden bir bölüm alarak konumuza renk katmış olalım: " Teslimiyetçi-işbirlikçi hareketler/cemaatler etkili ilkelere de, etkili fikirlere de sahip olamazlar Zihinsel ve entelektüel bağımsızlık, İslami varoluşumuzun en onurlu yanıdır.

Teslimiyetçiler-işbirlikçiler, konformistler bu onurdan yoksundurlar Kendi bencil/ ben merkezci/fanatik gündemlerine kapananlar için, entelektüel/düşünsel gelişmelerden, birikimden söz edilmez Teslimiyetçiler, statükocular, işbirlikçiler, bu gün olduğu gibi, geçmişte de hiç bir alanda özgün bir şey, içerik, bilgi, üretememişlerdir.

Kendilerini konjoktürel koşullar ve statüko doğrultusunda konumlandıranlar hiç bir şekilde, hiç bir alanda bağımsız fikir sahibi olamazlar, fikirleri harekete geçiremezler, seçkin zihinler ve seçkin kadrolar yetiştiremezler Teslimiyetçiler-işbirlikçiler neo nurculuk örneğinde açıkça görülebileceği üzere, kendi çıkarları için toplumlarının istikrarını pervasızca emperyalistlere peşkeş çekebilirler İslam'ın evrensel vizyonu, bütün farklılıkların üzerindedir.

İnsanların, kendilerini kimi sorunlu ayırımlar ve ayrımcılıklarla tanımladığı bir dünyada, İslam'ın evrenselci ahlaki ilkeleri gerçekleştirilemez İslam'ın evrenselci ahlaki ilkeleri, etnik taraftarlığı, mezhepçi taraftarlığı, hizip/cemaat taraftarlığını reddederek, bir bütün olarak insanlık fıtratına bilincine, vicdanına hitap eden, evrensel sorumluluk temelinde şekillenen, etkinliklerle/ilişkilerle/ eylemlerle vücut bulur İslami bünye paramparça olduğu için, her parça kimi patolojik sorunlarla malul bulunduğu için, İslam dünyasında düşünce hayatı/entelektüel hayat/dini hayat modern zamanlar boyunca gerçekleşen büyük ölçekli süreçler hakkında etkili ve eleştirel yorumlar yapamamıştır.

İslami düşünce hayatı analitik değeri ve ağırlığı olmayan yorumlar yerine, sansasyonel ayrıntılarla ilgilenmiştir" ( İktibas dergisi, A Müftüoğlu) Hakikaten, ülke olarak, millet olarak, dini alanlarda zor bir dönemeçten geçmekteyiz.

Ağabeylerin kutsandığı, Pensilvanya hocasının himmet çağrıları içerisinde göz yaşlarına, beddualara boğulduğu bir ortam!.

Üstadların, şeyhlerin, mürşidlerin, gavs'ların, Kutupların, Kutbu'l-aktapların, mehdilerin, mesihlerin, İsaların göklerde uçuştuğu, Resulullah (sav)'in, miracını bile geride bırakacak şekilde pervaz ettikleri, kanat çırptıkları bir dönem! Aman Allah'ım!.

" Benim Tarikatım" " Senin tarikatın" " Benim hizibim" " senin hizibin" " Benim mezhebim" " Senin mezhebin" düellolarının ortalığı kasıp kavurduğu bir alem!.

Onun içindir ki, Atasoy Müftüoğlu gibi, Kur'an insanlarının, dobra dobra konuşmalarını, hitabelerini dört gözle beklemekte, arzu etmekte ve takip etmekteyiz! Umarım ki, konferans salonu her kesim insanlarımız tarafından hınça hınç doldurulur, notlar alınır, anlatmış olacağı enteresan şeyler belleklerde, zihin dünyalarında makes bulmuş olur!.

Netice olarak; Tüm Afşinli halkımızın ilgili konferansa rağbet göstermesi, Atasoy ağabeyi tanıması, fikirlerinden, düşüncelerinden, görüşlerinden istifade etmesi kendi istifade ve lehlerine olacaktır.

Bu tür davetlerle ilgilenen, yetkili mercilere teşekkür ediyorum Daha önceleri de M.

Hayri Kırbaşoğlu, M İslamoğlu vb hoca efendileri ağırladılar, konuşturdular, milletin istifade etmesine yardımcı oldular.

İnşallah!.

Gelecek zamanlar da, insanımızın faydalanması, bilinç sahibi olması için, M Okuyan, A Bayındır, M.

Azimli, H Onat vb hoca efendiler de davet edilirler de, içerisinde çırpınmakta olduğumuz, dini emir, İslami amel zannedilen, gelenekçilik, görenekçilik, muhafazakârlık, mistisizm, sağcılık, solculuk, statükoculuk, kerametçilik, pirizm ve tüm din dışı şeylerden nasıl kurtulacaklarını öğrenirler de, Kur'ân'a bihakkın sarılmış olurlar.

Son söz olarak, belirtilen konferansa yoğun ilgi bekliyoruz! Hanım efendilerin de, bey efendilerin de, notlar alarak, canü gönülden dinleyerek müstefid olmalarını yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Rabbimiz!.

Böylesi çalışmaları hayırlara vesile eylesin! Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık