Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

BAŞ ÖRTÜLÜ AÇIKLIK!

 " Bunlar ( iki inanç, iki grup) arasında bocalayıp durmaktalar; ne onlara ( bağlanıyorlar, benziyorlar) ne bunlara. Allah'ın şaşırttığı kimseye asla bir ( çıkar) yol bulamazsın." ( Sûresi, âyet 143 )
 
    Bu gün yine, Ahmet Kalkan hoca efendinin de görüş ve düşüncelerinden istifade ederek,  " Baş örtülü açıklık." mevzuunu değerlendireceğiz!..
 
    Çünkü, milletimiz bu konuda S.O.S vermektedir!.. Her tarafta kadın kavgaları, darp etmeleri, vurmaları kırmaları, kavgaları, döğüşleri gırla gitmekte, bu sebeple de, nice evler, hanümanlar sönmekte, beyler mahpushane yolunu tutarken, anneler kara toprağa gitmekte, çocukları da, babasız ve öksüz kalmaktadırlar!..
 
    Niçin böyle olmaktadır? Sebebi nedir, nerelerde yanlış yapılmaktadır bunun esbabı mucibesi neden araştırılmamaktadır!..
 
    Bu vahim mes'elenin; bana göre iki sebebi bulunmaktadır!.. 1- Hanımlara yeterince camii, ilim, bilgi hizmetlerinin verilmeyişi, 2. kadınların özgürlük adına, örtülü, örtüsüz yanlış din algısı nedeniyle sokaklara, pastanelere, parklara, bahçelere, çarşılara, düğünlere, danslara katılmalarıdır!.. Onun içindir ki;
 
    " Peygamberimiz (as)'in: " Giyinik olduğu halde çıplak gibi görünen kadınları, Cehennem ehlinden"  saymasının ( Müslim), sebebi üzerinde düşünülüyor mu dersiniz?
 
    Hz. Peygamber, bunların Cennete giremeyeceği gibi, Cennetin kokusunu dahi alamayacağını belirtmiştir. Kimdir bu örtülü çıplaklar? Bunlar şeriatın koyduğu ölçülere uymayan, yani ince, dar ve uzuvları gösteren elbiseler giyen ya da vücudunda örtmesi gereken yerleri örtmeyen kadınlardır.
 
    Kadınların bu şekilde giyinmesi, küçük günahlardan olsaydı, Hz. Peygamber, onları Cehennem ehlinden saymaz, Cennetin kokusunu dahi alamayacaklarını söylemezdi.
 
    Farz edelim ki, söz konusu şekilde giyinmek, küçük günahlardandır. Bu durumda küçük günahlarda ısrar etmenin, günahı büyüteceğini bilmiyorlar mı? Bilinmelidir ki, " Sürekli yapılan hiç bir günah küçük; tevbe edilen hiç bir günah da büyük değildir."
 
    Hasan Basri gibi:
    " Siz sahabeyi görseydiniz deli ( öcü) derdiniz, onlar da sizi görseydi Müslüman ( tesettürlü) demezdi." demeyeceğim; daha hafifini tercih edeceğim:
 
    Günümüz Mekke ve Medine'sinde, hatta Tahran'da, Afrika'nın nice ülkesinde, Malezya'da... erkek ve hanım Müslümanlar, bu giysi ve davranış sahiplerine hiç duraksamadan kötü kadın damgası vurabilirler, kendilerinden saymayacakları gibi, hicaplı/tesettürlü sınıfı küçük düşürdükleri için ajan muamelesi yaparlar.
 
    Ama Batı ülkelerinde bu kıyafet ve tavrın, tepki almadan kabul göreceğinden emin olabilirsiniz.
 
    Baş örtüsü dışındaki bu giysi ve davranışı kendi standartlarında gördüklerinden, " Her halde başı keldir de kapatma ihtiyacı duyuyordur veya başına bir bez bağlamaktan zevk alıyordur, imal anlayışıdır, bu tür değişiklikle dikkat çekmek istiyordur."
 
    Şeklinde değerlendirmeler yaparlar. Türkiye'deki fanatik laikler ve Kemalistler gibi ( çoğunluğun tavrı ve çoğu özelliğiyle ) ahı gitmiş vahı kalmış başörtümsü cicili bez karşısında katı uzlaşmaz tavır takınmazlar.
 
    " Bunlar ( iki inanç, iki grup) arasında bocalayıp durmaktalar; ne onlara ( bağlanıyorlar, benziyorlar) ne bunlara. Allah'ın şaşırttığı kimseye asla bir ( çıkar) yol bulamazsın." ( Nisa 143)
 
    Hem Allah'ı hem şeytanı razı etmeye çalışmak, sadece şeytanı razı edecek gülünç tavırlara, aldatış ve aldanışlara götürür insanı. " Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası ancak dünya hayatında rezillik, rüsvaylıktır; Kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir. Allah, sizin yapmakta olduklarınızdan asla gafil değildir." ( Bakara 85) ( gencmuslumanlar.com/ceyrek-tesettur-ahmed-kalkan)
 
    Batı ülkelerinde, yaşamakta olan annelerimizin çekmiş oldukları sıkıntıyı, acıyı, ızdırabı bildiğim için, bu sözlerin ne kadar doğru, ne kadar isabetli düşünceler olduğuna inanıyorum.
 
    Baş örtülü annenin, yanındaki, kız çocuğu, Avrupa sokaklarında, caddelerinde beraber gezmek istememektedir. Niçin ve neden?
 
    Nedeni, Batı insanlarının; bizim baş örtülü hanımlara hor ve hakir bakmaları, baş örtüsünü  iğreti, çirkin görmeleri sebebiyledir. Bizim çocuklarımızda, onların etkisi altında kalmışlar, tıpkı onlar gibi, annesinin, ninesinin baş örtüsünü kabullenmemekte, beraber, aynı şekilde yan yana gezmek istememektedirler!..
 
    Ülkemizde de, aşağı-yukarı aynısı yaşanmaktadır!.. " Baş örtülü çıplak" kızlar, hanımlar, düğünlerde, danslarda, vıcık vıcık olmuş halleri ile mide bulandırırken, başlarına takmış oldukları iğreti baş örtüsü kıçlarındaki dar, sıkkın pantolonun sergilemiş olduğu rezaleti, rezilliği örtmemektedir.
 
    Netice olarak;
 
    Müslüman hanım kızın, hanımların yukarıda arzedilen, aşağılık, bayağı, adi düşüncelerden sıyrılarak, Allah'ın " Örtün" emrini yerine getirmesi, bundan da hiç bir zaman utanmaması lazımdır.
 
    Çünkü, Müslüman kızımızın hayatı, başka kültürdeki kızın, hanımın hayatına benzememektedir!.. Zamanı gelince, istikbalini kurtardığı zaman, Allah'ın emriyle evlenir, Kur'an ve Sünnete göre yaşar, bundan da hiç bir zaman komplekse kapılmadan yaşamını devam ettirir.
 
    Müslüman birey için, toplumlara uymak, kültürlere esir olmak, tutsak kalmak değil, yaşamış olduğu kültürleri fethetmek, onlara;   Kur'anî ve Nebevi emirler karşısında, korkmadan, ürkmeden, çekinmeden " Ben Müslümanım, böyle giyinirim, böyle yaşarım" diyebilmektir!..
 
    Zaten, 60 yıldır Avrupa'da yaşamakta olan insanlarımız, Kur'an ve İslamı temsil noktasında, böyle davranmış, böyle görüntü sergilemiş olsaydı, sanırım, Batı'nın veçhesi bu günkü gibi olmayacak, herkes İslam kültürünü tanıyıp, ekseri insanlar, iman nimetini tadmış bulunacaktı!. Ama, olmadı ve olmuyor!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
 
    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık