Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Bataklığı Kurutmak
 " SİVRİSİNEKLE MÜCADELENİN KESİN YOLU; BATAKLIĞI KURUTMAKTIR!.."
 
 
    " Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır." ( Tahrîm sûresi, âyet 6 )
 
    Bataklık, çevre sorunları, arkadaşlık, Tv.ler, renkli basın, internet cafe'ler, barlar, diskolar, evlilik proğramları , pembe diziler vb. eksiler, çocuklarımızın hayatlarını mahvetmekte, onları cehenneme hazırlamaktadır!..
 
     Diğer taraftan; çete yuvaları, esrar, eroin mekanları,  sigaraya alıştırma, içkinin her çeşidini deneme provaları; neslimizi kötü yola düşürmekte, geleceğini karartmakta, istikbalini söndürmektedir!..
 
    Onun içindir ki, ne yapmalı, nasıl çarelere baş vurmalı, ne, neleri düşünmeli ve hesap etmeliyiz?.. Tabii ki; sorun büyüktür!.. Hem de önlenemeyecek kadar önemli ve çetindir.
 
    Anneler, babalar ve tüm büyükler, zikredilen problemler sebebiyle   evlerimizde, sokağımızda, meydanlarımızda ve camilerimizde bile rahat, huzurlu değiliz. Nasıl mutlu ve mesut olalım ki?..
 
    İmanını kaybetmiş, Allah yolunu unutmuş, Muhammed (sav)'i bilmeyen,tanımayan, onun prensiplerinden faydalanmasını bilmeyen gençler, birer canlı intihar zebanisi olarak aramızda gezmektedirler!..
 
    Bir kaç gün gezmek, eş, dost ziyareti maksadı ile Ankara'daydım!.. Aman Allah'ım!.. Kızılay"ı, Ulus'u,  Keçören'i vb. yerleri gezdim, dikkat çeken camilerimizde cemaatle namaz kıldım. Allah kabul etsin!..  
 
    Ankara'yı gezdim gezmeye de, ama; dikkatimi çeken en ciddi husus, insanımızın bedbin, sinirli, asabi, korkar ve tedirgin olmasıdır!.. Allah korusun!.. Her an patlayacak bir bombanın, bir intihar canavarının ortalığı velveleye verecek şekilde patlar düşüncesidir!..
 
    Kendini intihar bombacısı haline getiren mel'un insanında, annesi, babası ve çevresi bulunmaktadır!.. O zavallı da, bizler gibi insandır!.. Ama, gelin görün ki,  intihar bombacısı zavallı insancık (!), şahsiyetini, kimliğini, insanlığını kaybetmiş bir şekilde, kullanmış olduğu  uyuşturucunun vermiş olduğu cesaretle , hiç de tanımadığı, bigünah, masum, sabi sübyanı bile havaya uçurmaktadır!..
 
    Tabii ki, bunun sebebini iyice irdelemek, analizini yapmak lazımdır!.. Yetişen yavrularımız ne derece İslam'ı ve onun yüce kitabını bilmektedir? Ahmet Kalkan hoca efendinin buyurmuş olduğu gibi, onlara karşı bu  husus da ebeveyn olarak görevimizi yapıyor muyuz?   Öyleyse, buyurun hoca efendiyi okuyalım:
 
    " Aslında, zamanımız da ilim konusunda Müslümanın işi çok kolaydı: Her konuda çeşit çeşit güzel kitaplar yazılıyor, nice konular araştırılarak hazır lokma haline getirilip kitap diye, dergi diye, CD diye sunuluyordu. Evlat terbiyesi, çocuk eğitimi konusunda da onlarca kitap vardı; alır okurdum birini, nasıl terbiyeyi emrediyordu  İslam, öğrenir, tatbik etmeye çalışırdım.
 
    Uğraşır mıydım bu kadar onların sadece dünyada çokça rahat etmeleri, çokça karınlarını doyurmaları için? " Daha çok para kazanıp onlara bırakayım da , benden sonra daha çok haramları daha kolayca işlesinler" diyebilir miydim?
 
    Bırakacağım mirasla ( eğer dinlerini, yaşayışlarını kuvvetlendirmemişsem) onların, kolaylıkla bir sürü günah işlemelerine fırsatı böylece ben vermiş olmaz mıydım?
 
    Şimdiki aklım olsaydı böyle düşünürdüm tabii. Beşinci büyük halife kabul edilen zâtın hayatını öğrendim yeni yeni. Öyle diyordu Ömer bin Abdülaziz ölüm döşeğinde, " her şeyini infak ettin; iyi de, çocuklarına bir şey bırakmadın. Onları hiç düşünmedin mi?" diyen yakınlarına:
 
    " Onlar Müslüman iseler ne âlâ ! Onlara Allah'ı bırakıyorum sadece; yetmez mi? Onları Müslüman olarak yetiştirmişim; Allah da, onlar da bunu kâfi görür. Yok, onlar kafir iseler, ben onları Müslüman olarak yetiştiremediysem, onlardan bana ne?
 
    Ne yiyecekler, ne edecekler, bana ne o gâvurlardan? İster benim evladım olsun, ister  yabancı , kâfirlere mal bırakıp daha mı azdıracaktım? Benim bıraktığımla işledikleri haramdan ben mi sorumlu olacaktım? Bunu mu isterdiniz?"
 
    Evet, böyle diyordu o zât. Ben de onu örnek alır, ben de öyle derdim. Çünkü öğrendim ki Yüce Peygamberimiz " Hiç bir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir şey bağışlayamaz, bırakamaz" diyordu.
 
    Ben de onlara dünyalık bırakacağım diye çokça rezillik çekip çokça yorulmaz, hem de esas olarak , âhiret azığı olacak terbiyeyi verirdim olanca gücümle. Hem onları, hem kendimi kurtarırdım böylece.
 
    Ne bırakmıştı o merhamet peygamberi kendi çocuklarına; onu düşünürdüm. O ne yaptıysa güzel yapmıştır derdim. Nerelerde yetiştirdi, kimlerin eline teslim etti sahabeler çocuklarını, inceler, o yıldızlardan ışık alırdım." ( www.tevhidhaber.com)
 
    Netice olarak;
    Günümüz dünyasında, sokaklarda delice. manyakça, ahlaksızca gezmekte olan çocuklar, bizim çocuklarımızdır!..
 
    Envaı çeşit terör örgütlerine, zalimlerin içerisine de  katılan bu çocuklardır!.. Çünkü, dünyanın hiç bir yerinde görülmüş, müşahade edilmiş değildir!..
 
    Ailesinden yeterli desteği görmemiş, manevi, Kur'anî, Nebevi terbiyeyi almamış çocuklar, maalesef, ellerinde esrarla, eroinle, kumar aletleri ile, içki şişeleri ile, bombalarla gezmektedir!..
 
    Bu tür zavallılar, hilkat garibeleri için, insan öldürmek, adam katletmek hiç de önemli değildir!.. Hem kendileri ölürken, hem de cinayet şebekeleri sebebiyle, bir hayli suçsuz, günahsız, masum insan, körü körüne pisi pisine hayata gözlerini yummaktadırlar!.. Onun içindir ki,
 
    Bataklığı kurutmalıyız!.. Bataklığı kurutmadan; insanın; hayatta başarılı, muvaffak olması mümkün değildir.. Bataklıktan maksat, sokakta, caddede, meydanda, şehir varoşlarında ortamı bozan, sere serpe anarşizm çıkaran zavallılardır.
 
    Söz konusu, bataklık sivrisineklerini milletçe avlamalıyız.. Devlete, askere, güvenlik güçlerine yardımcı olarak, her tarafı tertemiz yapmalı, bu sayede insanlarımız, sokağa çıkarken, rahat, emin, güven içerisinde çıkmalıdır.  Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık