Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Batı'da ve Ülkemiz'de Engelliler
 BATI  ÜLKELERİNDE VE ÜLKEMİZDE ENGELLİLER!..
 
    " Âmâya güçlük yoktur; topala güçlük yoktur; hastaya da güçlük yoktur. ( Bunlara yapamayacakları görev yüklenmez, yapamadıklarından dolayı günahkâr olmazlar.) Sizin için de, gerek kendi evlerinizden, gerek kendi evlerinizden, gerekse babalarınızın evlerinden, annelerinizin evlerinden, erkek kardeşlerinizin evlerinden, kız kardeşlerinizin evlerinden, amcalarınızın evlerinden, halalarınızın evlerinden, dayılarınızın evlerinden, teyzelerinizin evlerinden, veya anahtarlarını uhdenizde bulundurduğunuz yerlerden, yahut dostlarınızın evlerinden yemenizde bir sakınca yoktur. Toplu halde veya ayrı ayrı yemenizde de bir sakınca yoktur. Evlere girdiğiniz zaman, Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir yaşama dileği olarak kendinize ( birbirinize) selâm verin. İşte Allah, düşünüp anlayasınız diye size âyetleri böyle açıklar." ( Nûr sûresi, âyet 61)
 
    " Köre vebal yoktur, topala da vebal yoktur, hastaya da vebal yoktur. ( Bunlar savaşa katılmak zorunda değildirler.) Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse, Allah onu altından ırmaklar akan cennetlere sokar. Kim de geri kalırsa, onu acı bir azaba uğratır." ( Fetih sûresi, âyet 17)
 
    Bu ayeti kerimeler ve benzeri emirlerden yola çıkarak, mevzuya girecek olursam, engelliler, engellilik bir aksaklık, bir eksiklik, bir noksanlık değildir!..
 
    Engelliler, dünyanın her tarafında, her İslâm ülkesinde bulunmaktadır!.. Batı ülkelerinde, ABD'de, ülkemizde ve tüm İslam ülkelerinde karşılaşmak, yüz yüze gelmek, göz göze haşir neşir olmak mümkündür. Ancak,
 
    Batı ülkelerinde engelli olmak, engelli insan için hayatı kolay yaşamak, zorluk görmemektir!.. Bir kere, sokaklarda, caddelerde, meydanlarda, kalabalıkların arasında bir engelliye rast gelmek mümkün değildir.  Çünkü, Batılı ülkeler; engelliler için yeterince barınma, beslenme, gözetim, iaşe, ibate ve korunma işlemini gerçekleştirmiş, her engelliye nerdeyse bir bekçi, bir bakıcı hanım vererek, hiç bir engelliyi başı boş bırakmış değillerdir..
 
    Oysa, ülkemizde, son zamanlarda maaş, sosyal yardımlar verilmiş olsa da, engellilerimiz, sokaklarda, meydanlarda, caddelerde başı boş, sahipsiz, kimsesiz bir şekilde yaşayıp gitmektedirler!..
 
    Örneğin, kendi İlçem Afşin'dan bir misal verecek olursam, Afşin'da bir hayli psikolojik, ruhi dengesiz , mecnun, meczup ve deli diye vasıflandırmış olduğumuz engelli insan bulunmakta ve yaşamaktadır. Bizzat tesadüf etmiş olduğumuz Ulu Camii yanındaki bir olay beni derinden etkilemiş, polisin psikolojisi bozuk bir gence silah atması, onu öldürmesi  vicdanları derinden etkilemiştir!..
 
    Oysa, bu ve benzeri sakat, engelli, kör, topal, elsiz, ayaksız, bedeni arızalı insanlar, bakıcılarına, kendilerine maaş verme yerine, koruma evlerine alınmış olsalar, koruma evlerinde doktor, hemşire, sağlık ekibi tarafından sürekli gözetim altında bulundurulmuş olsalar, sanırım onlara karşı en büyük hizmet olacaktır!..
 
    Batı ülkelerinde, engelli insan, acınacak, merhamet edilecek insan değildir!.. Onlarda, diğer sağlıklı insanlar gibi, insandır, bireydir ve vatandaştır!.. Onların özürlü, mazeretli olması, diğer sağlıklı insanların bu duruma düşmeyeceğine kanıt değildir!..
 
    Bilhassa, Türkiye gibi bir ülkede, terör hadiseleri, bitmez, tükenmez trafik kazaları, yangınlar, depremler, kurşunlamalar, bilinçsiz yaşam tarzları her an, her dem bir engelli insanı vücuda getirecek durumdadır.
 
   Zaman zaman hacca gittiğim an görmekteyim ki, Suudi Arabistan gibi zengin bir ülkede bile, engelli insan sorunu çözümlenmiş, hal edilmiş değildir. Arafat'ta, Mina'da, Müzdelife'de ve Haccın muhtelif yerlerinde dilenmeler, merhamet avcılığı,  oralarda bile bu sorunun halledilmediğinin göstergesidir!..
 
    Engelli insana nasıl hizmet ederiz veya etmeliyiz?.. Başta, engelli insanların ibadet özgürlükleri temin edilmelidir!.. Soruyorum, günümüz dünyasında, tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi, kendi ülkemizde bile, engelli insanlara göre, girişli, çıkışlı bir mescid, bir camii var mıdır?
 
    Sokaklarda, caddelerde, kaldırımlarda, engelli insanlara göre dizayn edilmiş bir sokak, bir kaldırım gördünüz mü? Hayır!.. Hayır!.. Son zamanlarda, bir takım düzeltmelerde olsa bile , yeterli değildir!..
 
   Bir kere, mes'ele, camii kürsülerine, sempozyumlara, panellere taşınarak, engelsiz insanlar, dini, Kur'anî, Nebevi yönden bilinçlendirilmelidir!..
 
    Ne demek " Kel Ali" " Topal falanca" "Kör insan" " Çolak filan" diye aşağılamalar, hakir görmeler, dini, İslamî bir tutum değildir!..
 
    Batı ülkelerinde insanlar, çevreye, tabiata, engelliye karşı bilinç sahibi olmuş, değil bir engelli insan hakkının ihlal edilmesi, bir köpek, bir kedi, bir kuş, bir fare, bir çiçek, bir ağaç, bir dal, göl kenarındaki ördekler bile, martılar bile hak ve hukuk sahibi olmuş, dileğince, özgürce yaşamlarını sürdürmektedirler!..
 
    Netice olarak;
 
    Engelli olmak, engellilik, bir ayıp, bir kusur, bir eksiklik değildir!.. Ehl-i Kur'an insanlar, " Abese" sûresini çok çok okumalıdırlar!..
    O mübarek sûredeki olay, engelli olmanın ne denli önemli oluşunu bizlere detaylıca sunmaktadır!.. Öylesi, bizde olduğu gibi, " deli" " manyak" "kolsuz" " elsiz" " ayaksız" diye engelliyi hakir ve hor görmek, hiç bir ehli vicdanın, merhamet, iman sahibi bir insanın, Müslümanın işi olmasa gerektir!..
 
    Onun içindir ki, engelli , sakat insanlara sosyal yardım yapma yerine, onları, kim olurlarsa olsun, ister deli, ister mecnun, ister akıllı olup bedeni özürlü insanları bakıma alıp, onların hizmetlerine de doktor, hemşire, sağlıkçı , hizmetli vererek, Batı standartlarına ulaşmak, en büyük çabamız, gayemiz ve amacımız olmalıdır!..
    Rabbimiz!.. Aziz milletimize özür, sakatlık, beden ve akıl noksanlığı vermesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık