Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

BİR HİTABE

İslam’dan önce Arabistan’da yaşamış, İyad Kabilesi’nden olan Kuss b.

Sâide, Arap dili ve edebiyatını çok iyi bilen, hitabet ve şiirde usta olan bir kimsedir Peygamberimizin bi’setinden yani peygamber olarak görevlendirilişinden yaklaşık on yıl önce miladi 600 yılında vefat etmiştir Onun Ukaz panayırında devesinin üzerinde okuduğu dillere desten ve peygamberimizin geleceğini haber veren hutbesini aşağıya sunuyorum.

“Ey İnsanlar! Geliniz, dinleyiniz, öğreniniz ve ibret alınız Her yaşayan ölür, ölen fena bulur Olacak her şey olur.

Yağmur yağar, otlar biter, çocuklar doğar büyür analarının babalarının yerini tutar Sonra hepsi yok olur gider Olayların ardı arası kesilmez.

Birbirini takip eder Kulak veriniz Dikkat ediniz, iyi dinleyiniz.

Gökte haber, yerde ibret alınacak çok şey var Yeryüzü bir sarayın döşemesi, gökyüzü yüksek bir tavan Yıldızlar yürü, denizler duru, gelen kalmaz, giden gelmez.

Acaba vardıkları yerden memnun olup ta mı kalıyorlar? Yoksa orada bırakılıp uykuya mı dalıyorlar? Yemin ederim Allah’ın bir dini vardır ki, şimdi bulunduğunuz dinden daha sevgilidir ve Allah2ın gelecek bir peygamberi vardır ki, gelmesi pek yakındır Gölgesi başımızın üstüne geldi Ne mutlu.

O kimseye ki, O’na inanacak, o da doğru yolu gösterecek Ne yazık o talihsize ki, O’na isyan edecek ve karşı gelecek Yazıklar olsun ömrü gafletle geçen ümmetlere.

Ey İyad topluluğu! Hani babalarınız ve dedeleriniz; hani süslü köşkler, taştan konforlu evler yapan Ad ve Semûd milleti Hani dünyevi varlığına aldanıp da başında bulunduğu milletine; “Ben sizin en büyük Rabbiniz değimliyim?” diyen Firavun ile Nemrût? Onlar zenginlik ve kuvvet bakımından sizden daha fazla değiller miydi? Bu toprak onları da değirmeninde öğütüp toz etti Yedi bitirdi.

Kemikleri bile çürüyüp dağıldı Evleri yıkıldı ıssız kaldı Yerlerini yurtlarını köpekler şenlendiriyor.

Sakın onlar gibi gaflete düşmeyin Onların yolundan gitmeyin Her şey geçicidir, kalan yalnızca Cenab-ı Hakk’tır, ki birdir, eşi ve benzeri yoktur.

Tapılmaya layık olan ancak O’dur Doğmamış ve doğurmamıştır Evvelce gelip geçenlerden bizim ibret alacağımız şeyler çoktur Ölüm ırmağının giriş yerleri çok ama çıkış, yoktur.

Büyük-küçük hep göçüp gidiyor Giden geri gelmiyor İyice inandım ki, herkese olan bana da olacaktır.

(Kısâs-ı Enbiyâ) UKAZ ÇARŞISI Mekke’de bir çarşı ukaz çarşısı; Çarşı ki nereden baksan kaışısı… Şehri haleleyen büyük panayır… Sade alım – satı yeri mi, hayır! Orada en zengin alış veriş söz Üstünde ruh tüter dalga dalga öz Düşünce merkezi şiir meydanı… Sanki bir kürsüde dil buhurdanı Püskürtür her yana bir şeffaf buğu; En gizli mananın çatlar kabuğu Cennet dili, gökler gibi bir lisan… Bir mucize bekler gibi bir lisan… İşte bu meydan da bakın ne cilve: Orta yerde kızıl tüylü bir deve; Deve de bir yaşlı adam, süvari; Hikmet besliyor evli ya vari: “girilir bir surdur ölüm çıkılmaz! Bana bir şey göster çökmez yıkılmaz! Bir din var ki üstün Allah in dinde; Geçmez zaman batmaz güneş bu dinde Bir de Rasulü var, Hakkın gelecek O’ndadır pörsümez güzel ve gerçek Keşke ümmetinden olabilseydim! Ne çare kagımd ecel baş eğdim! Yazık!.

Bilmiyor ki bunları diyen: İnsanlar içinde onu dinleyen, Bahsettiği Rasul bulunmaktadır Neylesin ki henüz basamamaktadır “O’nu sevin, diyor; O’na güvenin!” Süvarisi, kızıl tüylü devenin… N.

FK .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık