Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Bir Yanda Açılış, Bir Yanda Felaket

ADANA İL MÜFTÜLÜK BİNASININ AÇILIŞ MERASİMİ VE SÜLEYMANCI PANSİYONUNDAKİ ACI, ELİM YANGIN FELAKETİ!..

" Ve derler ki: " Rabbimiz biz efendilerimize, büyüklerimize itaat ettik de, böylece onlar bizi yoldan saptırdılar." ( Ahzab sûresi, âyet 67 )

Adana Aladağ İlçesindeki, elim, şedit yangın felaketinden dolayı, üzüntümü bildirir,  ölen yavrularımıza rahmet, kalan anne ve babalarına, diğer yakınlarına baş sağlığı dilerim..

On iki tane canımız, alevlere teslim olarak, terü taze canlarını, körpe vücudlarını korkunç yangının alevleri arasına bıraktılar!.. Onlar canlarını vererek şehidlik mertebesine ulaştılar ama, geride kalan bu millet, onların canhıraş feryatlarını hala belleklerinde duymaktadır!..

Ancak, ülkemiz basını, televizyonları, gazeteleri bilerek veya bilmeyerek, daneyi samana karıştırdılar!.. Kimileri Diyanet'i, kimileri Adana Müftülüğünü suçlarken, kimileri de Süleymancı tarikat mensuplarını ha bre itham ederek, suçlayarak, mes'eleyi içinden çıkılmaz hale getirdiler!..

Bilenler bilirler!.. Süleymancılar, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, Başkanlığa ters, uyumsuz, itaatsız, makam olarak  tanımaz bir halde varlıklarını sürdürmektedirler!..

İnsan sormadan edemiyor!.. Adana Müftülüğü bir bina yaptırmış ise, tabii ki, bu binanın açılış merasimi yapılacaktır!.. Devlet erkanı davet edilecek, kurdelası kesilecek ve halkın hizmetine sunulacaktır!..

Pansiyondaki yangını bahane ederek, Başkanlığa yüklenmenin, önü, sonu olmayan eleştirilerle, yıpratmaya çalışmanın ne faydası olabilir, pansiyondaki korkunç yangın  karşısında Müftülük ne yapa bilirdi?..

Bir kere bilmek, mes'eleyi öğrenmek lazımdır!.. Pansiyon açan, çalıştıran, oraya fakir-fukara öğrencileri toplayan mes'ul kimseler, acaba, Müftülüğün kapısından bir kere olsun geçmişler midir?.. Müftü beyi tanımışlar mıdır?

Bana göre hayır!.. Bu zümre, bu hizip; halen yıllardan beri olduğu gibi, hoş görüyü kabullenmemişler, birazcık esnek davranmayı, yurttaşlık, dindaşlık bilincini algılayamamışlardır!..

Ah keşke!.. Böylesi bir yangın felaketi olmadan, Müftülükle, Müftü beyle, Diyanet'le iş birliği yapılmış olsaydı, birbirlerine destek verirler, ayrılık, gayrılık, uzaklaşma düşüncesi de ortadan kalkmış olurdu!..

Her zaman vurgulamış olduğum gibi, ülkemiz bünyesindeki dini zihniyetler, yapılanmalar, tüm oluşumlar, maalesef, kendi başlarına buyruk " biz biliriz" edasıyla hareket etmekte, "bizden olmayana selam verilmez"  tavrı ile yaşamaktadırlar!..

Bir kere, çağımız, günümüz, klasik yapıların, gelenekçi tutumların bittiğini, sona erdiğini, iflas ettiğini göstermektedir!.. Onun içindir ki, Süleymancılık tarikatı da bitme noktasına gelmiş, Menzilcilik de bitecek, kendi kendilerinin sonlarını hazırlayacaklardır!..

Bir kuruluş, Kur'ani ilimlere, onu anlamaya ve yaşamaya değer vermiyorsa, şekilcilikten, rabıtacılıktan kurtulamamış ise, tarikatçılığı aşamamış ise, 21 nci yüz yılda tükenecek, en sonunda da böyle yaşandığı gibi, fakir-fukaranın ellerinden parasını alacaklar, kendi aralarında ülüşürken, gariban, kimsesiz çocuklarda kor ateşlerde kavrulup gidecektir!..

Aziz milletimiz, Adana İl Müftülük binasını yardım yaparak, teberru da bulunarak yapılmasına sebep olmuşlardır!.. Elbette, tamamlanmış ise, açılışı yapılacak, merasimle tamamlanacaktır!..

Akabinde, tüm İmamların, Müezzinlerin, Müftülerin, Vaizlerin hizmetleri oradan sağlanacak, hac işleri, fetva işleri oradan verilecektir!.. Milletin birliği, tesanüdü, asker-millet varlığı oradan sağlanacaktır!..

Ya Süleymancı cemaatı ne yapmaktadır?.. Halktan dolu dolu toplanan yardımlar, nakdi ve ayni bağışlar birilerinin ceplerine inecek, Avrupa'da yaşanmıış olduğu gibi, üst tabaka bal börek içerisinde keyif sürerken, bağlıları, müridleri de ser sefil onlara itaat ederek, cennete girmeyi bekleyeceklerdir!..

Yani, " Hatme" zincirleri kırılmadıkça, ne olduğu bilinmedikçe, rabıta, tevessül hurafeleri bitirilmedikçe, bunlar, Diyanet hocalarına selam vermeyecekler, arkalarında namaz kılmayacaklar ve tıpkı Fetö canavarı gibi, bir grup, bir hizip olarak kör, topal yaşayıp gideceklerdir!..

Ayrıca, bu zümre, niçin pansiyonla falan meşgul olmaktadırlar?.. Bir kere, bunlar, bu zihniyet mensupları, düşman oldukları okullara öğrenci hazırlamakta,  istemedikleri, haz etmedikleri üniversitelere yardımcı olmaktadırlar!..

Netice olarak;

Diyanet; hiç bir kimseye, gruba, zümreye, hizibe, cemaate, oluşuma, yapılanmaya kapısını kapamış değildir!..

Ama, görülen odur ki, " dünyalık" " Cer" sebebiyle, Diyanet'le aralarında aşılmaz duvarlar, engeller ve manialar bulunmaktadır!..

Bir yakınım, torununu, yurt bulamadığı için, bunların pansiyonuna vermiş idi. Yakınım derki: " bir gün, çocuğun ziyaretine gittim. Birde ne göreyim: Çocuğun önüne onlarca bulaşık kapları yığılmış, çocuk hem ağlıyor, hem de yıkamakta idi. Bunun üzerine alel acele, çocuğu oradan kurtardım." diye anlatmıştı.

Demek ki, zamanımız, çağımız, falaka, dayak, göz korkutma, vurma, kırma, darp zamanı değildir!.. Canım, çocuk fakirse fakirdir.. Köle değildir, Hizmetçi hiç değildir!.. O halde, böylesi, pansiyonların, devletçe sıkı bir denetime tabi tutulması, yönetici, başkan, başkan yardımcısı kim, kimdir iyice bilinmesi lazımdır!..

Yoksa, bu tür elim, şerir, felaket dolu günlerden, vak'alardan kurtuluş bulunmamaktadır!.. Çocuklar, alet edilecek, binler, milyonlar toplanacak, sonra da, masum, günahsız çocuklar, ateşe atılıp, kendileri tabana kuvvet kaçacaklardır!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık