Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

BIRAKIN GÜLMEYİ, AĞLAMAYA BİLE VAKTİMİZ YOK!..

" Size, düşünecek kimsenin düşüneceği kadar ömür vermedik mi? Hem size peygamber de geldi. O halde azabı tadınız, zalimlerin yardımcısı olmaz." ( Fatır sûresi, âyet 37 )

" İki nimet vardır. İnsanların çoğu bunları değerlendirmede aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit." ( Sahih-i Buhari, Rikak 1, Tirmizi, Zühd 1; İbn-i Mâce, Zühd: 15)

Başlık, iman şairimiz Mehmed Akif'e ait bir güzel ve muhteşem sözdür.. 12 Mart 2017 günü Milli Marşı'mızın 96 ncı yılını kutladık.. O büyük şairi rahmetle, dua ile anıyor, makamının cennet olmasını niyaz ediyorum..

Spor yaparken kaza geçirmem sebebi ile, 12 Mart'la ilgili , yani, İstiklal Marşı'mızı yazamadım.. Üzüldüm, dövündüm ve kendi kendime sitem ettim.. Çünkü, insan, kendi çapında bir şeyler yapamazsa üzülüyor, mahvı perişan oluyor.. Bendeniz de, işte böylesi biriyim.

Evet, zamanın israfını, nasıl tükettiğimizi, onun nasıl boş yere heba ettiğimizi yazacağım: Çünkü, değerlendirilmeyen an, okunmadan geçen zaman, elden bırakılan Kur'an, anlamadan, onun emirleri yaşanmadan okunan Kur'an; boşa harcanmış, hiç yere harcanmış zaman ve an demektir.

Zaman, yüce Allah'ın, insana vermiş olduğu en kıymetli, en değerli nimetlerinden birisidir. İster uzun zaman olsun, isterse kısa an olsun.. Bu hususta, hadis şöyledir:

" Her yeni gün ve gece şöyle seslenir: Ey insanoğlU. Ben yeni bir ânım. Yaptığın işler konusunda senin şahidinim. Öyleyse beni iyi değerlendir ki, senin lehine şahitlik edeyim. Çünkü ben bir daha gelmeyeceğim."

Hakikaten, zaman, an, vakit önemli değil midir? Vakit gelmeden ezan, vakti girmeden namaz, ayı gelmeden oruç, günü gelmeden hac, vakitsiz doğum, vakitsiz evlilik ve tüm zaman, vakit, an mes'elesi, Müslüman için önemli, kıymetli, değerli bir hazinedir.

Nice gafil, zavallı, biçare insan vardır ki, yıllarca kılamadığı namazlarının hesabını yaptırır. " Kaza Namazları" adıyla onları deşifre etmeye veya ettirmeye çalışır..

Çünkü, geleneksel anlayışlar, düşünceler her dini mes'elede olduğu gibi, " Kaza namazları" konusunda da ona çare bulmuşlardır.. Kılacaksın, kılamadığın tüm namazları kaza edeceksin, eesonrası malum!.. " Umulur ki, Allah kabul eder" Onun içindir ki;

"Kaybedilen bir saniyeyi  dünyanın bütün hazineleri bile geri getiremez. Zamanın yanlış ve verimsiz kullanılmasından ortaya çıkan hastalıklar ortaya çıkan hastalıklar bedeni hastalıklardan daha tehlikelidir.

İnsanın hem dünya hem ahiret hayatını sıkıntıya sokacak dert ve hastalıklara yol açar. Zaman hırsızları, mal hırsızlarından daha tehlikelidirler.

Zamanı faydasız işlerde  geçirmek zaman israfı, zaman israfı da aynı zamanda ömür israfıdır. Allah'ın insanlar için verdiği nimetlerin, olumsuz kullanımı israftır.

Yapılan her israf da, ister fert ister toplumsal bazda olsun, o nimetin elden çıkmasına neden olacaktır.

İnsan için en değerli mefhumlardan birisi de zamandır. Çünkü her şey zaman içinde var olmakta, gelişmekte ve yine zaman içinde elde edilebilmektedir.

Zamanı, gerektiği şekilde değerlendirebilenler hem dünyada hem de ahirette huzuru yakalayacaklardır. " Boş zaman" kavramı aynen " tatil" gibi modern çağın zihnimize ve oradan da tüm organlarımıza bulaştırdığı bir virüstür.

İslam kültüründe " boş vakit" kavramına yer yoktur.  İslam dinine göre alıp verdiğimiz her nefesten hesaba çekileceğiz. Allah'ın dini ile " din" lenmeden dinlenmek yoktur.

Batılılar bütün zamanlarını planlarken Doğulu insanların vakitleri hep beklemekle geçer.  Batılı bir üniversitede profesörün biri derste Doğu ile Batının farklarını uzun uzun anlatırken öğrencinin biri soruyor:

" Hocam dünya yuvarlak kuzeyle güney arasında da bir çizgi yok. Neresi Batıdır neresi Doğu? Sınır nereden başlar nerede biter?"

Hoca kısa bir müddet durup düşündükten sonra cevap veriyor: " Doğuya doğru gidin; otogarlarda istasyonlarda hava meydanlarında otobüs duraklarında  insanların uzun müddet beklediğini gördüğünüz kahvehane ve benzeri yerlerde saatlerce boş boş oturulup vakit öldürüldüğüne şahit olduğunuz yer doğudur" diyor..

Keşke İslam aleminin pratiğiyle bu Batılının dediğini yalanlayabilseydik. " ( Misak, sayı 244. M. Çelik, sayfa 20 )

Netice olarak;

Batılı insanın zamanı israf ettiği yoktur.. Trende okur, otobüste okur, uçakta okur, tatilde okur, plajda okur, otelinde okur ve balkonunda okur..

Ya Müslüman ne yapar?.. Camide uyur, evde uyur, otobüste uyur, otogarda uyur, çay ocaklarında uyur, tesbih çekerken uyur, namaz kılarken uyur, oruçlu iken uyur, Kur'an okur iken uyumaktadır.

Doğulu insan okumaz!.. Müslüman kişi, okumayı sevmez, kuru kuru tartışmaların peşinden gider, mezhepçiliği sever, ırkçılığı poh pohlar, döğüşü, kavgayı körükler, boş tartışmadan uzak durmaz!..

Onun içindir ki, Müslüman alemi, gerilikte, gericilikte, fakirlikte, fukaralıkta, garibanlıkta ön plandadır. Batılı insan ise, maneviyatı  yok ise de, dünya adına müreffeh, refah seviyesinde yaşamakta, bolluk, medenilik içerisinde idame-i hayat etmektedir.

Niçin bunlar olmaktadır?.. Sanki, kaderimiz çalışmamak, okumamak, zamanı, vakti boş yere öldürmekten ibarettir.

Müslümanlar olarak; zamanı kullanamadığımız için, zaman bizleri, yani Müslümanları ha bire harcamaktadır.. Yani,bilinç hastalığı bulunmaktadır. Ne zaman bilinçli hareket edersek, İnşaallah!.. Kurtulmuş olduğumuz gün olacaktır!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık