Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Çaldıran Zaferi
TARİHİN EN AKILSIZ TÜRK'Ü (!) ŞAH İSMAİL'İN ŞİİLİĞE HİZMETİ VE YAVUZ SELİM'İN; ÇALDIRAN ZAFERİ !.. -2-
 
 
    Tarihte; eşine ender rastlanan büyük cihangir Yavuz Sultan Selimle; yine, nesli, nesebi bir Türk olan, Türkçe konuşan, Türkçe şiirler yazan Şah İsmail; niçin Çaldıran'da karşı karşıya gelmişler, niçin yüz binlerce insanın ölümüne, şehid düşmelerine sebep olmuşlardır?
 
    Tarihi mes'eleye, Osmanlı cephesinden bakacak olursak, büyük cihangir Yavuz Sultan Selim bu tarihi vak'ada yüzde yüz haklı olup, kendisini önceden Sünni iken, sonradan Şiiliğin sapkın kollarına teslim eden, 1400 seneden beri mabedlerde, minarelerde okunmakta olan mübarek ezanın içerisine" Eşhedü enne Aliyyen Veliyyullah" hurafesini sokan, nefsine düşkün, his ve duygularının esiri Şah İsmail haksızdır!..
 
    Bir kere, Osmanlı imparatorluğu, İslam'a hizmetle, küffara karşı, sapık İslam düşmanlarına karşı cihad vermiş, yıkılışına kadar dik durmuş, dik kalmış, tavizsiz yaşamış bir devlettir!.. Hal böyle iken,
 
    Şah İsmail mel'unu; II. Bayezid Sultanın dindarlığından, samimiyetinden, ağır başlılığından, ağır davranmasından istifade ederek, bir kısım müfrit İran dailerini, yine birer Türkmen olan Şah Kulu, Nur Halife gibi, İslam'ın yerine Şiiliği öne alan, sapıkları kandırarak, Anadolu'nun ve imparatorluğun muhtelif yerlerinde terör, anarşi, isyan, tedhiş çıkarttırarak, Osmanlı devletini içten içten zayıflatmaya, çökertmeye çalışmıştır!..
 
    Yavuz Sultan Selim; babası II. Bayezid'i tahttan indirdikten sonra, İran Dailerine, müfrit Şiilerine karşı bir takım tedbirler almak zorunda kalmıştır: Örneğin,
 
    Osmanlı imparatorluğu içerisinde, Şii Şah İsmail'e taraftar ve tarafgir olan ve ayaklanma ihtimalleri bulunan sapıkların bir gizli kayıtları tutulmuş ve bu suretle zararları dokunacak endişesiyle hem Anadolu içlerinde ve hem de Rumeli topraklarında kırk bin kişinin bir kısmı hapis ve bir kısmı ise idam edilmiştir.
 
    " Dünya bir padişaha yetecek kadar büyük değildir."
 
    Büyük Yavuz; Çaldıran savaşından önce, Şah İsmail'i tüm uyarmalarına rağmen, Şah, eski bildiklerinden, faaliyetlerinden bir türlü vaz geçmemiş, Osmanlı toprakları içerisinde, çirkin, millet birliğini bozucu çalışmalar yapan Dailere kol-kanat germiştir..
    Maraş Dulkadirli beyliğini, Alaüddevleyi ve Memlukları kışkırtarak, Osmanlıya cephe almalarını sağlamaya çalışması.. 1504 yılında Bağdat'ı ele geçirerek, Osmanlı'ya siyasi, ekonomik açılardan zarar vermeye çalışması..
    Yine, Şah İsmail'in; 1507 yılında Maraş, Elbistan taraflarında tampon bölge oluşturarak, Kayseri'ye ve Aksaray'a kadar askeri sefer düzenlemesi.  Şah İsmail'in, bunlar ve benzeri menfi çalışmaları üzerine, Yavuz Selim; divanını toplayarak:
 
    "..Kılıcımız İran toprakları üzerinde şerefle dolaşacaktır: Vezirlerim benimle gelecektir. Alimlerin, Tebriz'de eda edeceğimiz Cuma namazı için hazır olsunlar. Yalnız Ashab-ı Kirama ( peygamberimizin sahabeleri) söverek dil uzatan , cemaatle namaz kılmayı men eden, camilerdeki minberleri yıktıran, Ehl-i Sünnet alimlerini öldüren, Şeybek Han'ın kafasında şarap içen Şah İsmail ve taraftarlarının küfrüne ve kanlarının helal olduğuna dair ulema ne buyurur?" diye sormuşlar. Devrin alimlerinden Sarı Gürz Nureddin Hamza ise bu konuda verdiği fetvada:
 
    " .. Şah İsmail'e açılacak olan savaşların, diğer din düşmanları ile yapılacak savaşlar gibi cihad sayılacağı, umumiyetle bu gibilerin öldürülmesinin caiz olduğu, mallarının helal, nikahlarının ise batıl olduğu, bu taifeye mensup olanların reisleri Şah İsmail'i ilah yerine koyup secde ettikleri... Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'e sövüp saydıkları, Resûlullah Efendimizin hanımı Hz. Âişe validemize iftira edip sövdükleri, İslamiyet'i yıkmak için uğraştıkları , onların kafir oldukları belirtiliyordu. " ( iizzettincopur.com)
 
    Yavuz Selim han; akıllı, basiretli, bilgin, düşünceli bir insandı!.. Öylesi, keyfi, rast gele, düşüncesizce hareket etmeyip, danışarak, müşavere yaparak, müşavirlerinin, alimlerinin, vezirlerinin, askeri dehaların fikir ve görüşlerini alarak hareket ediyordu.
 
    Halbu ki, Şah İsmail ve Şia'nın işi, Müslüman öldürmekti. Selçuklu'ya, Osmanlı'ya saldırıp, bu ülkelerde fitne, nifak çıkararak, halis, muhlis Müslümanları perişan etmekti.. Çünkü, geçmiş tarihlerde, Hz. Ömer'in şehadetine nazar ettiğimiz zaman, Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubiye niçin saldırdıkları tetkik edildiği vakit, bunların nasıl Müslümanlar oldukları kendiliğinden ortaya çıkacaktır!..
 
    Netice olarak;
 
    Birinci bölüm yazımda da arzettiğim gibi, 1979 yılında, Fransa'dan, İran'a gelen Humeyni'nin, " Acem palavlalarına"  bizler de çabucak inanmış olduk..
 
    Dualar ettik, Maşallah (!) demiştik!.. Ancak, az zaman geçtikten sonra, gördük ki, " aynı hamam, aynı teş" hesabı, Humeyni; ehl-i sünnete kin kusmaya başladı. Halen de, cuma günleri camilerinde, minberlerinde, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer vb. sahabe-i güzine küfretmeleri, saldırmaları aynen devam etmektedir!..
 
    Bu gün İran; Türkiye'nin yanında mı olması gerek, yoksa, Rusya, Ermenistan, Çin ve tüm ecnebi ülkelerin goygoyculuğunu yapması lazım?..
 
    Bu gün, " dünyayı ben yarattım" dercesine gezen, sarıklı, cübbeli mollalar, Ayatullahlar, ne acı ki, " Gavur kayırıcılığı" yapmaktadırlar!.. Dün olduğu gibi, bu günde, tıpkı akılsız Türk Şah İsmail'in manevraları gibi, Türkiye'yi, Türk milletini içten çökertmek, içte kargaşa çıkartmak için  var güçleri ile çalışmaktadırlar!..
 
    Bilmem ki, İran; Çaldıran'ı unutmak istemiyor mu? Taçlu Hatun'un öcünü almak mı istiyor? 3 ncü bölümde görüşmek üzere.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
 
    

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık