Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

CAMİİ VE MESCİDLERİ SÜSLEMEK, ÜMMET İÇİN EN BÜYÜK ÇÖKÜŞTÜR!..

" Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur.

Buna uyun ( Başka ) yollara uymayın Zira o yollar sizi Allah'ın yolundan ayırır.

İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti" ( En'âm sûresi, âyet 153 ) Maalesef, günümüz Müslümanları camileri bezemekle, boyamakla, tezyin etmekle meşguldür İçerisini cemaatle, Müslümanlarla dolduramadığımız Camii ve Mescidlerimiz, gelin, görün ki, sabah namazlarında , yatsı namazlarında bom boş, üç beş tane yataklarında uyumamış, abdestini tutamayan, elleri ve ayakları titreyen insanlarla idare edilmektedir.

Ama, maşallah! Aynı camii ve mescidlerin içerisi, dışarısı ve minareleri envaı çeşit süslemelerle, tezyinatla göz kamaştırmaktadır.

Resulullah (sav), Mescidde, bizim gibi lüks, konforlu müştemilatın, döşemenin üzerinde Allah'a rüku ve secde etmiyor, sade, sıradan,döşenmemiş kumların üzerinde ümmete imamlık yapıyordu Hz Ebubekir, Hz, Ömer, Hz.

Osman ve Hz Ali dönemleri de bu minval üzere geçmiş, kat'iyyen, lükse, konfora, israfa meydan ve fırsat verilmemiştir Ama, tabanı kum olan cami ve mescidlerde öylesi bir cemaat yetişiyor, Kur'ân ve Sünneti anlıyordu ki, Resulullah (sav)'in beşareti, müjdesi bir bir gerçekleşiyor, insanlar, fevç fevç İslam'a teslim olmaya koşuyordu.

Diğer taraftan, bir avuç İslam ordusu, bir taraftan İran Sasanilerini dize getirirken, bir kolu da, Mute'de, Allah rızası uğruna kol ve kanatlarını doğratmış oluyordu Şimdi, şu hadisi birlikte okuyalım: Hz Aiişe (r.

Anha) rivayet ediyor: " Allah Rasulü mescidde hasırdan kendisine bir hücre edindi Orada namaz kılıyordu Sonra O'na bazıları gelip uydular.

Sonra bir başka gece gelip onunla kılmak istediler Bu kez bunu görünce o biraz ağırdan aldı Onlar bunu görünce sesli sesli konuşmaya başladılar.

Rasulullah'ın kapısını elleriyle çaldılar Allah Rasulü kızgın bir vaziyette dışarı çıktı ve onlara dedi ki: Bu sizin yaptığınızda ne oluyor, neredeyse o namazın size farz kılınacağından korktum Evlerinizde namazlarınızı kılınız.

Bilin ki farz namazdan sonra kişinin kıldığı en hayırlı namaz evinde kıldığı namazdır" Buradan şunu anlıyoruz: Müslümanlar, yeryüzünün her tarafını mescid yapmaları, nerede bulunurlarsa bulunsunlar orada Allah'a karşı kıyam, rüku ve secde yapmaları lazımdır Örneğin; Evleri camiye, yakın ve komşu olan kardeşlerimiz, sabah namazlarında, cuma günleri sünnet namazlarını evlerinde kılarak, ondan sonra mescide gelebilirler.

Çünkü, evlerimizin de, namazsız, niyazsız birer barınma yeri olmaması lazımdır Bilhassa, " Bid'atlar, insanlar tarafından Sünnet yerine konulduğu zaman, Allah ve Rasulüne (s) açıkça bir isyana kalkışmış olunur Müslümanlar arasında yüzyıllardır süre gelen bir çok ibadet, iyi niyet ve salih amel adı altında, Şeriat'ta hiç varid olmayan bir keyfiyetle işlenmiştir.

Mesela Şeriat'ta delili olmadığı halde, bazı ibadetleri ihdas edip, bazı günleri diğer bazı günlerden üstün tutmak ve onlara bir ilgi göstermek.

Bu türden davranışların bir çoğu aklın ve hevanın hoş gördüğü türden ibadetlerdir Kur'an ve Sünnet'te sabit olmayan şekliyle ibadetlerdeki bu tahsis şer'î amellere yeni ameller eklemektir Şeytan, insanları her zaman bildikleri şeyler aracılığıyla aldatmaz.

Bazen de onları bilmedikleri şeylerle aldatır Mesela, bir şey hakkında delil yok ise, şeytan o konuda insanı, yapıldığında meşru olacağı fikrine inandırır Burada insan delili değil, niyetini esas alır.

Çünkü ona göre, niyeti iyi olduktan sonra işlenen amel, niçin Allah'ın veya Rasulü'nün hoşuna giden amel olmasın ki? İmam eş-Şatibi buna örnekler verirken Bermekiler'in mescidlerde güzel kokulu tütsüler yakmak için mangallar üzerinde ateş yaktırdıklarını anlatır Buna ilave olarak mescidlerin gereğinden fazla süslenmesini de katar Zira mescidler ancak Allah'a halis Tevhid ile kulluk edilmesi için bina olunmuştur.

Mescidlerde esas olan, takva, sadelik, ziynetten ve boş dünyalık lakırtı ve ticari alış verişlerden uzak olmasıdır Bu gün mescidler İslam'daki yerlerini yitirmişlerdir İslam gelmedikçe de öyle gidecektir.

" ( wwwkuranformucom) Gönlümüz istiyor ki, camilerimizin içleri ve dışları, hele kıble tarafları sade, mütevazi olması için aşırı süslemelerden, aşırılıklardan sakınılması lazımdır.

Yani, abartılı tezyinat, süsleme yerine, camilerin içerisinin cemaatle doldurulması, dolması içinde, yeni nesillere İslam, Kur'an, Sünnet, İslam tarihi, tefsir, akaid, kelam, fıkıh, psikoloji, sosyoloji, arapça gramer, şiir, sanat, mantık dersleri, sosyolojik dalda eğitim ve öğretim derslerinin bihakkın verilmesi, camii süslemelerinden milyon kere milyon, faydalı ve yararlı olacaktır Ayrıca, aşırı şekilde israfa kaçan, milyonları taşa toprağa bağlamak insanı cennete götürmez Belki de, namaz kılan Müslüman, gurur duyarak, tefahür hisleri içerisinde namaz kılarsa, belki de, riyanın, mürailiğin içerisinde namazları, ubudiyetleri toz-duman olup gidecektir.

Camii süslemelerine, tezyinatlarına, aşırı müştemilatlara, taşa, mermere, lükse, konfora harcanan paralar, eğitim ve öğretim imkanı bulamayan garip-gureba insanlarımıza harcanırsa, süslü, püslü cami yapımından daha çok sevaplı olacaktır Netice olarak; Maşallah!.

Ülkemiz genelinde bir camii yapım yarışı almış başını ha bire koşmaktadır Düşünün bir kere, bir mahalle de iki, üç, beş tane mescid, camii bulunmaktadır Gündüzleri yolunuz bu mescitlere düşerse, bir temaşa ediniz ki, içerlerinde üç, beş kişi namaz kılmakta, çoğu zamanda görevliler , cemaat gelmiyor diyerek, öğle ve ikindi namazlarını kıldırmak için göreve gelmemektedir.

Aynı mahalle mescidlerinin imamları da, diğer vatandaşlar gibi, selatin camilerinde öğle ve ikindi namazlarını eda etmektedirler Yani, ne diyelim? Gerekli yerlere, ihtiyaç olan yerlere camii yapımı için el-kol olalım Ama, yığın yığın camii yapımı da, mescid feyzini, menaviyatını ortadan kaldırdığını unutmayalım.

Hele, camilerimizin arka tarafları, tabureli, sandalyeli, iskemleli namaz kılanlarla dop dolu oldu Gittikçe, eften, püften rahatsızlıklar öne sürülerek, saftan ayrılan Müslümanların çoğaldığına şahit olmaktayız Aynı kardeşlerimiz, alış verişlerinde, işlerinde, güçlerinde çok çok rahattırlar.

Ama, her nasılsa, söz konusu namaz olduğu zaman, kimilerinin dizi, kimilerinin ayağı, kimilerinin de beli tutmamaktadır Rabbimiz!.

Milletimize bihakkın camii, mescid şuuru lütfetsin! Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık