Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

CEMAATLER, DENETİM ALTINA ALINMALIDIR!..

Yer yüzünde böbürlenerek dolaşma. Çünkü sen ( ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.( İsrâ sûresi, âyet 37 )

" Rahmân'ın ( has) kulları onlardır ki, yer yüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında ( incitmeksizin) " Selam!" derler ( geçerler); ( Furkân sûresi, âyet 63 )

Ülkemiz ve milletimiz; 15 Temmuz 2016 " darbe girişimi"nden sonra anlamıştır ki, Diyanet İşleri Başkanlığı dışındaki dini yapılar, mistikler, sufiler, tarikatlar, pirler, şeyhler, ağabeyler, efendiler, üstadlar ve tüm cemaatler, milleti irşad yönünde değilde, İslam'ı tebliğ etme pozisyonunda değil de, güçlenerek, kuvvet kazanarak, millet ve devleti içten kuşatarak çökertme, zayıflatma peşinde koşmaktadırlar!..

Oysa, Allah'ın sedasını duyurmak için meydana gelmiş bir kitlesel  dini örgüt; din, iman, Kur'an ve İslam yolunda koşması gerekirken, bu uğurda sa'yü gayret göstermesi lüzum ederken, maalesef, belirli bir güce ulaştıktan sonra, kendisini frenleyemeyip, devletin üstüne yürümektedir.

Bu durum Osmanlılar da da olmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nde de aynen devam ederek, handikaplara, kaoslara zemin hazırlamışlardır!..

Örneğin; Fetö; kırk yılı aşkın bir zamandır camii kürsülerinde ağlamış, milleti ağlatmıştır!.. Özel " ağlayıcı" kimseler bulundurarak aziz milletimizin ter temiz duygularını, hislerini sömürmüştür!..

Ve sonra millet olarak yaşamış olduk ki, bunların tümü aldatma, kandırma eylemleri imiş!.. Diğer taraftan;

Vatanın bağrında yaşamakta olan, faaliyet gösteren dini yapılanmalar; acaba, ülkemizin, milletimizin hangi sorununa el atmış, hangi problemini çözmüştür?. Mahalle aralarında gariban mı aramışlar, dulun, yetimin, öksüzün imdadına mı koşmuşlardır?

Görüyoruz, şahit oluyoruz ki, öbek öbek şehitlerimiz bulunmaktadır!.. Böylesi cemaatler, oluşumlar, hangi şehid ailesinin evine yardıma koşmuş, çocuklarının, ailelerinin ellerinden tutmuştur? Hiç biri!,..

Vallahi!.. Bu sözde dini yapılanmaların ellerinden gelse, şehit ailelerinin ellerindeki azıcık  maaşlarına bile el koyar, mürşidlerin, kasasına, kesesine, mal ve emlaklerine eklenti yaparlardı!..

Uzun yıllar bir batı ülkesinde yaşamış olduğum için, bir çok dolandırıcılığa, sahtekarlığa, himmet toplamaya, kurban göndermeye, zekat, infak, teberru adı altında zar zor geçinen insanımızın elindekini, avucundakini almalarına şahit olmuşumdur!..

Sonra, anlamış olduk ki, söz konusu toplanan bu tür yardım paraları ya Amerika'da Pensilvanya'ya uçurulmuş, yada Işıkçılık, Süleymancılık, Menzilcilik, Cübbecilik uydurmasyonlarına akıp gitmiştir!..

Toplanan yardımlar, ne Somali'ye, ne Miyanmar'a, ne Pakistan'a, ne Suriye'ye nede başka yerlerdeki garip-gurebaya ulaşmamıştır!.. Bir kısım uyanıklar, cingözler, sahtekarlar lüks Mercedeslere binerek, keyif üstüne keyif sürmüşlerdir.

Onun içindir ki, devletimiz; bir an önce, bu tür yapılanmaların, oluşumların üzerine gitmeli, maddi ve manevi sorgulamaya tabii tutmalıdır. Devletimizin, milletimizin tek kuruluşu bulunmaktadır!.. Diyanet İşleri Başkanlığı!..

Bu kuruluş, var olduğundan bu yana, devlet, ülke, millet bütünlüğü için vardır, olmaya da devam etmektedir!.. Muhterem hoca efendileri ile, İlahiyatçı kalbur üstü alimleri ile, bilhassa son zamanlar da, aranan, özlenen, dinlenen kurum haline gelmiştir!..

"... Gerek Müslümanların evrensel İslam kardeşliğine öldürücü bir darbe vurması, gerekse Ümmet'in parçalanmasına yol açması sebebiyle, ırk üstünlüğüne dayanan her tür milliyetçiliği ve etnik temelli her tür ayrımcılık iddiasını kökten reddetmek günümüzün öncelikli İslam görevlerinin başında gelmelidir.

Elbette mezhepçilik, cemaatçilik, tarikatçılık taassubunun yol açtığı tefrika ve ayrımcılıklar da, her Müslüman tarafından, milliyetçilik ve etnik ayrımcılıklar gibi şiddetle reddedilmelidir. Bu konuda Müslümanların şiarı şu olmalıdır: Müslüman renk körüdür!

Bu vesileyle şunu da ifade etmek gerekir ki, ırkçılık ve kavmiyetçilik telkin eden, bu sebeple de evrensel İslam kardeşliği ve eşitliği ilkesine aykırı düşen bütün hadis rivayetlerinin- hangi kaynakta yer alırsa alsın ve isnadı  ne kadar sağlam olursa olsun-,

Tek üstünlük ölçüsü olarak " amel-i Salih"i gösteren Kur'an'a açıkça aykırılık içermesi sebebiyle, Hz. Peygamber'e sonradan izafe edilmiş, aslı olmayan sözler olarak görülmesi ve bunlara asla itibar edilmemesi gerektiğini de özellikle vurgulamak icap eder." ( Ahir Zaman İlmihali, M. H. Kırbaşoğlu, sayfa 232 )

Netice olarak;

Görmüş olduk ki, sokaklarda; sarıkla , cübbe ile ile fors atanlar, Allah rızasından ziyade kendi egolarını tatmin içinmişdir.

Mes'elenin temelinde ne Allah rızası, ne Peygamber hatırı ve ne de Kur'ânî irşad bulunmaktadır!.. Şeyhi yüceltme (!), pircilik, el etek öpme, dünyevi menfaat devşirme ve ala bildiğince güçlenerek, devleti yıkmaya çalışmak!..

Dolayısıyla, Türkiye'miz; yep yeni bir aşamanın, araştırmanın, soruşturmanın, mes'elenin mahiyetinin bilinmesi yönünde çaba sarfedilmektedir!..

Bu devlet, bu ülke, bu millet, dünya durdukça yaşamalı, İslam'a hizmet misyonunu devam ettirmelidir. Misyonumuz idealimiz, aziz milletimizi, aziz devletimizi ebed-müddet yaşatmaktır..

Bu kutsal davanın önüne çıkacak, olan yapay dini unsurların, sahte pirizmlerin üzerlerine gidilerek, daha fazla güç, kuvvet ve asker (!) hazırlamasına fırsat verilmemelidir.

Düşünmeliyiz ki, dini cemaatlerde, iyilik, güzellik, kardeşlik, hasbilik olması gerekirken, ülkemizde, vücud bulmuş dini oluşumlar arasında acaba bir kardeşlik, bir dostluk, bir yardımlaşma bulunmakta mıdır? Hayır!.. Bin kere hayır!.. Her dini oluşum bir başka dini yapılanmaya düşmandır ve hasımdır!..

Rabbimiz!.. Bu millete, sabır, ihsan, güzellik ve bilgi nasip eylesin!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık