Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

ÇÖREK OTU, HER DERDE DEVA MIDIR?

" İyi davranışlar içinde kendini bütünüyle Allah'a veren kimse, gerçekten en sağlam kulpa yapışmıştır. Zaten bütün işlerin sonu Allah'a varır. " ( Lokman sûresi, âyet 22 )

Ayeti kerime içerisinde geçen muhsin, bir hadise göre, " Allah'a, O'nu görür gibi kulluk edendir."  Malum olduğu üzere, Kulluk, yalnızca günlük, vakitli, belli tapınma şekilleriyle değil, bütün hayatın Allah'ın rızasına tahsisi ile gerçekleşir.

" Ameller niyetlere göre." değer kazanır. Allah rızası için, bu maksatla ve bu niyetle atılan her adım, alınan her nefes... ibadettir, kulluktur, ihsandır.

Aman Ya Rabbi!.. Günlük hayatta, sosyal medyada, Televizyon ekranlarında neler olmakta, nelere, ne tür çirkin, mülevves şeyleri görmekte, dinlemekte ve seyretmekteyiz..

İç çamaşır reklamcılarından tutun da, ayakkabı, çorap üstü giyilen mesh, envai çeşit kremler, kozmetik ürünler ve " her derde deva olan çörek otu" reklamları ve tanıtmaları.

" Her derde deva olan çörek otu" reklamını yapabilmek, çok çok, bol bol insanları kandırabilmek için, Peygamber (sav); bu rezilliğe alet edilmektedir.

Behey utanmazlar, Allah'tan korkmaz, insanlardan sıkılmazlar; ne olur şu insanları kandırmayın, aziz dinimizi,  ayetleri, hadisleri istismar etmeyiniz.

Cehennemin dibine kadar yolunuz açıktır!.. Satın, reklamını yapın ama, aziz peygamberi bu tür rezaletlere, aldatmalara, kandırmalara, çürümüşlüklere, kokuşmuşluklara alet etmeyiniz.

Zaten, aziz dinimiz İslam; bir kısım cemaatci, sufi, müridan kimseler tarafından istismar edilmekte, malumdur ki, onlar da hırslarına hakim olamayarak, en sonunda insan katletmek, cinayet işlemek için silahlı eyleme kalkışmışlardır.

Bari, sizler, ey çörek otu satıcıları, medyumlar, muskacılar, cinciler, cingözler ve tüm şarlatanlar!.. Biraz Allah'tan korkunuz var ise, şu aziz dinden, Peygamberden elinizi, eteğinizi çekinde, insanlar içten içe  çürütülmüş bir dini yaşamasınlar!..

Sizin tüm yapmış olduğunuz ahlaksızlıkları, tarihte Yezid bile yapmamış, Haccac bile uygulamamıştır. Ama, sizler, siz ey densizler, dini ayaklar altına alanlar, istismarcılar, şerliler, edepsizler ve terbiyesizler!..

Kardeşim; çörek otu mu satarsınız, tırnak cilasımı reklam edersiniz, bit, pire ilacımı piyasaya sürersiniz, kıç yağı, idrar ve prostat devası mı öne sürmek istersiniz, ne yaparsanız yapınız, ama, hiç olmazsa, kutsal şeyleri pis emellerinize alet etmeyiniz!..

Tabii ki, Kur'an İslam'ının okunmadığı, anlatılmadığı ve yaşanmadığı ortamda, elbette ki, çörek otu satıcılar, bit, pire ilacı satıcılar devrede olacak, aziz milletimizi kandıracaklardır.

Zaten, hurafelerin, istismarın çıkış noktaları buradan kaynaklanmakta, istismarlar diz boyu olmaktadır.

" İhlas" " Yeşil sermaye" " Tekbir" " Tevhid" " Merve" " Safa" " Zemzem" " Hira" " Arafat" " Kıble" vb. gibi yüzlerce istismar kokan, aldatma içeren isimlerden, kelimelerden geçilmemektedir.

" Allah Kur'an'da ticari kavramları dini/ ahlaki/ uhrevi bağlama transfer edip insanların birbirleriyle olan ve Allah ile olan ahlaki ilişkilerini geliştirmeye, düzeltmeye çalışırken;

Müslüman olduğunu söyleyen bazı çevreler ise pür manevi/dini kavramları kendi salt dünyevi çıkarlarını çoğaltmak için kullanmaktalar, istismar etmekteler;

İnsanlarımız da dini/ahlaki duyarlılık ve bilinç/uyanıklılık gelişmedikçe bu istismar devam edecektir. Bu bilincin oluşması ve gelişmesi yolunda atılacak adımların başında ise şüphesiz " ihlas" kavramını Müslümanlığımızın merkezine yerleştirmek gelmelidir." ( İlhami Güler, Ahir Zaman İlmihali, sayfa 188-189)

Hüzünlenmemek mümkün değildir. Her taraf, her alan istismar kokmaktadır. Muskacılık mı dersiniz, üfürük, illizyonizm, falcılık, bakla ve fasulye saymalar, 70 bin tevhid adına tesbih yuvarlamalar, 21 Yasinler, 40 Yasinler havalarda uçuşmaktadır.

Onun içindir ki, televizyon ekranlarını açamaz olduk. Bir kısım, tarikat müridleri, Seyda çömezleri, öncelikle gazel, ilahi okuyup, akabinde, kutsal (!) çörek otu satışlarına, medihlerine, reklamlarına başlamaktadır.

Bu alanda, kimler yoktur ki!.. " Çürümez kefen" ile Cübbesiz hoca, uzun sakalı ile, " Peygamber nalini" satmakta, hele kendine göre birilerini etrafına toplayıp, o görkemli, cıvık cıvık belden aşağı, cinsel hikayeleri sergilemesi var ya, değme keyfine!..

Zaten, toplumumuz bu tür zevzekliklere müheyyadır. Bir babayiğit ortaya çıkıp da, " Edepsizlik yapma, terbiyesiz, geveze!" diyememektedir.

Maalesef, kimi istismarcı da, atın üstünde, keramet göstermekte, rüya yorumlamakta, kendisine telefon eden, ihtiyaç sahiplerine cevap vermekte ve yorum yapmaktadırlar.

Netice olarak;

Çağın en güzel araç ve gereci olan ekranları ortalarda dolaşan şartalatanlardan kurtarmalıyız!.. Behey sersem adam, madem ki, kutsal (!) çörek otu satacaksın, her İlçede, her semtte semt pazarları bulunmaktadır.

Bre utanmazlar, gafiller, din istismarcıları, gidin, sergini halk meydanlarında sergileyin.. Ekranlara çıkarak, insanların idrak, algı ve izanlarını tersine çevirmeyin.

Ümid ederiz ki, bu işe bir dizayn getirilecektir.. Yoksa, her ipini koparan, ekrana fırlarsa, kimi iç donunu satmak için uğraş verecek, kimi çörek otu reklamı yapacak, kimi de, karı-koca arasındaki mahremi mevzuları içeren ilaçlar üretecektir..

Hakikaten, ekranlardaki reklamlardan, tanıtıcı istismarlardan bıktık, usanır olduk.. Tamamı, istismardır, uydurmadır, kandırmadır ve insanı, insanlıktan çıkarma ameliyesidir.

Aziz milletimizin, tüm bu ekran kirliliğine karşı tavır alması, hiç birine telefonla, faksla, internet aracılığı ile talip olmaması lazımdır. Çünkü,

Tüm bu istismarcılar, birer "kumar makinası" gibi çalışmaktadırlar. Hiç biri doğru değil, yanlış, yalan ve kandırmadan ibarettir. Daha doğrusu tamamı tuzaktır. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık