Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Cuma Namazı, Haftanın Toplantı Namazıdır!

" Ey iman edenler! Cuma günü ( toplantı günü) namaz için çağrı yapıldığında Allah'ı hatırlamaya ( zikretmeye) koşun. Alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır." ( ( Cuma sûresi, âyet 9 )

" Namazı kılınca yeryüzüne dağılın. Allah'ın lütfundan nasibinizi  arayın. Allah'ı çokça hatırlayın, umulur ki kurtuluşa erişirsiniz." ( Cuma sûresi, âyet 10 )

" Oysa onlar bir ticaret veya eğlence gördüklerinde ona yönelirler de seni ayakta bırakırlar. De ki: Allah katında bulunan eğlenceden de, ticaretten de daha hayırlıdır. Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır." ( Cuma sûresi, âyet 11 )

Bütün devir ve dönemlerde madde sevgisi, maddeye tutkunluk, diğer adıyla kapitalizm baskısı her milleti meşgul etmiş, bundan günümüz Müslümanları yeterince etkilendiği gibi, Resulullah (sav)'in sahabeleri bile, cuma günü hutbe okunurken, aziz peygamber minberde iken, bir kaç defa cemaatı, cumayı, camiyi terkedip, kervanı karşılamaya koşmuşlardır!.

Oysa, cuma günleri, bir diriliş, yeniden Kur'an'la yüzleşme günleri olmalıydı. Ama, olmadı, olmuyor. Bir kesim cumadan kısmen müstefid oluyorsa da, diğer kesim yani hanım cemaatler, bu insani, mümince haktan yararlanmamaktadır!..

Hanımlar; cumadan, camiden kovulduktan sonra, erkek cemaatlerde, bir hayli hurafe işlerin baskısı ile, anlatımları ile haftanın toplantı namazını tamamlamaktadırlar!..

Yani, Peygamber (sav)'in kılmış olduğu cuma namazını bu gün kılmamaktayız!.. Ya ne yapıyoruz?.. Onun kılmış olduğu cuma namazı yerine ( Zühr-i ahir) hurafe namazını kılıp, teselli bulmaya, çok namaz kıldık sevinciyle camiyi terkediyoruz!..

Yıllar önce, Hollanda ülkesinde görev yapmış olduğum camimizde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın genelgesini hatırlatıp, " Zühr-i ahir" namazını kılmanın sünnet olmadığını hatırlattığım zaman , yer yerinden oynamış, atalarcı, dedelerci, ninelerci, gelenekçi insanlar, " Hocam!.. Çok namaz kılmanın, fazla ibadet etmenin zararı ne olabilir?" diye sitem etmişlerdi!..

Şimdi, Almanya'da görevli bulunan S. Çetinkaya'nın, dik duruşu sebebiyle, cemaatımız, " Zühr-i ahir"i  kılmadılar. Arkadan gelen Bursalı hoca efendi bu yiğitliği gösteremeyip, " eski hamam, eski tas" hesabı, " Zühr-i ahir" hurafe namazı aynen kılınmaya başlandı ve cemaat de çok çok memnun oldu!..

Ancak, 02 Aralık 2016 cuma günü, yeni tayin edilen ( ismini hala bilmiyorum) hoca efendinin gündemi, cuma, cuma namazı ve " Zühr-i ahir" idi!..

Herkes merakla, " ne konuşacak, " Zühr-i ahir"e ne diyecek" merakı içerisindeydi!.. Pür dikkat hoca efendiyi dinleyen, bol bol " Zühr-i ahir" kılmak isteyen kesimler, ummadıkları bir sözle, tembih ile karşılaştılar.

" Böyle bir namaz ne Kur'an'da, ne Sünnet'te bulunmamaktadır!.. Ben kılmıyorum, isteyen cemaatte, duadan sonra kılabilirler!" sözünü söyledi.. Gördüm ki, " Zühr-i ahir"i çok seven insanların renkleri, şekilleri değişerek, buz gibi bir hava esmeye başladı!..

Tabii ki, hoca efendiyi kutladım.. Sağ olsun!.. Var olsun!.. Başarılar diliyorum.. Bendeniz, aynı duyguyu, Boxtel'de de yaşamış oldum. Boxtel'in uyanık, bilinç sahibi başkanı sayesinde, şimdiler de " Zühr-i ahir" denilen hurafe namaz kılınmamaktadır.. Teşekkürler sayın Ramazan Atalay başkanım!"..

" Buna göre:

1- Cuma günü ( Cuma; hem haftanın bir gününün özel ismidir, hem de toplanmayı ifade eder) çağrı yapılınca iş güç bırakılıp namaza gidilir.

2- Cuma Suresi'nin 10. ayetinden namaz kılınca herkesin işine döndüğünü anlıyoruz. Buna göre Cuma'nın tatil günü olması şeklinde bir şeyin Kur'an'da olmadığı anlaşılır. Ama elbette isteyen bu günü tatil olarak da ilan edebilir.

3- Kur'an'dan diğer namazların da topluca kılınabileceğini görüyoruz. Fakat topluca kılınması mecbur tutulan tek namaz Cuma namazıdır.

4- Cuma namazını kılacaklar için kadın erkek ayrımı yoktur. Aslında dört halife döneminde beraber Cuma namazı kıldığı söylenirken, sonraki dönemlerin keyfi uydurmalarıyla Cuma namazının sırf erkeklere farz olduğu uydurulmuştur.

5- Surenin 9. ayetinden de anlaşıldığı üzere namaza çağrı yapıldığında Allah'ın hatırlanması için toplanılır. Bu süre içinde Kur'an'ın anlattığı din anlayışına uygun izahlar yapılmalıdır. Allah'ın hatırlanması dışındaki izahlardan, hurafelerden, hutbeleri siyasete alet etmekten uzak durulmalıdır." ( Uydurulan din, Kur'an'daki din, sayfa 430-431)

Netice olarak;

Korkusuz, dik duran, okuduklarını, Kur'anî emirleri cemaatına ulaştıran hoca efendilere ihtiyacımız bulunmaktadır!..

Bilhassa, bu durum, Yurt Dışı birimlerinde, camilerinde daha ehemmi mühimdir!.. Çünkü, Yurt dışında şartlar çok farklı, çalışanı var, işinden, gücünden kovulacak veya azar işitecek gençler bulunmaktadır!..

Onun içindir ki, " Zühr-i ahir"i, çalışmayan, gelenekçi, atalarcı dedelerci insanlar cemaat dağıldıktan sonra, camide kalarak kılsınlar!..

Maalesef, onlarda, aslında bu uyduruk namazı kılmamaktadırlar!.. Ama, " el gördülük" " falan kişi de ne çok namaz kılıyormuş" (!) desinler diye, "Zühr-i ahir"in avukatlığını yapmaktadırlar!..

Eeee kardeşim!.. Cuma cemaatı camiyi boşalttıktan sonra, buyurun, sizler ikindi namazına kadar ne kılarsanız kılınız, ister " zühr-i ahir" ister başka nevafiller olsun!..

Vallahi!.. Bir gün gelecektir ki, cuma günleri, herkesi ,her kesimi kucaklayacak, yaşlı, genç, kadın, kız, kızan camileri lebalep dolduracaktır!.. İşte, o zaman, her Müslüman cumanın bereketinden, kuşatıcılığından, rahmetinden nasiplenecektir.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık