Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Dil Küçüktür ama Cürmü Büyüktür
 " Kim izzet ve şeref istiyorsa bilsin ki, izzet ve şerefin hepsi Allah'ındır. O'na ancak güzel sözler yükselir. Onları da Allah'a  salih amel yükseltir. Kötülüklerle tuzak kuranlara gelince, onlar için çetin bir azap vardır ve onların tuzağı bozulur." ( Fâtır sûresi, âyet 10)
 
    İnşaallah!.. Bu gün, çok da üzerinde durmadığımız bir konu olan dil ve onun insana, insanlığa vermiş olduğu afetlerden, günahlardan, cürümlerden ve kötülüklerden bahsedelim: Rabbimiz!.. Bizleri; diline bihakkın sahip olan kullarından eylesin!..
 
    Hakikaten, şu dil denilen küçücük et parçası var ya!.. Aman Allah'ım!.. Tüm kötülüklerin, cinayetlerin, iftiraların , bühtanların, kıtallerin, fesadların, vahşetin sanki merkezi!..
 
    Toplum bünyesinde, nerede bir huzursuzluk, kaos var ise, cinayet işlenmiş ise, döğüş, kavga alabildiğince yaygın ise, demek ki, orada " dil afeti" " dil zararı" yaygındır  demek lazımdır!.. Onun içindir ki,
 
    " İnsan sabahlayınca bütün organları dil'e başvurur ve ( âdeta ona) şöyle derler: ' Bizim haklarımızı korumakta Allah'tan kork. Biz ancak senin söyleyeceklerinle ceza görürüz. Biz, sana bağlıyız. Eğer sen doğru olursan, biz de doğru oluruz. Eğer sen eğrilir, yoldan çıkarsan biz de sana uyar, senin gibi oluruz."
 
    " .. İnsanları yüzüstü cehenneme sürükleyen, ancak dillerinin ürettikleridir." " Her duyduğunu nakletmesi, kişiye yalan olarak yeter."
 
    Dilin afetleri, insana, insanlığa, topluma vermiş olduğu zararları, felaketleri sayılamayacak büyüktür ve çoktur!.. Lakin, yine dil denilen küçücük et parçasının bir işlevi daha vardır ki, onun faydalarını, yararlarını saymak la da tüketmek mümkün değildir!..
 
    Bir kere, kürsüdeki vaiz efendi, mihrabtaki hafızı Kur'an; rahlesinin başında öğrencilerine ders anlatmakta olan ilim adamı, daima dilini konuşturmak ve çalıştırmaktadır!.. Veya,
 
    İki küsgün insanın arasını bulmak, iki düşman kabileyi bir araya getirmek, " emr-i bil maruf yapmak, ve nehy-i anil münker"de bulunmak o küçücük dil denilen et parçasının faydalarıdır!.. Hatta,
 
   Dil milletler arası platformlar da, kurultaylarda, sempozyumlarda, panellerde, istişari toplantılarda, tüm müzakereler de iş başında ve vazife yapmaktadır!..  Şu hadisi birlikte okuyalım:
 
    " Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?" " Evet ( Ey Allah'ın Resûlü, söyleyin!) dediler.  " İnsanların arasını düzeltmektir. Çünkü insanların arasındaki bozukluk ( dini) kazır." Tirmizî'de şu ziyade gelmiştir: " Ben saçı kazır demiyorum, velâkin dini kazır ( diyorum)."
 
    Yalan söylemek, yalan yere yemin etmek, toplumu, insanlar arasını ifsad edici rollerde yine dilin zararlarını,kötülüklerini, denşetengiz hallerini izah etmek, anlatmak mümkündür!..  İmani hallerde bile, dilin zararlı, faydalı yönlerini görmek, müşahade etmek mümkündür. Bir kere, imanı; diliyle söyleyip, kalbine tasdik ettirmiyorsa, bir kişi yine dilin cürmünü yaşıyor demektir!..
 
    " Ey diliyle Müslüman olup da kalbine iman nüfuz etmemiş olan ( münafık)lar! Müslümanlara eza vermeyin, onları kınamayın, kusurlarını araştırmayın. Zira, kim bir Müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa, Allah da kendisinin kusurlarını araştırır. Allah kimin kusurunu araştırırsa , onu, evinin içinde ( insanlardan gizli) bile olsa rüsvay/kepaze eder."  Halbu ki,
 
    " Bir kul dünyada bir kulu örterse, Allah kıyamet günü onu mutlaka örter." " Sakın ( sebepsiz ve kötü) zanna yer vermeyin; zira zan, sözlerin en yalanıdır. Tecessüs etmeyin ( gizli kusurları araştırmayın), rekabet etmeyin , hasetleşmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sıort çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları, Allah'ın emrettiği şekilde kardeş olun. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu mahrum bırakmaz, onu tahrik etmez. Kişiye kötülük olarak, Müslüman kardeşini hakir görmesi yeterlidir. Her Müslümanın canı, malı, kanı ve ırzı diğer Müslümanlara haramdır. Allah sizin suret ve kalıplarınıza bakmaz, fakat kalplerinize ve amellerinize bakar. Sakın ha, birbirinizin satışı üzerine satış yapmayın. Ey Allah'ın kulları kardeş olun. Bir Müslümanın kardeşine üç günden fazla küsmesi helâl olmaz." ( www.erdemyolu.com)
 
    Dünyanın faniliği, geçici ve kısa oluşu hesap edilirse, dil ile, kimse kimseyi kırmaz, incitmez ve ona zarar vermez!.. Dili, hayırda, rahmette, faydalı alanda kullanmak, hayri, dini, güzel ve övünecek şeylerde kullanmak ve yormak lazımdır!..
 
    Netice olarak;
 
    Dilin afet oluşu, günümüz dünyasında, bilhassa, kendi milletimiz arasında daha belirginleşmiş, kardeş, kardeşi beğenmiyor, komşu komşunun aleyhinde kuyu kazıyor, arkadaş arkadaşını dili ile incitmektedir!..
 
    Politik söylemler, mezhep ayrılıkları, dini algılar, tarikat çevreciliği, farklı kişilikler bile birer darıltma, incitme, ayrılık sebebi olabiliyor!.. Onun içindir ki;
 
    Allah'ın; bizlere lütfettiği bu güzel küçük et parçasının kıymetini bilerek, onu, Kur'an'a, onun emirlerine, insanlığın güzel amellere kavuşması için bu yolda kullanalım..
 
    Tecessüs, zan, dedikodu, arkadan çekiştirme, yalan, boş laf, saçma sözler vb. alanlarda onu yormayalım!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık