Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Diyarı Gurbette Solan Güllerim
    " Altmışlı yılların, kader yolcusu,
       Diyarı gurbette solan güllerim.
       Geldi Avrupa'ya, sağcı-solcusu,
       Diyârı gurbette, solan güllerim!..
                            ....
       Kız flörte gitti, oğlan kahveye,
       Dilim varmıyor ki, bunu övmeye,
       Bizim Hasan emmi, dizin dövmeye,
       Diyârı gurbette, solan güllerim!.." ( Ş. Özdemir)
 
    18.03.1997 tarihinde, görev yapmış olduğum Hollanda ülkesinde, " Diyarı gurbette , solan güllerim" başlıklı şiirimi kaleme almıştım. Üzerinde, enine-boyuna durmayarak, rast gele desem yerindedir. O gün için, gurbetçi insanların her türlü ahval ve hallerini düşünerek, geleceklerini hesap ederek yazmıştım.
 
    Hakikaten, 1960'lı yıllardan bu yana, gurbetçi için neyi değiştirdik, hangi sorunlarını yoluna koymuş olduk?.. Hiç biri!..
 
    Gurbetçi insanların sorunları, sıkıntıları anlatmakla bitirilemez!.. İlk nesil Avrupa'ya geldiği sıralarda, dil problemlerini yaşadılar!.. Çocukları büyüdükten sonra da, Avrupa'ya entegre olamayıp, asimile rahatsızlığı ile baş başa kaldılar. 
 
    Yetişmiş kız ve erkek çocuklar, Avrupai tarzda yaşamak istemekte, dans, flört, çılgınca müzik, sigara, bira, faşing, karnaval etkinliklerinde göze çarpmaktadırlar!..
 
    Diğer taraftan, ister gençler olsun, isterse orta yaşlılar arasında olsun, dinimizce kerih görülen boşanma hadiseleri had safhaya ulaşmış durumdadır.
 
    " Asimile adlı tuzak çalışır,
       Gelen; gelin-damat, buna alışır,
       Her gün döğüş kavga, bir gün barışır,
       Diyârı gurbette, solan güllerim!..
                                ....
       Yutkundu Veli dayı, kızı kaçmıştı,
       Evde yaşamayıp, kampı seçmişti,
       Turist gelmek için, mülkü satmıştı,
        Diyârı gurbette, solan güllerim."  ( Ş. Özdemir)
 
    Hakikaten, sayıca milyonları bulmuş bu insanlar ne yapacak?.. Avrupa'da, yabancı ismini almışlar, "yabancı geldi, yabancı gitti " rezaletleri!.. Ülkelerine gittikleri zaman da, her yerde, her alanda " Alamancı" damgasıyla gezmekte, o çirkin isimle ün yapmışlar, yerleşik insanlarla eşit muamele görmemektedirler!..
 
    " Esrar, eroinle, girdi kolkola,
       İzine giderken, Macar'da mola,
       Çarptılar parasın, bu hali nola?
        Diyârı gurbette, solan güllerim!..
                               ....
       Üç-beş kuruş biriktirdi vatana,
       Bir ev almak için, vardı satana,
       Kaptırdı parayı, battı batana,
       Diyârı gurbette, solan güllerim!.."
 
    Gurbetçimiz zor durumdadır!.. Yıllarca, biriktirmiş olduğunu bir dönem yeşil sermayeciler, cennet vaad edenler kaçırdılar, şimdiler de ise, işsizlik, iş bulamama boğaz tokluğuna çalışmalar!.. Bu sebeple, insanlarımız arasında, esrar, eroin, uyuşturucu bataklığına batmış, bu sebeple, mahpushaneye düşmüş yığın yığın insanlarımız bulunmaktadır!..
 
    Maalesef, son zamanlarda görülen, " mal varlığı araştırması" nice insanımızın korkulu rüyası olmuştur!.. Tabii ki, gurbetçi insanlar, devlet yetkililerinden, devletimizden koruma, sahip çıkma, sahiplenme istemektedir!..
 
    Örneğin, Faslılar; bu mevzuda direnmekte, kazançlarına kimsenin müdahale etmesini istememektedirler!.. Çünkü, Avrupa'lı yetkili acımasız, merhamet etmez, " emek zoruyla bunu aldın" demez, ya ne yapar? İşin kurnazlığına giderek, gurbetçi vatandaşlarımız arasında, piyon insanlar bularak, birbirlerini şikayet etme yoluna gidilmektedir!.. Veya, Avukat, yeminli tercüman ismi altında kişilere bir miktar ücretler vererek, insanımız aleyhine faaliyet yaptırmaktadırlar!..
 
    " Doktora gitmişti, kovdular ordan,
       Dedi ki: " Almancı! Git ulan şurdan"
       Avrupa'da " Pis Türk! defolun burdan"
       Diyârı gurbette, solan güllerim!..
                          ....
       Birinci neslimiz, böylece bitti,
       Kiminin ölüsü, uçakta gitti,
       Üçüncü kuşakta, diskoda yitti,
       Diyârı gurbette, solan güllerim.
                           .....
       Camiler bölündü, dernekler ayrı,
       Özdemir, konuşma, yeter be ğayri,
      Terkedilen nesil, sözlerim doğru,
       Diyârı gurbette, solan güllerim." ( 18.03.1997, Ş. Özdemir)
 
    Gurbetçi insanlarımızın; tüm bu dertlerinin, streslerlerinin çilesi bitmemektedir!.. Camiler ayrılmış, dernekler birbirinden farklı, Fetullahçılık, Süleymancılık, dergahcılık, tarikatçılık, solculuk, Alevi-Beştaşicilik vb. bir hayli isimlerle karşı karşıyadır!..
 
    Netice olarak;
     İşte, gurbetçi insanlarımız, sayılan ve sayılmayan sorunlarla karşı karşıyadır!.. 2015 'lerde böyleyiz de, bundan yirmi yıl sonra bu insanların hali ne olacaktır?
 
    Camii hocalarımız, gençliğe yönelik, güncel, çaba, gayret içerisinde değildir!.. Zaten, İslam'ı güncelleştirmekten korkmaktalar, mezhebi " dedim" " dedii"leri bir türlü aşamamakta, İslam'ı;  14 asır önceki şartlardan bir türlü kurtaramamaktadırlar!..
 
    Onun içindir ki, Avrupalı gençliğin sorunları, istekleri, hayalleri, idealleri nedir, hanımların derdi, boşanma problemleri bir türlü gündeme taşınmamaktadır!.. Geçenler de, bir camide cuma namazı kıldım, emin olun ki, 16 rekat yerine, imam istiyor ki, bir 16 rekat daha kılınsın, vaazının konusu, Kur'an değil de, gelenek, görenek, adetler idi!.. Böyle bir imam, gurbetçiye, gençliğe ne verebilir ki?
    Rabbimiz!.. Diyarı gurbette yaşayan insanlarımıza yardım eylesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık