Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Dünya Kadınlar Günü

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ VE HAYATIN TEMELİNİN SEVGİDEN İBARET OLDUĞUNU BİZLERE ÖĞRETEN HANIMLAR!.

" Onları gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun, onları sıkıştırıp ( gitmelerini sağlamak için) kendilerine zarar vermeye kalkışmayın Eğer hâmile iseler, doğum yapıncaya kadar nafakalarını verin.

Sizin için çocuğu emzirirlerse onlara ücretlerini verin, aranızda uygun bir şekilde anlaşın Eğer anlaşamazsanız çocuğu, başka bir kadın emzirecektir" ( Talâk sûresi, âyet 6 ) Evet, bu gün 8 Mart dünya kadınlar günüdür.

Bu özel günü kutlamak, tebrik etmek isterdim ama, bir kere, her özel günde olduğu gibi, bu günde İslam'ın bağrından çıkmış bir gün değildir İkincisi, bu günü, nasıl ve neyini kutlamalıyız? İsterseniz, bu günün başlangıcını tanımaya çalışalım: " 8 Mart Dünya kadınlar günü nedir? Ne zaman başladı Kimler bu işi başlattı.

Günümüze kadar nasıl geldi Dünya Kadınlar gününün geçmişi 1857 yıllarına dayanıyor O yıllarda kadınların, erkeklerle eşit haklara sahip olma yolundaki mücadelesi tekstil sektöründe çalışan düşük ücretli, uzun çalışma saatleri ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için Amerika'nın New York kentinde yüzlerce kadının yaptığı grevlerle başlamıştır Bu kutlama sonraları 1908, 1909 Avrupa'da, 19 Mart 1911 de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre'de kutlanmış, 1975 de düzenlenen BM kadın konferansında 8 Mart evrensel Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde kadınlarımıza hak ettiği değerin verildiğine inanıyor muyuz? Tabii ki hayır Müslüman toplumlara kadının ilim ve toplumsal faaliyetlerde yer almadığı bir gerçektir Peygamber (sav) efendimiz kadın erkek eşitliğini bir bütünün iki yarısı olarak ifade etmişlerdir" ( www,gapgundemicom) İşte, kısaca 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tarihçesi böyledir, bu şekil başlamış ve öylece devam edip gitmektedir!.

Sahi, sizler, düşünenler, tefekkür sahibi insanlar, okuyanlar, yazanlar, çizenler, enetelktüeller, aydınlar, çağdaşlar, aydınım diyenler, basıncılar, yayıncılar, Tvcular, spikerler, sunucular ve tüm devlet erkanları, böyle bir günün içtenlikle kutlandığına, kutlanacağına inanıyor musunuz? Bendeniz, inanmıyorum! Çünkü, mes'eleyi üç başlık halinde değerlendirdiğim için inanmıyorum Buyurun bu başlıklara bir göz atalım, nasıl kutlanıp, kutlanmayacağına sonra karar verelim 1- 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, başlatan, ilk defa ortaya atan, kutlanmamasına vesile olan ülkelerdeki kadınların pozisyonlarına baktığımız zaman, daha doğrusu Batı'da kadınların konumu, insanlıkları, insaniyetleri, insan hakları, Allah'ın kulu oluşları hakikaten biliniyor mu? Yoksa, bir meta, madde, şehvet söndürücü, çıplaklık kültürü, onun sırtından para kazanılan, reklam aracı bir varlık mıdır? Gerçekten, Batı kültüründe kadın, insan değildir!.

Zaten insan olduğu kabul edilmiş olsaydı, bir çiklet reklamında bile, bir köpek maması reklamında bile onun çıplaklığından, etinden, budundan faydalanılmazdı!.

Batı da, sermayeci, para baları, Allah bilmezler, kazanmak uğruna, alış veriş için, kadın sırtından, kadının orasından, burasından istifade ederek, kapitalizmin yaşamasına, para kazanılmasına gayret edilmektedir! Avrupa ülkelerinde, kadının çıplaklığı olmasa, kadın şahsiyetini, bütün hünerlerini ortaya dökmemiş bulunsa, para babaları nereden ve nasıl zengin olacaklar, ne şekil para kazanacaklardı? Onun içindir ki, Batı kültüründe kadın, üretimin, tüketimin bir aracı, aleti ve peşkeş çekicisidir!.

Var mı başka bir anlamı? 2- İslam ülkelerine nazar ettiğimiz zaman, 8 Mart Dünya Kadınlar gününün yine bir anlamı bulunmamaktadır! Siz, Irak ülkesinde, Suriye'de, Yemen'de, Afganistan'da, Pakistan'da, Bengaldeş'te, Boko Haram'da, Somali'de, Sudan'da, Mısır'da, ortaya çıkarak, 8 Mart Dünya kadınlar gününden bahsede bilir misiniz? Ölmüş Suudi kral hazretlerinin (!), 20 tane zevcesi, cariyesi bulunurken, kendisinin ölmesi (!) üzerine, bu kadınlar birer eşya gibi, birer mal gibi hazineye devredilmesinden ötürü, ortaya çıkıpta, Suudi Arabia'da, kralın sarayında, sokaklarında , 8 Mart Dünya Kadın Günü var iddiasını ortaya süre bilir misiniz? İslam ülkelerinde, kadın insan değildir!.

Suriye'de, Irak'ta kadın mahluktur, hiç bir hak ve hukuku, insanı otoritesi bulunmamaktadır Sadece, kocasının, kapatıldığı adamın şehvetini teskin eden bir garib yaratık, çocuk doğuran, çocuklarına sahip çıkamayan , gözlerinin önünde çocuklarının kör kurşunlara hedef edildiği halde, sadece ağlayarak, acısını içine gömen zavallı bir annedir!.

3- Ya ülkemizde? Evet, ülkemizde de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yoktur ve bulunmamaktadır!.

Her gün, her an, kör kurşunların, kadın öldürmek için havalarda vınladığı bir ülkede kadınlar gününden bahsetmek, kadınlar gününü kutlamak mümkün müdür? Özgecan, genç bir kızdır! Okul öğrencisidir!.

Ama, gelin, görün ki, gözü dönmüş, ızbandut, çam yarması baba, vicdanı taşlaşmış evlat, onun narin vücudunu parçalara ayırmak için ellerindeki keskin malzemelerle onu lime lime ederken, benim, kalkıp 8 Mart Dünya Kadınlar Gününden bahsetmem mümkün ola bilir mi? Ülkemizde, kadın hakları, kadın onuru, şahsiyeti, kimliği, kişiliği, Allah'a kul oluşları yoktur ve bulunmamaktadır! Kadınlarımız, sahipsiz, himayesiz, hamisiz bir şekilde, yine bir kısım hödüklerin, katillerin, arsızların, ırsızların, şahsiyetsizlerin, insan azmanlarının ellerinde hedef tahtasıdır!.

Ülkemizde, kadınlar, camilerden kovulmuş, cumadan, cenazeden tard edilmiş, ayakkabıları ellerine verilerek, " git, namazlarını eviyin en karanlık odasında kıl" (!) denilmiş bir varlıktır!.

Kişiliksiz, söz hakkı bulunmayan, hakkını müdafaa edemeyen, hak arayamayan, hakkının ne olduğunu bilemeyen, bilse de, erkek korkusundan dolayı bunu dillendiremeyen ikincil değil, üçüncül bir hakka sahip kitlelerdir! Çünkü: " Yetersiz erkeklik algısı ile büyüyen erkeklerin, çok kadınla ilişki ya da şiddet göstererek, daha çok yeterli olduklarına inandıklarını gördüm.

Babalarından gördükleri "Kadınlar dövülür" inancını kendi kız kardeşlerine ya da eşlerine uyguladıklarını gördüm Tek yaşam amaçlarının namus olduğu bu yüzden kişilik bozukluğuna varan hezeyanları yüzünden "öldür, kurtul" düşüncesine sarılan erkekler gördüm Annelerinden başka her kadını saldırılacak, vajinasına döl bırakılacak bir canlı olarak gören ilkel beyinler gördüm.

Parayı bulunca Allah'ı unutup şeytanla anlaşan ve bu gücü kadın sömürüsüne dönüştüren para babaları gördüm Kızını dışlayıp, oğlunu yücelten Dışladığı kızından namus inancı yüzünden, bilinç dışında terkedip, erkenden kendi gibi başka erkeğe evlilik adı altında satan, onlarca baba gördüm Sonuç olarak kendini tanımayan, dini, değerleri, ahlakı, ruhsal gelişimi, kişiliği, gelişimi yanlış anlamış, ileriye değil, geriye gelişim gösteren binlercesi oldu.

Korkutan şey ise; nesilden nesile aktarım devam ediyor Kadının önemi, evlerde konuşulmalı, sokakta, okulda, işyerlerinde değer olarak verilmeli" ( wwwcaeruj.

com) Sonuç olarak; Ben 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamıyorum! Çünkü, kadınların, hanım efendilerin hangi muhitte, hangi ülkede yaşarsa yaşasın böyle bir hakkı bulunmamaktadır!.

Bulunmadığı için de, olmayan, varlığı bulunmayan, yaşanmayan bir günü nasıl kutlaya bilirim? Kutlamam için, öncelikle, ülkemizde, kadınlar hakkında uydurma hadislerin, mevzu rivayetlerin, camilerde dillendirilen hikayelerin terk edilmesi lazımdır Hem de ne hikayeler!.

Yüce dinimizin aleyhine, Resulullah (sav)'e atılan iftiralar Söylemediği halde söylemiş, anlatmadığı halde anlatmış uygulamadığı halde uygulamış gibi lanse edilen yalanlar!.

Onun içindir ki, sözde, lafta olan icraatlarla, eylemlerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanamaz! Önce kadınların insan olduklarına, Allah'a kul olarak ibadet yaptıklarına, onlarında camilerde, mescidler de söz sahibi olmasının gerekliliğine inanacaksın, onlarında cuma namazlarına katılmasını sağlayacaksın, ondan sonra da kadınlar gününden bahsetmeye, dillendirmeye hakkın olacaktır!.

Yoksa, kadınları, mahalle aralarında " el aldım" " keramet gösteriyorum" " Şıhım" " müridim" diyen zalim ellere teslim ederek, sende, camilerde uyuklayarak, esneyerek, hocaların anlattıklarını dinlersen, bizler de 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamayız!.

Rabbimiz! Aziz milletimizin erkeklerine, kadınlarına Kur'anî bilinç lütfetsin!.

Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık