Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Doğru Düşünmek ve Doğru Bilgi
DOĞRU DÜŞÜNMEK, ANCAK DOĞRU BİLGİ İLE MÜMKÜN OLUR!..
 
 
    " ( Resulüm!) Sana mübarek Kitab'ı , âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar  öğüt alsınlar diye indirdik," ( Sad sûresi, âyet 29)
 
    Maalesef, ümmet ve millet olarak düşünce, düşünmek, akıl yormak bilgi  edinmek mevzuunda çok çok gerilerde dolaşmakta, atalardan gördüklerimizle,  gelenekle İslamı yaşantımızı yani kulluk görevlerimizi yerine getirmeye çalışmaktayız.
 
    Tabii ki, bundan dolayı da " uydum imama" " ben hocamıyım" saf ve sahte bahanelerin arkasına düşerek, dini her alanda dökülmekteyiz. Bu mes'eleyi örneklendirecek olursam bir hayli olumsuz tablo ile karşılaşabiliriz!,,
    Malum olduğu üzere, cuma günleri hatip minberden çemaate dönerek dua etmektedir!,, Şahsen bende ellerimi açıp  yapılan duaya iştirak ederek, amin demekteyim!..  Ama, bakıyorum benden başka kimse ellerini açmamaktadır!..
    Çünkü, cemaatler öyle alıştırılmış, " sus" bile demenin yasak,  kerih olduğu öğretilmiştir!.. Eğer amin demek kerahet ise hatip niçin minberden dua ettirmektedir!.. Bu cemaatleri zorlamak değil midir? İsterseniz, bu konuda Diyanet'in fetvasını birlikte okuyalım:
   
    " Cuma hutbesinde cemaatin el açarak dua etmesi, yapılan duaya " âmin"demesi caiz midir?
    Hutbenin dinlenmesi, bu esnada başka işlerle uğraşılması, konuşulmaması gerekir. Ancak, Hz. Peygamberin ismi anıldığında başkalarını rahatsız etmeden sessizce salavat okunması, hatibin duasına âmin denmesi, konuşma olarak değerlendirilmediğinden, bunların yapılmasında bir sakınca yoktur. " ( Kâsânî, Bedâiu's-Sanâi', 11-201)
     Hakikaten, minberdeki hatibin yapmış olduğu vatana, millete, bayrağa, devlete ait duaya iştirak etmemek, sanki, bir eksiklik olacağı hissiyle bende iştirak etmekteyim.
    Ama gelin görün ki, bir kısım mızraklı ilmihal  bilgi erbabı yarı okumuşlar , böylesi bir duaya katılmamaktadırlar. Bir anımı arzedeyim: Yıllar önce Bosna-Hersek kıtalı sırasında, Kâbe imamının akşam namazının son rek'atinde uzun uzadıya ayakta dua ettiğini hiç unutmam!..
    Konu başlığından da anlaşılacağı üzere, " Doğru düşünmek, ancak doğru bilgi ile mümkündür" ifadesi mes'eleyi otomatikmen vuzuha kavuşturmaktadır. Okumayan, okumayı savsaklayan insan ne yapacaktır? Elbette ki, uydurma, uyduruk, saçma, sapan şeylerden yardım bekleyecektir!,, Sözün burasında isterseniz, yine bir ilginç dua şeklini ele alalım: Hem de, Diyanet'in reddettiği bir husus ile..
    " Çevirgel/döngel duası diye bir dua var mıdır?
    DUANIN ANA GAYESİ İNSANIN Allah'a hâlini arz etmesi ve O'na niyazda bulunmasıdır. Dinî kaynaklarda insan hayatında duanın önemine çeşitli vesilelerle vurgu yapılmış ( Tirmizî, Deavât,1), inananlara nasıl dua yapılacağı hususunda örnekler de sunulmuştur. ( A'râf, 7/55)
    Gerek Kur'ân'ı Kerim'deki dua örnekleri ve gerekse Peygamberimizden (s.a.s) nakledilen bu konudaki hadisler arasında çevirgel/döngel duası diye bir dua yoktur."  ( Diyanet)
 
    Sanırım, mes'ele anlaşılmaktadır. Okumayan, okuduklarını düşünmeyen, hele Kur'an'a yönelmeyen kişi, aile ve toplumlar, ne yazık ki, çevirgel/döngel duaları, 21 Yasin, 40 Yasin, tesbihlere üfleme, ölüye mevlid okutma sıkıntısından kurtulamayacaktır.
    Ama, okuyan,  sağlam kaynaklardan bilgi edinen insan, kendini muhakeme edecek, nefsini hesaba çekecektir!.. " Ben neredeyim, ben ne yapmaktayım?" diye..
    Netice olarak;
    Gazetem Afşin'in sesi, gün geçtikçe trajını artırmakta, hatta, İlçem Afşin'da bazı müridan kesimlerin de tepkisine yol açmaktadır!.. Niçin?
    Çünkü, bu kesimler, mes'eleye tek taraflı bakmaktadır da onun için. Onlara göre, Üstadcılık, ağabeycilik, şeyhe intisap, şeyhini uçarken görme, kutupluk, gavslık, keramet görme ile oturup kalkma her şeydir!.. Kimi saf dil, Müslüman, Mehdi ile, Deccal ile, İsa'nın inişi ile korkutulmaktadır!.. Kimler korkmaktadır?
    Tabii ki, bu kesimler, " Kıyamet, koptu kopacak" düşüncesi ile yatıp kalkmaktadırlar!.. Halbu ki, okumuş olsalar, işlerine bakacaklar, kıyamet ne zaman koparsa kopsun, benim işim değil, Allah her şeyi bilir demeleri lazımdır.  Allah aşkına soruyorum?
    Nurlu, nursuz, nurculuk, Fethullahcılık diye, Süleymancılık, Tarikatçılık vb. isimlerle Müslümanları kamplara ayırmanın kime ne faydası olacaktır?!.. Olsa olsa, insanlar bölünecek, kimileri dua ederken ellerini açarken, kimileri de, rahmet ziyan olmasın diye ellerini birbirine kenetleyerek dua edecektir. Kimileri de, Fethullah'ı son peygamber kabul edecektir!..
    Rabbimiz!.. Aziz milletimize birlik, beraberlik lütfetsin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
    
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık