Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

GAFİLLERİN NAMAZI !..

" Onlar, sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir." ( Zümer sûresi, âyet 18 )

" Dini yalanlayanı gördün mü? İşte o yetimi itip kakar; miskin, yoksul, düşkün kimseleri doyurmaya teşvik etmez. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki , onlar namazlarından gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar, onlar en küçük bir desteğe bile engel olurlar. " ( Maun sûresi )

Hakikaten, yarım yamalak alınan taharetlerle, istibrasız abdestlerle kılmış olunan namazlar, Müslümanlara ne fayda sağlayacaktır ki?..

İçi doldurulmamış namazlar, ürpertisiz eda edilen ibadetler, kılan ferde bir şey kazandırmadığı gibi, çevresinde bulunan kimselerinde " aferinini" alamayacaktır. Niçin alamayacaktır?.. Çünkü, namaz, sadece yatıp kalkma ameliyesi, eylemi değildir.

Esneyerek, farkında olmayarak, iç derinliğine nüfuz etmeyerek kılınan namaz,  " kıl beşi, kurtar başı" namazıdır.

Zannediyoruz ki, cemaatle kılınan namazlarda 25 veya 27 derece farklılık bulunmaktadır. Oysa, bu farklılık, farklar nedir, ne değildir, bir türlü sorgulama zahmetine katlanmıyoruz!..

Beş vakit namazda cemaate katılan Müslüman; yetimi, öksüzü, kimsesizi, hastayı, yoksulu, biçareyi, miskini, darda olanı, dulu, fakiri, ezilmişi, biçareyi, saili, öğrenciyi, eğitimi, öğretimi düşünmüyorsa, sanırım, kılınan namazlarda 25 veya 27 derece sevap aramak beyhude olacaktır.

" Gafillerin namazı!..

Gafiller, namazın içeriğinden ve hatırlatmasından gafil oldukları için namazın ıslah ve terbiye ediciliğinden istifade edemezler. Bu sebeple de kötülüklerden ve aşırılıklardan korunamazlar. Allah, gafillerin namazlarını yukarıda arzetmiş olduğumuz Maun suresinde izah etmiştir.

Kılınan namaz ne kadar çok olursa olsun insanı takva ehli yapmıyorsa, o kişi Rabbimizin Maun Suresi'nde  belirttiği gibi namazından gafildir.

Allah katında, dini yalanlayan bir yalancıdır. Kıldığı namazda hiç bir değer ve kıymet yoktur. Maun Suresi'nde, " Yazıklar olsun o lilmusallin için" denir. Bunlar, namazı dosdoğru kılanlar değildir.

Çünkü namaz kılmak demek, yüce rabbimizin Kur'an'da buyurduğu emirleri hayata uygulamak ve onun sakındırdığı şeylerden sakınmak demektir.

Yetimi yoksulu doyurmak demektir. Dini parçalamamak , şirk koşmamak demektir. Bir mü'min, hayatın hangi alanında yer alırsa alsın namazının emrettiklerini hayata uygulamak zorunda değil midir?

Bu sivil alan ya da kamusal alan diye nasıl parçalanıp ayrılır? Bu şirk değil midir? Allah'ın övülmüş elçileri böyle bir ayrım yaptılar mı? Biz onların inandığı dini din edinmedik mi?

Onların dinlerini nasıl yaşadıkları Kur'an'da anlatılmıyor mu? Lütfen kendi iyiliğimiz için Kur'an'ı okuyalım, düşünelim, anlamaya çalışarak, yaşama geçirelim.

Çok geç olmadan ve çok geç kalmadan. Hiç kimse Allah'a zarar veremez. Allah'a şirksiz iman etmiş müminlere de, eziyet vermenin ve öldürmenin dışında ( zarar veremez) . Ki biz zaten öleceğiz ve Allah'ın vereceği azap daha büyük ve daha acıdır." ( İktibas Dergisi, Ocak 2010, say. 35, Z. Eli açık )

Sonuç olarak;

21 nci asrın Müslümanları, kılmış oldukları namazla, okumuş oldukları Kur'an'la dirilmek zorundadırlar. Şu ana kadar uyuduğumuz daha yetmeyecek midir?

Tüm hacetlerimizi, ihtiyaçlarımızı, sorunlarımızı Kur'an'a havale edeceğiz, yaşamış olduğumuz dünyada hiç bir mes'ele, sorun, problem cevapsız kalmayacaktır.

" Kıl beşi kurtar başı" cahilce, avamca düşüncesi, artık gerilerde kalmalı, modern dünyaya namaz gözüyle, Kur'an bakışı ile bakmalıyız. Çünkü;


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık