Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

GECESİNİ DİRİLTEMEYEN, GÜNDÜZÜNÜ NASIL DİRİLTECEKTİR?..
     " Ey örtünüp bürünen ( Resulüm)! ( Müzzemmil suresi, ayet 1)
    Bilindiği üzere, Resulullah'a; ilk vahiy geldikten sonra ilk kez Cebrail'i asli şekli ile görmüş, mübarek vücudunu bir ürperti ve titreme kaplamıştı. 
    Doğruca evine giderek hanımı Hz. Hatice'ye " Beni örtün" demişti. İşte bu olayın ardından Cebrail (as) yine kendisine vahiyle gelmiş ve Rasul-i Ekrem'e bu şekilde hitap etmişti.
    " Birazı hariç, geceleri kalk namaz kıl. ( Gecenin) yarısını (kıl). Yahut bunu biraz azalt, ya da çoğalt ve Kur'an'ı tane tane oku." ( Müzzemmil suresi. ayet 2, 3, 4)
    " Doğrusu biz sana ( taşıması) ağır bir söz vahyedeceğiz." ( Müzzemmil suresi. ayet 5)
    " Şüphesiz gece kalkışı, ( kalp ve uzuvlar arasında) tam bir uyuma ve sağlam bir kıraata daha elverişlidir." ( Müzzemmil suresi, ayet 6)
    Evet, bir haftalık tatilin ardından sonra. yine seyrek de olsa yazmağa çalışacağım.. Rabbim!.. İman gücü, geniş bilinç , tefekkür, tezekkür lütfetsin..
    Gecelerimiz, genellikle televizyon izlemekle malayani ile, politik, kısır çekişmelerle, nefsimize, ailemize, topluma yaramayan hay huylarla boşa geçip gitmektedir.
    İstisnalar kaideyi bozmaz.. Gecelerimizde, Kur'ani çalışmalar az, tefsir mütaalaları hiç yok, İslam tarihi, sahabe hayatı, onların örnek halleri, siyer, İslam felsefesi, sosyoloji, mantık tartşmaları vb. çalışmalar bulunmamaktadır.
    Diğer yandan, teheccüd namazları, şükür secdeleri, kıyamlar, rukular yok denecek kadar azdır. Gecenin diriltici formülü teheccüd namazı gündüze bir hazırlık, bir niyet, bir teşebbüs olsaydı. gündüzler daha canlı, daha intizamlı ve disiplin içerisinde geçecektir.
    " Diğer bir ibadet olan. namazla bütünlük arz eden, namaz içinde okuduğumuz Kur'an'ı Kerim'i okumak varki O, her Müslüman'ın okumakta ve emredilen hususları yapmakla mükellef olduğu yüce kitaptır.
    Bu kitabı her Müslüman'ın mutlaka her gün okuması  Müslümanlığın bir gereğidir. Çünkü onunla huzur bulur, onunla karanlıkları aydınlığa çıkabilir. Bu nedenle biz Müslüman'lar günde en az 2 sayfa Kur'an okumayı kendimize bir vecibe edinmeliyiz. Bize yol gösterecek, sizin cennete girmenize vesile olacak olan Kur'an'ı okumamak ne kadar hazin bir durumdur.
    Oysa sahabe-i Kiram Kur'an için canlarını feda etmişler, onu ellerinden, dillerinden, yüreklerinden hiç bir zaman çıkarmamışlar ve O'nu gece gündüz okumuşlardır. Bizlerde Kur'an'ı özellikle geceleri okuyabilirsek bizim için daha etkili olacaktır. ( Müzzemmil:1-6 ayetlerinde zikredildiği gibi.)
    Hâzin şöyle diyor: " Allah (cc)gece namazını zikredince hemen arkasından Kur'ân okumayı beyan etti. Okunacak Kur'an'ın yavaşça emretti ki, kalp tam bi r huzura ulaşsın, ayetlerin manaları düşünülsün, istiğfar ayeti okunduğunda istiğfarda bulunulsun, vaad ve vaid yani cennet ve cehennemle alâkalı âyetler okunduğunda havf ve reca meydana gelsin, kıssa ve meseller okunduğunda da ibretler alınsın, böylece kalp Allah'ın marifetiyle nurlansın." ( www.gencbirikim.net)
    Üzülerek ifade etmeliyim ki, ramazan ayı münasebetiyle, camilerimizde veya evlerimizde okumakta olduğumuz hatimler, yasinler maksada uygun değildir. Yani, okuyuşlarımız verimli, üretken ve bereketli olamamaktadır. Niçin ve neden?
    Ne okumakta olan zatlar, nede dinleyen müslümanlar istifade edememektedirler. Tüm Kur'an okumalarında bir amaç güdülmektedir. Ölüler yararlansın, ruhları şad olsun, kabir azabından kurtulmuş olsunlar!..
    Halbu ki, böyle bir düşünce Kur'an dışı, Kur'anî olmayan uyduruk bir düşüncedir. Ne demek anlamadan Kur'an okumak? Çünkü, diriler, yaşayanlar, diri diri can çekişirken, evlerde huzursuzluklar yaşanırken, evlad ebeveynine isyan halinde iken,karı-koca kavgaları ayyuka çıkmış iken bizim ölülerle oturup kalkmamız ne demektir? 
    Afşin İlçemizde, öğle namazından çıktıktan sonra, yakın dostlarla caminin önünde bir müddet hasret giderdim. Yan taraflara baktım, onlarda benim gibi sohbet etmekteydiler.
    Ama, gelin görün ki, caminin içerisinde okunmakta olan mukabele, camii hoparlöründen dışarı veriliyordu. Bu durumu kendi kendime sormak zorunda kaldım:  Bu tür bir hatim okumanın, sesin dışarı verilmesinin ne gibi faydası olabilirdi? Ümid ederim ki, Müftülük konu ile ilgilenir..
    " Kur'an'ı en iyi anlayacağımız, algılayacağımız zaman dilimi gece olarak gösterilmiştir. Ayetinde ifade ettiği gibi Kur'an'ın ağırlığını taşıyabilmek istiyorsak bu okuma eylemini mutlaka gerçekleştirmeliyiz.
    Rabbimiz bize değer verip yüce Kur'an'ı göndermiş bizlerde bu değerin kıymetini bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Gecesini diriltemeyen, gündüzünü nasıl diriltecek.
    Gecenin sessizliğinde, tüm dünya meşgalelerin uzak bir şekilde kılınan namaz ve okunan Kur'an Müslüman üzerinde daha derin bir etki bırakacaktır. Buda bizim vahyi daha iyi algılamamıza ve arınmamıza vesile olacaktır.
    Bu vesileyle düşmanlarımıza karşı daha güçlü daha iradeli ve daha vakarlı duruşlar sergiliyebilelim. Sahabe hayatına baktığımızda bazı sahabelerin 1 günde Kur'an hatmettiklerini ve hatta namazları hatimle bizlerde kendimize düşen sorumluluğun farkına varıp Kur'an'a daha çok sarılmalı ve yönelmeliyiz." ( a. g. site)
    Netice olarak;
    Yukarıdan beri izah etmeye çalıştığım gibi,nefesler Kur'an'la tüketilmeli, Kur'an; her yerde, her demde çağıl çağıl etkin olmalıdır. Söz,sohbetler Kur'an, sonlanan  nefesler Kur'an içerikli olmalıdır.
    Kur'an'sız geçen hayata hayıflanılmalı, üzülmeli, ahh edip dizler dövülmelidir. Onun içindir ki, acizane bendeniz, geçmiş 1000 yıllık millet mazisine ağlamaktayım. Eğer, 1000 yıllık süreçte Kur'an'a sarılmış olsaydı bu millet, vallahi, bu gün sokaklarımızda kan irin şeklinde akmakta olan pislikler akmayacak, onun yerine billur misali Kur'an nehirleri akmış olacaktı.
    Müslümanların başları dik, tevazu, muttakilik , denge, sosyal sistem hükümferma olacaktı. Müslüman; geceleri kıyamla, gündüzleri sıyamla , Kâbe'de Bilal olacak, her yerde "Namaz uykudan hayırlıdır." sadaları yankı yapacaktı..
    Rabbimiz!.. Bu düşleri tahakkuk eylesin!.. Âmin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık