Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

GİTMEZ BÖYLE GİTMEZ

GİTMEZ BÖYLE GİTMEZ, ÇARE BULUNSUN!..

    " İyilik ve ( Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir." ( Mâide sûresi, âyet 2)

    19.08.1997 tarihinde yazmış olduğum bir şiirimden yola çıkarak, bu mevzuyu gündeme almış bulunuyorum. Rabbim!.. Bizleri, iyilik için, maruf için, hasenat için, emr-i bil maruf için mücahede eden kullarından eylesin!..

    " Her köşe başında, bar, pavyon vardır,

       Gitmez böyle gitmez, çare bulunsun!..

       Faiz gırtlaklıyor, yaşamak zordur,

       Olmaz böyle olmaz, çare bulunsun!..

                                  .....

       Tarım yapıyoruz, tarlada kalır,

       Her gün pahalılık, yüzde yüz olur,

       Doğmamış yavrular, borcunu alır,

       Zordur böyle zor, çare bulunsun!..

                                   ,......

       TV.ler, toplumun; ahlâkın bozar,

       Azıcık zorlarsan, istibdat sezer,

       Evlilikler saçma, flörtle gezer,

       Aman beyler aman; çare bulunsun!.. "  ( 19.08.1997. Ş. Özdemir)

                                 ....

    Ülkemiz de; hak uğruna çalışmalar devam ederken, yeni yeni dört minareli mescidler, camiler, Kur'an Kursları, İHL.ler, ve benzeri kurum  ve kuruluşlar hız kazanırken, camiler, dergahlar, mabedler bu sayede dolması gerekirken, maalesef, yine Müslümanların sesleri kısık, solukları boğuk ve dermansız, takatsız ve cılız çıkmaktadır!.. Neden?

    Milletimiz arasında; dindarlığın, takvanın, Allah korkusunun, Kur'an Araştırmalarının zirve yapması lazım iken, mabedlerin boş, kahvelerin, diskoların ve barların dolup dolup taşmasında bir eksiklik göze çarpmaktadır!.. Nedir o eksiklik ve ihmal?..

    Bana göre, "doldur-boşalt " şeklinde camiye öğle ve ikindi vakitlerinde doldurduğumuz cemaatlere İslami bilinç, Kur'anî anlayış veremiyoruz demektir!.. Faiz alış-verişleri, günden güne tepe tepe oluyorsa ki, olmaktadır!.. Müslümanlar, acaba nerede hata yaptıklarını sorgulayıp düşünmelidirler!..

    TV.larda, evlilik proğramları denilen P...lik proğramları, 21 nci asrın cıvıl cıvıl gençlerini başına, ekrana kilitleyebiliyorsa ki, kilitliyor!.. Bizim; hatiplerimiz, eğitmenlerimiz,ahlak öğreticilerimiz, söz konusu aşüfteler kadar etkili ve tepkili değilse, kürsüye, minbere çıkmaktan ar etmelidirler!..

    " Kürtajcı doktorum, ha bre kazır,

       Tüp bebek dediğin, kucakta hazır,

       Her yerde panik var, kalmadı huzur,

       Aman dostum aman, çare bulunsun!..

                                  ......

       Manukyan kahraman, hem de fâhişe,

       Sapıklar her köşe, şaştım bu işe,

       İman kavgası var, bakın diş dişe,

       Uyumayın dostlar, çare bulunsun!..

                                  ....

       Komünizma; nasıl gelir bilsene,

       Camiler, tam takır, haydi girsene,

       Fakir, fukaranın, yaşın silsene,

       Yalvarırım kardeş, çare bulunsun!..

                               ....

       Özdemir isyanda, hem de öfkeli,

      Kaos, kâbus ferdi, ediyor deli,

       Tepe tepe günah, olunmaz veli,

       Veli gelecekse, çare bulunsun!.. "  ( Ş. Özdemir)

                             ....

    Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkemizde " at izi, it izine karışmıştır".. Vatanın bağrında, Müslüman Türk'ün ırzı ile, hicabi ile, hayası ile bir nevi istihza eden, bayan Manukyan vergide rekor kırmıştır!..

     Bu sefil ve sefih karı, milletin ırzı ile, edebi ile, namusu ile dalga geçen, bataklığa düşmüş kadınların sırtından para kazanan bir zavallıdır!.. Ama, ne yazık ki, gençlik, gençlerimiz ve tüm insanlarımız, harıl harıl çalışan pavyonların, meyhanelerin, Manukyan'ın evlerine kilit vuracak pozisyona hala gelememiştir!..

    Bizler, yıllarca, ülke sokaklarında " Kahrolsun Komünizm" diye bangır bangır bağırmış olduk!.. Hatta, kimi zamanlar da, zora baş vurduk!.. Kapı, pencere, çerçeve, cam kırarak öfkemizi dindirmeye çalıştık!.. Mes'ele nasıl sonlandı?

    Yine, batakhaneler çalışmalarına hız kesmeden, ara vermeden devam ettiler, bizler de, tesbihe üflemek sevabından, üç çeki tesbihin sünnet oluşundan, ölü devrinden, ölü ruhuna mevlid okuma, okutma işlerine ara vermeden devam ettik!..

    Netice olarak;

   Tüm bu kötü gidişatın hız kesmeden devam etmesine içimiz yanarak üzülüyoruz!.. Vicdanımız sızlıyor, imanımız kan ağlamaktadır!..

    Yani, yediden yetmiş yediye bir seferberlik içerisine girmeli ve başlatmalıyız!.. Anlaşılmıştır ki, camilerimiz de verilen hizmetler, kifayet etmemekte, hatiplerin ellerindeki yazıları okumaları tatmin edici bulunmadı!..

    Herkes, her vatandaş, her iman edenimiz; kollarını sıvamalı, gece, gündüz demeden sokak sokak, ev ev, hane hane irşad ve tebliğ görevine çıkılmalıdır!

    Ama, tüm bunları ifa ederken, kırmadan, dökmeden, öfkelenmeden, azarlamadan, kovmadan, nefretten uzak bir eda ile , düşmüşün, bataklığa bülbül olmuşun elinden tutmalıyız!..

   Hani, Medine sokaklarında, hız kesmeden insan kurtarma avına çıkan Mus'ab Bin Umeyr gibi olmalıyız!.. Korkmadan, ürkmeden, nefrete mucib olarak hal ve tavırlardan uzak kalarak hizmet etmeliyizdir!..

    İncinsen de incitme, kovulsan da kovma, vurulsan da vudma, ezilsen de ezme, öldürülürsen de öldürme vb. güzellikleri ile, Kur'an davasını sırtlayacak, omuzlayacak ve ileriye doğru yol alınacaktır!..

   Nefret, küskünlük, azarlama, şiddet, darp, silah, gasp, kovma, yüz ekşitme Müslümanın dünyasında yer almamalıdır!.. İşte, bu niteliklerle, keyfiyetle yolumuza devam edersek, Vallahi!.. Sokaklarımız terterimz, evlerimisz asude, camilerimiz lebalep dop dolu, ufuklar aydınlık, yarınlar Müslüman milletimizin olacaktır!.. Selam ve dua ile..

    Şerafettin Özdemir

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık