Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

GÜZEL SÖZLER

HZ.

EBUBEKİR (RA)’DEN GÜZEL SÖZLER Güçsüzünüz, güçlüden hakkını alıp ona verinceye kadar yanımda güçlüdür, güçlünüz ise, ondan güçsüzün hakkını alıncaya kadar yanımda güçsüzdür.

Mazlumun belasından korkunuz Ölümden korkma ki hayat bulasın Dostuna dost ol ve bütün dostlarını hukukta eşit tut.

Sabredin ki her şeyin başı sabırdır Düşmana karşı cesaret göster Çünkü korkarsan maiyetinde korkak olurlar.

Doğruluk emanet, yalan hıyanetliktir Ne söylediğini ve ne zamanda söylediğini düşün Farz eda olmadıkça nafile kabul olunmaz.

Allah, dışında gördüğü şeyleri, içinde de görür Zulüm, verdiği sözü bozmak, hile denilen bu üç haslet kimde varsa zararları yine kendine dokunur Yöneticin dahi olsa, ondan hakkını almak istediğin gibi, sende onun hakkını ver.

Kendini düzelt, yoksa halk seni düzeltir İnsan belaya dili yüzünden düşer Devlet başkanı halkın önderidir, o ne yaparsa halkta onu yapar.

Nefsini ölmüş say ve Allah’ı görüyormuşçasına ibadet et İyi yönetirsem bana yardımcı olunuz, kötü yönetirsem beni uyarınız ve düzeltiniz Kuşkusuz acizliğin en aşağısı, doğru yoldan sapmadır.

Güven üzere olmaya çalış Düşmana doğru söyle ki doğru görüş ortaya koysun Namazınızı sürekli kılınız ki Allah size merhamet etsin.

Her şeyde tehdit savurma aksi halde heybetin gönüllerden silinir HZ ÖMER (R.

A)’DEN GÜZEL SÖZLER Kibirlenen ve haddi aşanı Allah (cc.

) perişan eder Alçak gönüllü olanın Allah şan ve şerefini yüceltir Allah’ a karşı sorumluluk bilincinde olanı dost edin.

Şerri bilmeyen onun tuzağına düşer Dünyaya az meylet ki, hür yaşayasın Evinde ailesi arasında çocuk tabiatlı olup ta meşveret yapıldığı zaman olgunluk gösteren adamı severim.

Çocuklarınıza; yüzmeyi, ata binmeyi, meşhur atasözlerini ve güzel şiirleri öğretiniz Bugün yapılacak işi yarına bırakma, işler yığılınca hangisinden başlayacağını şaşırırsın İş bir kere geri kalırsa hiçbir vakit ilerlemez.

Tamahkârlık, fakirliktir; kanaat ise zenginliktir İşini Allah’ tan korkanlarla istişare et Kibirle haddini geçeni Allah yerden yere çalar.

Çalışmak zahmet ise, boş durmak ta fesattır Borcunu azalt ki hür yaşa İş çok, fakat işten ak yüzle çıkmayı becermek gerek.

Kalbini tamâdan, içini kinden, nefsini fenalıktan saklayan kurtulur Ahmakla dost olma, iyilik yapayım derken kötülük getirir Güzel ahlak en güzel dosttur.

Doğruluktan ölümde olsa, yine ayrılma, sadık ol Geçinmek için sanat sahibi olmak en hayırlıdır Olmamış şeyleri soracağına, olmuşlardan ibret al.

En akıllı insan en hoşgörülü olanıdır Allah’ a borcunu öde, O da seni ödüllendirsin Sadık dostlar edin ve sayılarını çoğalt çünkü onlar iyi günde süs, kötü günde destek olurlar.

HZ OSMAN (RA.

)’DAN GÜZEL SÖZLER Her şeyi yaratan ve düzene koyan Allah’ a inandım Ecel gelip çatmadan yapabileceğiniz iyiliği hemen yapınız Siz konuşken başkandan daha çok çalışken başkana muhtaçsınız.

Dünya geçici, ahiret kalıcıdır En sonunda varacağınız Hakk’ tan korkun ki, fitne ve fesada koşmuş olmayasınız Cenab-ı Hakk Kur’an’ da dünyaya ne kadar değer verdiyse, sizde ona o kadar değer verin.

Mezar dünya istasyonlarının en sonu, ahiret istasyonlarının en evvelidir Orada azab görenin ilerisi de kötü, iyilik görenin ilerisi de iyidir Çok söyleyen değil, çok iş yapan amire muhtaçsınız.

Allah insanları hak üzere yarattı, sen de haktan başka bir şey yapma İçkiden kaçının ki her şerrin anahtarı odur Allah için ticaret yapın ve kazanın.

Doğru alın, doğru verin İnsanların en hayırlısı günahtan kaçınan ve Allah’ın kitabı ile amel edendir Sabredin yoksa pişman olursunuz.

Allah’tan başka hakiki sığınak yoktur Gönlü dünya kaygısı karartır, ahiret kaygısı ağartır Dünyadan bana üç şey sevdirildi: Açları doyurma, Kur’an okuma, Çıplakları giydirme.

Susanın susması, saldırganın saldırmasından daha etkilidir Kulluk, dinin sınırını koruma, sözde durma, bulunana razı olma ve yok olana sabretmedir Ey dost, iş zor, zor! Dünya kısası olsun, ahiret kısası olmasın! Dünyaya aşırı önem vermeyeni Allah sever, günahtan vazgeçeni melekler sever.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık