Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

HAZRETİ İSA AS, YENİDEN DÜNYAYA GELECEK MİDİR

HAZRETİ İSA (AS), YENİDEN DÜNYAYA GELECEK MİDİR?.

" Allah demişti ki: " Ey İsâ, ben seni vefat ettireceğim, bana yükselteceğim, seni inkâr edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları, ta kıyamet gününe kadar inkâr edenlerin üstünde tutacağım Sonra dönüşünüz bana olacaktır.

Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim" ( Âl-i İmrân sûresi, âyet 55 ) Malum olduğu üzere, içerisinde bulunduğumuz günler, Hristiyan dünyasının yoğunlaştığı " İsa Günleri" dir Gerek 24-25 Aralık günleri, gerekse Noel zamanları, tamamen İsa'nın doğumu, yaşamı ile, ölümü ile ve yeniden dünyaya dönüp dönmeyeceği ile, konuşmaların, sohbetlerin, tartışmaların yapıldığı zaman sürecidir.

Tabii ki, Müslümanlar da, bu günlere odaklanmakta, bilhassa gelenekçi, klasik Müslümanlar, Hz İsa'nın yeniden dünyaya döneceğini, teşrif edeceğini dört gözle beklemekte, teşrifi ile, kaos içerisinde yaşamakta olan insanlığa , yeryüzüne yeniden bir veçhe vereceğini, yeniden şekillendireceğine inanmaktadırlar Ancak, fıtrat kanunlarına ters düşen bu inanış, bu düşünce, Kur'an Müslümanlarını rahatsız etmekte, onların tepkisini ve kınamasını beraberinde getirmektedir.

Sahi, Hz İsa (as); yeryüzüne, yani dünyaya, yeniden gelecek midir? Bir kere, " Hz İsa'nın kıyametten önce iddia edilen ikinci gelişiyle ilgili bir bilginin bulunması bir yana, Hz.

İsa'dan söz ettiğini gösteren en ufak bir belirti bile bulunmamaktadır Bununla beraber onun mucizevî bir şekilde babasız yaratılış, bebek yaşta konuşup tevhidi vurgulaması, annesini tezkiye etmesi ve peygamber olacağını belirtmesi, Allah'ın izniyle hastaları iyileştirmesi, ölüleri diriltmesi, kuş maketleri yaparak onlara can vermesi, Yüce Allah'ın onu düşmanın elinden kurtarması gibi mucizevi olaylarına bakarak kıyametin kopmasının veya ölümden sonra dirilişin bir delili olduğu yorumları yapılır Oysa bütün peygamberler kıyametin kopacağını söylemek, ahireti bildirmek ve insanları uyarmak açısından hepsi aynı şekilde ahiret hakkında bilgi verdiklerinden, Hz.

İsa için söylenen " bilgi olma" özelliği, onunla sınırlı olmayıp bütün peygamberlerin de özelliğidir " ( Hz " İsa ve Mesih İnancı, Prof.

Dr İ Sarmış, sayfa 220) Elbette ki, varsın Hristiyan dünyası; İsa'nın yeniden dünyaya döneceğine, yeniden insanlığa Haç'a çağıracağına inansın dursunlar!.

Ya bizim, taklitçi, mukallit, gelenekçi, atalarcı dedelerci ve ninelerci Müslümanlara ne olmaktadır ki, bunlarda, Hz.

İsa (as)'ın yolunu gözlemekte, yeryüzüne ineceğine dört gözle bakmaktadırlar? Teessürle, ifade edeyim ki, söz konusu gelenekçi Müslümanlar, kendi tarikat pirlerine vermiş oldukları değeri, kıymeti, büyüklüğü, manevi kuvveti, kendi peygamberleri, Hz Muhammed (sav)'e vermedikleri gibi, peygamberlerin yeniden dünyaya teşrif etmesi mümkün olsaydı, bu hak, en çok Resulullah (sav)'e verilmiş olurdu Hal böyle iken, son peygamber Hz.

Muhammed (sav)'e verilmemiş bir hak, nasıl olur da Hz İsa'ya verilir, onun dünyaya yeniden geleceğine inanılır, Hristiyan dünyası Hristiyanlığı yayacağına, Müslümanlar da İslam'a hizmet edeceğine inanır?.

Beyler! Aziz kardeşlerim!.

Akıllı olunuz, aklınızı başına toplayınız ve ölçü olarak, bilgi olarak, kaynak olarak aziz kitap Kur'an'a bakınız da, Kur'an'dan yep yeni bilgiler çıkarınız da, bu tür sıkıntılı, hurafi, yalan, yanlış uydurmalardan kurtulmuş olunuz!.

Evet, Hz İsa (as), bizler gibi, her insan gibi dünyada yaşamış, ömrünü tamamlamış ve vefat etmiştir!.

Yeniden dünyaya teşrifi, gelmesi mümkün değildir  İmrân 55 nce âyette geçen " Teveffî lugatte esas itibariyle bir sayının tam olması, bir işi tam yapmak anlamınadır.

Sonradan can almak manasında kullanılmıştır 55 nci âyette geçen teveffî kelimesi üzerindeki görüşleri üç noktada toplayabiliriz: 1) Teveffî ölüm manasınadır 2) Teveffî uyku manasınadır.

3) Teveffî, kabz ( tamamen alıp kaldırmak) manasınadır" ( K Kerim Tefsiri, S.

Ateş, c 1, s 447) Sayın S Ateş hocanın meşhur tefsirindeki yorum böyledir!.

O halde ne yapmamız lazımdır? Hz İsa (as)'ın vefat ettiğine inanmak için, elimizin altında bulunan, klasik, gelenekçi, düzmece hikayelerle dolu, Seaadeti Ebediyye, İrşat, Kara Davut, Envarul Aşıkın vb.

Kur'an dışı bilgilerle dolu kitaplardan kurtulmamız, onları bir an önce kütüphanemizden çıkarmamız gerekmektedir Diğer taraftan, Tv da dinlemiş olduğumuz hoca geçinen, maddeye, paraya, almış olduğu ücrete kul köle olmuş alim müsvedderine dikkat edelim.

Yani, Karataş, Döngeloğlu Hatipoğlu veya bir kısım zırhlı ve sırlı dualarla insanları uyutan, uyuşturan beyinsizlere ve anlattıklarına çok hassas olmalıyız!.

" İsa, kuşkusuz en doğru biçimde Kur'an'da anlatılmaktadır Kur'an'da İsa iki yerde sadece " Mesih", beş yerde " Meryem oğlu Mesih" ve üç yerde de " Meryem oğlu İsa Mesih" olmak üzere toplam on yerde " Mesih" olarak anılmaktadır Batılı bir bilim adamı bu ayetlerdeki " Mesih" sözcüğünün ne anlama geldiğinin müphem olduğunu ileri sürmektedir.

Oysa müphem olmayan, açık ve kesin olan bir şey var, o da şudur: Kur'an'daki kullanımlarından hiç birinde " Mesih" kelimesi, Yahudilerin bekledikleri " Mesih" ya da, Hristiyanların dönüp geleceğine/ricat edeceğine inandıkları gibi bir " Mesih" anlamını içermez Böyle bir çağrışıma dahi elverişli değildir Kaldı ki, Kur'an-ı Kerim'de bir " Kurtarıcı Mesih" vaat edildiği kesinlikle yoktur.

Kur'an oldukça açık, net, anlaşılır, gizlisi, şifresi olmayan mesajlar içermektedir Kur'an'ın " Kitab'un Mübin" ( apaçık kitap) sıfatıyla şifreli bir biçimde bir Mesih geleceğini vaat etmesi zaten çelişirdi" ( Hz.

İsa ve Mesih İnancı, İ Sarmış, s 236) Netice olarak; Müslümanların, yukarıda belirtilen Kurânî bilgiler ışığında aklını kullanması, ona göre düşünerek inancını muhafaza etmesi lazımdır.

Yani, Hristiyanların, İsa'nın , çarmıhtan sonra göğe yükselmesine değil, İsa babasının sağ tarafında oturur olduğuna inanması doğru, bir Müslümanca inanç değildir Yani, Hz İsa (as)' da bizler gibi, tüm insanlar gibi bir insandır, yaşamış, nefes almış vermiş, soluklanmış, yemiş, içmiş ve sonunda da vefat etmiştir.

Yarın, yevm-i mahşer gününde de, tıpkı bizler gibi, her peygamber gibi, dirilecek, Allah'ın huzuruna vararak, yaratılmış insan ve kul olarak hesabını verecektir! Müslümanlar, tüm bilgilerini, öğretilerini aziz kitabımız Kur'an'dan almalı, ona göre hayatlarını dizayn etme yoluna gitmelidirler.

Rabbimiz Bizlere, tertemiz bir iman, inanç, akaid nasip eylesin!.

Her türlü çarpık-çurpuk düşünce yoğunluğundan muhafaza buyursun! Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir © 2014 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık