Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

HAZRETİ ÖMER (RA)'IN KUDÜS'E GİRİŞİ!..

" Onlardan ölmüş olan hiç birine asla namaz kılma; onun kabri başında da durma! Çünkü onlar, Allah ve Resûlünü inkâr ettiler ve fâsık olarak öldüler.

" ( Tevbe sûresi, âyet 84 ) Gerçekten, Hz Ömer (ra)'ı; yazmak müşkil, zor mes'eledir Sanki, ruhen insanın karşısına geçerek: " Ey insan!.

Dikkât et!.

Kelimeleri, cümleleri ağzında eveleyip geveleme" dercesine, insan, karşısında, yanında hissetmektedir Diğer taraftan, Hz Ömer hakkında kalem oynatmak, onun meziyetlerinden, civan mertliğinden bahsetmek kimin haddine? Çünkü, Resulullah (sav)'den sonra, dünya ve insanlık tarihi Hz.

Ömer (ra) gibi bir inkılapçıyı bir daha görmemiş, şahit olmamış, onun gibisi ile muhatap olmamıştır İsterseniz, mümkün mertebe onu tetkik etmeye çalışınız!.

Vallahi, İslam'ın her dalında, her anında karşınıza o çıkacaktır Adalet, hukuk, insan hakları, sosyal hayat, nikah, evlenme, eşitlik, özgürlük, ülke fetihleri, barış, dini hayat ve hayatın tüm alanları!.

Onun içindir ki; Abdullah b Mes'ûd diyor ki: "Şüphesiz Ömer, hepimizden daha çok Allah'ı tanıyan, hepimizden daha ok Allah'ın kitabını okuyan ve bilen kimse idi " Bir diğer sahabe-i kiram Huzeyfe de onun hakkında şöyle der: " Bize öyle geliyor ki, bütün insanların bilgisi sanki Ömer'in kafasında saklıdır.

" vb binlerce övgü dolu sözler ve deyimler!.

Bilhassa, Hz Ömer (ra)'ın sadeliği, sade yaşayışı, lüksten, konfordan, israftan kaçışı, sırtındaki yamalı, rast gele dikişli elbisesi ile dünyaya meydan okuyuşu insanlığın dikkatinden kaçmamaktadır!.

Az yemek, az uyumak, israfa kaçmadan giyinerek Bizans'ın, Sasani'lerin koca koca ordularına meydan okuyuşu, unutulacak, geri plana atılacak haller değildir " Kudüs Müslümanlar tarafından fethedildiğinde, Patrik Sofronius, şehri ancak halife Ömer'e teslim edebileceğini bildirmişti Bunun üzerine Hz.

Ömer Kudüs'ü teslim almak üzere Medine'den yola çıkmıştı Halife Ömer'i karşılamaya çıkanlar heyecanla beklemekteydiler Zihinlerinde, göz kamaştırıcı giysileri ile halkın karşısına çıkacak ve arzı endam edecek bir kişi canlanıyordu.

Çok geçmeden, giyim ve kuşamlarındaki sadelikleri ve duruşlarındaki tevazu ile dikkat çeken iki kişi belirmişti Bekleyenler, gelenlerden birinin Hazreti Ömer olduğunu görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar O sırada, Ebu Ubeyde yaklaştı ve " Ya Ömer, elbiseleriniz biraz eski, Kudüs'e girmek için seçtiğiniz binek hayvanınız da cins değil, bunları değiştirseniz nasıl olur?" dedi.

Bunun üzerine Halife Ömer, başını kaldırdı ve " bizde ad, ün, onur ve mevkiden yana ne varsa tümü İslam'a aittir Biz izzeti inandığımız dinden alırız, elbiselerin kişiye ün kazandırdığını nereden gördün?" dedi Müslümanlar, fethettikleri bölgelere, vahyin insanlığa bahşettiği izzet ve şerefi de taşıyarak etkilerini artırıyorlardı.

Bu gün bizler, Allah Resûlü ve onun güzide sahabesinin örnekliğinde hareket ettiğimizi her fırsatta dillendirsek de, ne yazık ki sözümüzle özümüz arasındaki o çelişkiyi bir türlü ortadan kaldıramıyoruz.

Bu aşınmalar bizlere çok şey kaybettirdi Artık kimse sizin yüklendiğiniz erdemlere, insanlığınızın kalitesine bakmıyor, giyim kuşamınız, makam ve mevkiniz her şeyin önünde tutuluyor Kapitalist zihniyetle hareket eden kimselerin bu tavrını anlayabiliriz fakat İslami hassasiyeti ile ön planda olan kimselerin, izzet ve şerefi para ve mevki kulvarlarında aramaları anlaşılır gibi değil.

Ve ne yazık ki, bu kayma bizleri İslami hayat tarzından ve hassasiyetlerimizden yavaş yavaş uzaklaştırıyor İnsanlarımız artık, sözlerine karıştırdıkları yalandan, iffetlerine bulaşan lekeden utanmak yerine, para ve mevki sahibi olamamaktan utanıyor ve bunu bir eksiklik olarak görüyorlar Bu günün dünyasında insan onurunun hiç bir değeri yok.

Gittiğiniz her yerde önce giyim kuşamınıza prezantabl olup olmadığınıza bakılıyor ve size sadece sahip olduklarınızla değer biçiyorlar Böyle bir dünyada, sevgi adalet, merhamet, şefkat ve hürriyetten ne kadar bahsederseniz edin anlayanınız olmayacaktır Ama yine de bizler inandığımızı söylemekten vazgeçmeyeceğiz: " Bizler izzet ve şerefi inandığımız dinden ve onun takipçilerinden öğreniriz" ( okunasica.

blogspot) Mes'eleyi, günümüz dünyasına taşıyacak olursak, vallahi, günümüzdeki görüntü, yaşananlar, gerçekler, israf, lüks, konformizm, maddenin esiri olmak, paralar içerisinde kulaç atmak bizleri tiksindirmektedir Diğer taraftan, çöplüklerde karın doyurmak için çöp bidonlarını deşeleyenler, kötü, pis, kullanılmış plastik, naylon atıkları toplayarak, çöplüklerde inip kalkan Martı kuşlarıyla kulaç atmakta işin nefret edilecek, utanılacak, ikrah duyulacak halleridir.

Netice olarak; Günün İslam toplumları, bir Hz Ömer aramaktadır!.

Hem de ne arayış! Buyursunlar aramaya devam etsinler, şayet bula bileceklerse? Yeni bir Ömer bulmak, yeni bir Ömer çıkarmak için yapılacak tek alternatif iş, Kur'an'ı anlamak, Kur'an doğrultusunda hareket ederek, Ömer yetiştirmektir.

Dünkü insan, dünkü Ömer, bu günkü Ömer yoktur! Herkes, her Ömer, etten, kemikten, nefisten, ruhtan, candan, tenden, yardan, yarandan ibaret Ömer'dir.

Yeter ki! Her Ömer, Hz.

Ömer'in yolunu takip etsin, onun gibi yaşasın, onun gibi aziz kitabımız Kur'an'a dilbeste olabilsin!Yoksa, Günümüz Ömer'leri; kompradorluğa özlem duyarsa, kapitalizmi yaşamak isterse, paranın, pulun, haramın, faizin, rüşvetin içerisinde arzı endam etmek isterse, Hz.

Ömer bulması, onun adaletini günümüze taşıması mümkün olmayacaktır! Zaten, sefilliğimiz sefaletimiz, rezilliğimiz ,rezaletimiz de buradan kaynaklanmaktadır.

Maşallah! Ömer'ler çoktur, Ali'ler çoktur, Ebubekir'ler çoktur, ama, Asr-ı Saadet döneminin kahraman Hz.

Ömer (ra)'ını bulmak gayet güçtür ve mümkün görünmemektedir Rabbimiz!.

Hz Ömer (ra) gibi bir ruhu yeniden lütfetsin!.

Âmin!.

Selam ve dua ile Şerafettin Özdemir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık