Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Hazreti Peygamber için Kurban Keseceğiz
" Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır;  fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. ( Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele!. " ( Hacc sûresi, âyet 37 )

     Ayeti kerime hakkında kısa bir açıklama:

Zikredilen bu ayet; genel olarak bütün ibadetlerde iyi niyet ve bilincin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Anlaşılıyor ki, yapmış olduğumuz ibadetlerimiz de bizi Allah rızasına ulaştıracak olan temel unsur, kalplerimizin takvası, yani bu ibadetleri, gösterişten, riyadan uzak olarak sırf Allah rızası için yapma çabasıdır.

Nitekim Resululllah (sav) bir hadislerinde , " Amellerin kıymeti ancak niyetlere göredir. Herkesin niyeti ne ise, eline geçecek olan da odur." buyurmuşlardır.

Bu kısa girişten sonra, esas konuya dönecek olursam, şu hususları arzetmek istiyorum: Bilindiği üzere, şu günler; Kurban günleridir. Kurban Bayramının yaklaşmış olması sebebiyle, her tarafta bir heyecan, alış verişler almış başını gitmektedir.. Günlük beş vakit ibadetini layık bir şekilde yerine getirmeyen insanlar bile, bu günlerde, kurban kesme işleriyle, "ne keseyim, ne kesmiyeyim" telaşı ile meşguldür..

Tabii ki,bir kısım uyanıklar, istismarcılar da boş durmamaktadır!.. " Hz. Peygamber için kurban keseceğiz" yalanı ile, insanlarımızı kandırmakta, kapı kapı dolaşarak, insanlarımızı rast gele yerlerde çevirerek, kurban devşirme, menfaat temin etme yoluna baş vurmaktadırlar!..

Oysa, böylesi bir ibadet şekli, yani, Hz. Peygambere kurban kesme işi, ne Peygamber devrinde, ne de sahabe-i kiram döneminde vuku bulmamıştır!.. Ne acı ki, günümüz dünyasında, bir kısım uyanıklar, sahtekarlar, Feto'cular, şarlatanlar, dangalaklar, saf, masum insanlarımızı kandırarak, böylesi bir ibadeti bile yalana, hileye, dolana alet etmektedirler!..

" Bütün dinlerde olduğu gibi İslam'da da " Kurban", kavram ve uygulama olarak yer alsa da, İslam geleneğinde bu uygulama, Hz. İbrahim'in, Allah'a olan bağlılığını ispat etmek amacıyla oğlu İsmail'i- veya İshak'ı- kurban etme teşebbüsüne dayandırılır.

Allah'a ve dinine olan sadakatin bir göstergesi olarak Hz. Peygamber'den bu yana sürdürülen bu uygulamanın, Hz. İbrahim'in bu hatırasını canlı tutmak ve onun gibi Allah'a olan sadakatimizi sergilemek şeklindeki temel özelliği yanında, sosyal yardımlaşma açısından da İslam toplumlarında önemli bir işlevi olduğu muhakkaktır.

Kurban temelde Hac ibadetinin bir parçası olmakla birlikte, Hac ibadeti dışında, yine Hacılarla birlikte aynı günlerde ( yani Hacıların Arafat'a çıktığı " arafe" günün takip eden Kurban bayramı  günlerinde) hali vakti yerinde olan diğer Müslümanların da kurban kesmesi teşvik edilmiştir.

İslam uleması kurban kesebilecek kadar maddi imkâna sahip olanların kurban kesmelerinin zorunlu ve gerekli bir dinî görev olup olmadığında farklı yaklaşımlar sergilemişler, bazıları da - mesela Şafiiler, Malikiler ve Şiiler- zorunlu olmadığını, bilakis isteğe bağlı ( mendup, müstehap ) olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Mamafih, öte yandan Kurban bayramı günlerinde yolcu durumunda olanların Kurban kesmelerinin gerekmediği hususunda ulemanın hem fikir olması, kurban kesmenin zorunlu olmadığını ileri sürenlerin haklı olabileceğini gösteren ip ucu olabilir; zira şayet kurban zorunlu ( vacib) olsaydı, bu görevin yolculuk gibi bir gerekçeyle ortadan kalkacağı kolaylıkla ileri sürülemezdi. Mamafih ihtiyatlı davranmak isteyenlerin, elden geldiğince kurban kesmeye gayret etmelerinde de yarar vardır. " ( Ahir Zaman İlmihali, Prof. Dr. M. H. Kırbaşoğlu, say.332 )

Sözün burasında bir hususu hatırlatmadan geçemiyeceğim: Çoğu insanımız, maddi imkanları yeterli olmadığı halde, borç alarak, kredi çekerek veya taksitli olarak kurban kesmek için  kurban kesmeye çalışmaktadır.  Niçin ve neden?

Çünkü, el gördülük, çoluk-çocuk kimsenin kurbanına bakmasın, eline bakmasın amacıyla kurban kesmektedirler.. Oysa, Kurban Bayramını yaşayan Müslümanlar; kurban keserken, konu, komşu, yoksul, kurban kesen veya kesmeyen komşuları, yakınları ve etraflarındaki insanları araştırmaları gerekmez mi idi?..

İbadetlerde, benlik, ego işi doğru değildir!.. Bir insanın, imkanı olmadığı halde zekat vermeye kalkışması, hacca gitmesi gibi, fakirin mes'eleyi zorlayarak taksitle, kredi ile kurban kesmesi de doğru bir uygulama değildir..

Ayrıca, beş vakit namazlarda tembellik gösteren, " hele kılarız canım" bahanesi ile işi savsaklayan insanların, Kurban günlerinde ,  heyecanla, bir telaşla oraya buraya koşuşturmaları doğru değildir!..

Netice olarak;

Kurban kesme işlemi, Hakka yakın olmak amacıyla yapılan bir ibadettir.. " Hz. Peygamber için kurban keseceğiz" diyerek, kapı kapı dolaşanlara aldanmamak, fırsat vermemek gerekir. Asr-ı Saadet döneminde olmayan bir uygulamayı günümüzde tatbik etmenin hiç dini dayanağı, delili ve bir emir bulunmamaktadır..

Bu işlem, tamamen, bazı uyanıkların, sahtekarların , cemaatlerin, grupların, hiziplerin halkı kandırmak için uydurmuş oldukları yalana, hileye, kandırmaya dayalı bir tatbikattır.

    Avrupa'da yaşamış olduğum için bu durumu yakinen bilmekteyim. Feto yandaşları, yıllardan beri, Afrikalı Müslümanlara kurban kesme adı altında binlerce insanımızı kandırarak, milyonlarca Euro'ların ABD'ye transfer olmasına sebep olmuşlardır.

     Son söz olarak şunu arzetmek istiyorum: Müslümanlar, mes'eleyi zorlaştırmamalı, neyin ne olduğunu bilen alimlerden istifade ederek öğrenmelidir.. Hanefi mezhebinde vacib olan kurban ibadeti, diğer mezheplerde müstehap ise, bunu da yabana atmamak lazımdır... Selam ve dua ile..

     Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık