Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Hz. MUHAMMED (S.A.V) HAKKINDA YABANCI BİLGİNLERİN SÖZLERİ

Bu konuda çok söz söylenmiş ise de bazıları şunlardır: - Hz.

Muhammed’in dini, akıl kaidelerin ilhamlarına tamamıyla uygundur” (Prof Edvard Monte) - “Ben şunu iddia ederim ki; Muhammed (s.

av) mümtaz bir kuvvettir Kudret elinin böyle ikinci bir vücudu imkân sahasına getirmesi ihtimalden uzaktır.

” Sana Muasır bir vücut olmadığımdan dolayı müteessirim, Ey Muhammed” (Prens Bismark) - “Hz Muhammed’in her türlü hırstan uzak olduğunu hayatının bütün şartları ispat etmektedir.

Bu hakikat bilhassa şunun la sabittir ki, Hz Muhammed (sa.

v) dininin kökleştiğini gördüğü ve hudutsuz bir kuvvete sahip olduğu halde kendini büyütmek için bundan istifade etmemiş, asilzadeliğini zerre kadar feda etmemiştir Nefsanî şehvetine kapılsaydı, hudutsuz kadın alma rejimini sınırlandırmaz, eksine ondan istifadeyi düşünürdü” (John Davenport) - “Kanaatime göre Kur’an, serâpâ samimiyet ve hakkâniyetle doludur.

Hz Muhammed’in cihana tebliğ ettiği davet, hak ve hakikattır” (Carlyl) - “Muhammed’in doğruluğu, faaliyeti, hakikati aramadaki samimiyeti, sarsılmayan azmi, imanı, kendisini dinlemek istemeyenlere ezeli hakikat, dinletmek yolundaki sebatı, bana kalırsa, O’nun o cesur ve azimkar peygamberin son peygamber olduğunun en kesin ve en güvenilir delilleridir.

” (Dr Steingas) - “Hz.

Muhammed tarafından tebliğ ve neşrolunan dinin başlıca meziyetlerinden biri, onun taassuptan uzak olmasıdır” (Hintli Sarocni Neydo (adlı bilgin kadın)) - “Hâkim, hatip, peygamber, kanun koyucu, fikirler ve gönüller fatihi, akla uygun nasların ve suretsiz bir ibadetin kurucusu, sayısız dünya imparatorluklarının yanında bir de manevi İslam imparatorluğunun kurucusu; İşte Hz Muhammed! İnsan büyüklüğünü ölçüler üzerinden bakılınca, hangi bir büyük insan Hz.

Muhammed’den daha büyük olmuştur” (Lamartize) - “Hz Muhammed son peygamberdir.

Allah’ın kitabını en doğru şekliyle yeryüzüne getirmek için dünyaya gelmiştir Gerçekten İslamiyet’te vahyedilmiş dinlerin en sonuncusudur” (H.

Holma) ÖRNEK (NUMÛNE) PEYGAMBER Peygamberimiz (sav); Son derece üstün ahlaka sahipti (“Ahlakı en güzel olan”) Son derece güvenilir insandı.

(“Muhammedü’l-Emin”) Ağzından asla, kaba, kırıcı ve kötü sözler çıkmazdı Maddi ve manevi temizliğe son derece önem verirdi Tertemizdi.

Sağlam inancı tebliğ etti Puta tapıcılığı ve her türlü yanlış ve batıl inançları reddederdi Bütün insanları sever ve değer verirdi.

Örnek bir aile reisidir Çocukları çok sever, kız ve erkek çocukları arasında asla ayrım yapmazdı Diğer varlıklara da değer verir.

Hayvanları, bitkileri, ağaçları ve çevreyi sever ve korurdu Asla zengin-fakir ve ırk ayrımı yapmazdı Bütün insanlara eşit davranırdı.

Asla halkından ayrı bir hayat sürmedi Halkıyla aynı hayat seviyesi (standart) ne sahipti İbadetine son derece düşkün bir insandı.

Son derece tevazu (olgunluk) sahibiydi Misafirlere hizmet ve ikram etmeyi severdi Muhtaçları koruyup kollar ve sıkıntılarının giderilmesi için gayret ederdi.

Komşuluk haklarına önem verirdi Akraba ile ilişkilerin devamına önem verirdi Eğitim ve öğretime önem verirdi.

Kadın haklarının yılmaz bir savunucusu idi Adaletin ve doğruluğun timsaliydi .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık