Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

İNFAK EMRİ
 İNFAK EMRİ VE " DEVENİN İĞNE DELİĞİNDEN GEÇMESİ, ZENGİNİN ALLAH'IN ÜLKESİNE GİRMESİNDEN DAHA KOLAYDIR!"
 
 
    " Allah,  ( ibret için) bir ülkeyi örnek verdi: Bu ülke güvenli, huzurlu idi; ona rızkı her yerden bol bol gelirdi. Sonra onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıklarından ötürü açlık ve korku sıkıntısını attırdı." ( Nahl sûresi, âyet 112)
 
    Bu ülkeden maksat Mekke'dir. Çünkü Mekkeliler Allah Rasulünü yalanladılar ve nâil oldukları bunca refaha karşı nankörlük ettiler de arkasından yedi yıl korkunç kıtlığa uğradılar!..
 
    Allar Rasulü hadisi şeriflerinde:
    " Dünyanın sizden öncekilere serildiği gibi size de serilmesinden ve onların dünya için yarıştıkları gibi sizin de dünyalık için yarışmanızdan, dünyanın onları helak ettiği sizi de helak etmesinden sizin adınıza korkuyorum." buyurmuştur!..
 
    Bu iki emirden, öneriden yola çıkarak diyorum ki, infak mevzuunda, İslam dünyasının, Müslüman zenginlerinin nerede oldukları, nasıl yaşadıkları, ne derece infakı gerçekleştirdikleri gözler önündedir!..
 
    İnfak emrini yerine getirmediğinden dolayı, zulme, zalimlere " boş ver" demelerinden ötürü, milyonlarca İslam kitlesi mağdur. perişan ve zillet içerisinde varlık-yokluk kavgası. aç kalmama mücadelesi vermektedir!.. Halbu ki:
 
    " Yüce Allah, bütün zenginlikleriyle tabiatı herkesin yararlanması  için musahhar kılmıştır. İnsanlar imkân ve emeklerine göre tabiattaki zenginliklerden kazanır ve yararlanırlar. Bu anlamda mülkün sahibi yüce Allah'tır.
 
    Onun için örneğin, " Onlara rızık olarak verdiklerimizden infak ederler." ( Bakara2/3), " Ey iman edenler! Kendisinde artık alış-veriş, dostluk ve kayırma bulunmayan gün ( kıyamet) gelmeden önce, size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın. Gerçekleri inkâr edenler elbette zalimlerdir."  ( Bakara 2/254) gibi âyetler de belirtildiği gibi, kişilerin tabiattan kazandıkları bütün şeyler, kendilerinin yarattığı yahut var ettiği şeyler değil, Allah'ın onlara verdiği şeylerdir.
 
    Onun için evren üzerinde otorite ve hâkimiyet anlamında mülk Allah'ın olduğu gibi, mal ve servet anlamında da mülk Allah'ındır. Çünkü her şeyin yaratıcısı ve sahibi odur. " ( www.kuranihayat.com. i.sarmiş)
 
    Hakikaten, böylesi konuları yazmaya başlasam, beynim zonkluyor, midem dönüyor, his ve heyecanlarıma hakim olamayarak, göz yaşlarımı serbest bırakıyorum. Çünkü;
 
    Ülkemize nazar ettiğimiz zaman, binlerce insanın, kendi topraklarından , doğup büyüdükleri beldelerden, köylerden a, susuz, ilaçsız olarak kaçtıkları izah edilmeyecek kadar ortadadır.
 
   Geçenlerde, Diyarbakır'da 1,5 tonluk bombanın patlaması sonucunda, evleri üzerlerine yıkılan yaşlı insanları gördüm. Askerimiz, yaşlı karı-kocayı sırtına alarak, kendi askeri arabalarına götürmüş oldu. Tıpkı, bunlar gibi, binlerce insanımız mağdur, rezil, perişan ve mağduriyeti yaşamaktadır!..
 
    Hali vakti yerinde olan zenginlerimizin, zekatı, sadakayı, fıtrayı, fidyeyi bir taraf ederek, onlar ismiyle vermiş oldukları el ucuyla yardımları, verdim kabul etmeyerek, infak düşüncesini hayata hakim kılmaları, empati yaparak, o mazlumların, asker yavuklularının, yetimlerinin, öksüzlerinin imdadına, yardımına koşmaları, onların göz yaşlarını silmeleri bir zorunluluktur.
 
    Her gün, nice nice asker-polis naaşları köylerine, evlerine taşınmaktadır!.. Yaşlı, dermansız anne babaların dizlerinde derman, gözlerinde fer kalmamış, içine zoraki tıkındıkları evlerinin pencereleri naylon muşambalarla, tahtalarla, kalaslarla kapatılmaktadır!..
 
    İnfak toplumun güvencesidir!..
    " Toplumun selameti ve devamı iyi ilişkilerle mümkündür. İyi ilişkilerin başında, muhataptan maddi bir karşılık beklemeden gönülden yapılan yardım ve paylaşım gelir.
 
    Dikkat edilirse Kur'an'da infakın hep fi sebilillah/ Allah için, Allah yolunda yapılması gerektiği belirtilir. Çünkü Allah için veya Allah yolunda yapılmayan infak Allah'ın rızasını kazandırmaz ve yapana ahirette bir yarar sağlamaz.
 
    Nitekim kâfirler de hayatta pek çok iyi işler yapar veya başkalarına yardımda bulunurlar, ama Allah için, rızasını kazanarak ahirette kurtulmak için  yapılmadığından yaptıkları iyilikler veya işledikleri ameller heba olup gider. " (www.kuranihayat.com)
 
    " İşledikleri bütün amelleri alır, toz duman ederiz/değersiz kılarız" ( Furkan 25/23)
 
    " Onların amelleri hem dünyada hem ahirette boşa gitmiştir." ( Bakara 2/217; Âl-i İmrân 3/22 )
 
    " Onun için yüce Allah, karşılığını muhatap kişilerden bekleyerek başa kakma, aşağılama, dedikodusunu yapma, ondan karşılığını bekleme gibi nedenlerle yapılan infakın boşa götürülmesini ister. ( Bakara 2/264)
 
    Netice olarak;
    21 nci asrın zengin, varlıklı Müslümanları, ne pahasına olursa olsun, ellerinin taşın altına koyarak, her biri birer " Ebu Zer" olmaları lazımdır!..
 
    Şu gerçeği de burada arzetmeden, konumu bitirmek, sonlandırmak istemiyorum.. Türkiye Müslümanları, diğer İslam ülkeleri zenginlerine göre daha cömert, sehavet sahibi, infakçı ve yardım severdir!..
 
    Böyle olmamıza rağmen, varsın, Suudlu zenginler, prensler, kral güruhu, hac paralarını orada, burada, işrette, rüşvette, içkide, talihlerini deneme oyunlarında harcasınlar!.. Biz, öyle olmayacağız!..
 
    Varsın, Kuveytli, Bahreynli, Dubaili vb. yerlerdeki komprador zenginler, acımasızca, merhametsizce, yaşasınlar, bizler, öyle olmayacağız!.. Düşenin dostu, garibin yanında, yetimin, öksüzün hamisi olmak durumundayız!..
 
    Bir kere, Emevi kralı, despottu Yezid, o gündür, bu gündür nasıl anılıyorsa, bunlarda, aynı şekilde anılacaklardır!.. Rabbimiz!.. İnfak sahibi Müslümanlara yardımını esirgemesin, Hayırlarını kabul buyursun!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık