Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

İNSAFLI ZENGİNİ MAKBULDÜR

MÜSLÜMANIN; İNSAFLI ZENGİNİ MAKBULDÜR!.

" Allah'ın ( fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir Böylece o mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz.

Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının Allah'tan korkun Çünkü Allah'ın azabı çetindir.

" ( Haşr sûresi, âyet 7) Evet, ülkemiz, milletimiz ve alemi İslam insanları, imanlı, insaflı zengini bulmak için yollara bakmaktadır Hem de, usanmadan, bıkmadan, azim ve kararını kaybetmeden bakmaktadır!.

Çünkü; Asr-ı Saadet Müslümanları, zikredilen, özlenen bu durumları yaşamış, sahabeden, evlerinde aş pişiren, çorba kaynatan, tirit yapan kimseler, öncelikle, yanı başındaki bacası tütmeyen, tenceresi kaynamayan komşuları takibe almışlar, dulu, yetimi, öksüzü, kimsesizi kollamışlardır! Onun içindir ki, o dönem var ya, insanlığın yüz akı, şerefi, izzeti, onuru, medarı iftiharı olan bir devirdir!.

Devirlerin, zamanların en büyük inkılapçısı koca Ömer'in (ra), Hz Abbas'la, koca karıya ve onun çocuklarına sırtlarında un, yağ taşımasını kim inkar edebilir, nankörlük yapabilir? Bizim dönemimizden ben utanıyorum!.

Vurdum duymazlığımızdan, boş vermişliğimizden, neme lazımcılığımızdan, beni ilgilendirmezciliğimizden tiksiniyor, hem kendi kendimi, hem de cebi , kasası, kesesi paralı, ocağında üç vakit tencere kaynatan varlıklı, pinti,nekes, cimri, pahil insanları lanetliyorum!.

Medine'de serbest pazar ekonomisi Müslüman'ın zengini makbuldür!.

" İlginçtir ki, bu gün bazı Müslümanlar, Peygamberin Medine'de serbest pazar oluşturduğundan söz ediyorlar Oysa peygamberin Medine'de oluşturduğu sistemin, bu günkü serbest pazar ekonomisiyle uzaktan yakından herhangi bir ilişkisi yoktu Zira Medine'deki model, bu günkü serbest piyasanın temelini teşkil eden üç kağıda/üç kağıda( faiz, borsa ve döviz) dayalı değildi.

Ayrıca her türlü kazancı meşru gören bir yapıya sahip olmamakla beraber, emeğin sömürülmesini, yoksulun yoksul olarak kalmasını ve üç-beş kodamanın çıkarını korumayı hedeflemiyordu Aksine kişilerin malları üzerinde istedikleri gibi tasarrufta bulunmalarına engel teşkil ediyordu Zekât müessesesi yürürlükteydi ve her kesimden insanın barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları insan onuruna uygun bir biçimde karşılanabiliyordu.

Dolayısıyla bu söylem, içtimai ve iktisadi dinamiklerini yitirmiş, mevcut küresel kapitalizme entegre olarak hasımları için tehlike olmaktan çıkmış bir İslam anlayışını Müslüman kitlelere empoze etmeyi amaçlayanların ortaya attıkları bir safsatadan ibaret Peygamberin uygulamasında hiç bir zaman kapitalist sistemdeki gibi üretim araçlarının-ki, 7 yüzyılda topraktı- özel mülkiyetin elinde tekelleşmesine müsaade edilmemiştir.

Zira bu, bir yandan toplum içerisinde belli bir zümreye özel mülkiyetin elinde tekelleşmesine müsaade edilmemiştir Zira bu, bir yandan toplum içerisinde belli bir zümreye yönelik aşırı zenginliği beraberinde getirirken, öte yandan halk arasında kahredici bir yoksulluğa sebebiyet vermektedir" ( istiraki.

blogspotnl) Allah aşkına, sormadan edemiyorum!.

Ülkemizin bazı kesimlerin de halen aşiretçilik, aşiret ağalığı, toprak ağalığı, bir çok köyleri bulunan kompradorlar, cahil kapitalistler bulunmaktadır Söz konusu bu ağalar, yanlarına birer şeyh, molla ve kerametçi de bularak, söz konusu haram kazançlarına, yetimin, kimsesizin haklarına meşruiyet, dini kisve kazandırmaktadırlar!.

Diğer taraftan, Suudi Arabistan kompradorlarının çılgınlıklarını, deyyusluklarını, kepazeliklerini, fuhuşlarını, aymazlıklarını, onlarca karılarla edepsizliklerini Kur'an'ın hangi ayetine, sünnetin neresine uydurabiliriz? Kuveyt, Katar, Bae, Dubai zenginlerinin rezaletleri, dillere destan olmuş durumdadır!.

Söz konusu bu kapitalist, kompradorlar, Orta Doğu ülkelerine, yani, kendi topraklarına sığmamakta, halkın, yoksulun, kimsesizin, fakirin, öksüzün alın terlerini, göz nurlarını Amerika'lara, Miami'lere, Paris'lere kaçırmaktalar, İspanyol pilajlarında oryantalistler eşliğinde kafalarını bulmaktadırlar!.

Sahi, ölüsüne bir mevlid okutmakla, minare yapımına üç-beş kuruş vermekle, mezarlarını süslü süslü mermerlerle yaptırmakla, zenginlerimiz, makbul zengin olabilmişler midir? " Hiç şüphesiz, servet yığmada sınır tanımayan zihniyetin hakim olduğu bir toplumda sadece maddi değerler ve menfaatler ön plandadır Bu durumda her bir birey diğeriyle acımasız bir rekabet içerisindedir; yardımlaşma, merhamet ve şefkat duyguları körelmeye yüz tutmuştur Öyle ki, çoğu zaman kardeşin kardeşe dahi faydası yoktur.

Mevdudi'nin ifadesiyle, " Servet kaynaklarının mümkün olduğu kadar çoğunu kapmak, onları kendi çıkarı için zaptetmek ve servetini biraz daha artırmak için ölesiye bir çaba vardır Bu mücadelede başarısız olanlar veya onun içinde yer almaya gücü olmayanlar, yardımcısız ve kendi hallerine bırakılırlar.

" Amiyane tabirle bu tür bir toplumsal yapıda düşenin dostu olmaz, hatta cimrilik ve açgözlülük içerisinde manevi-ahlaki yönden yozlaşan bireyler " düşene bir tekme de sen vur" dercesine bir tutum ve davranış içerisine girerler" ( istirakiblogspot.

nl) " Şeytan onların ayaklarını kaydırıp haddi tecavüz ettirdi ve içinde bulundukları ( cennetten) onları çıkardı Bunun üzerine: Bir kısmınız diğerine düşman olarak ininiz, sizin için yeryüzünde barınak ve belli bir zamana dek yaşamak vardır, dedik" ( Bakara sûresi, âyet 36) Hasılı, günümüz dünyası, ülkemiz ve milletimiz, tüm İslam ülkeleri insaflı, merhametli, acıması yoğun zenginlerin yollarına bakmaktadır.

Öylesine, Karun'laşmayan, Firavun'laşmayan, Haman'laşmayan insaflı, imanlı zenginlere ne kadar muhtacız değil mi? Ülkemiz, neslimiz, okul yolunda, üniversite kapılarında patinaj yapmaktadır! Hem de nasıl patinaj?.

Fakirlik, yokluk, bir simitle yaşama, bir çorba parası bulamayan gençlerimiz!.

Üniversite çoğaltmak, okullar açmak önemli değildir! Önemli olan, kaliteli, kalifiye eleman yetiştirmek, sağ-sol kavgalarından uzak, Komünizan baykuşluğundan öte bir nesil yetiştirmek en büyük idealimiz olmalıdır!.

Bilhassa, ülkemizde, işsizlik, avarelik, iş bulamama, memurluk alamama, evlerimiz de intiharların, cinayetlerin, eşler arası kavgaların çoğalmasına sebebiyet vermektedir!.

Netice olarak; Evet, merhametli, insaflı zenginlerimizin malında fakirlerimizin, öksüzlerimizin, yetimlerimizin, dullarımızın, garibanlarımızın hakları bulunmaktadır! Hem bu haklar, öyle yüzde iki buçukluk zekat adı altında verilen kandırmalarla değil, zenginlerin ortağı olurcasına, tüm mallarını bölercesine, varisi, mirasçısı bulunuyormuş gibi hakkı bulunmaktadır!.

Vahşi Batı ülkelerinde, her ne kadar kapitalist sistemler ağırlığını hissettirse de, yine, çalışan hakkını almakta, sosyal denge, sosyal refah gözetilmeye çalışılmaktadır Zaten, sözde İslam ülkelerinden yığın yığın kaçan, denizlerdeki ölümü göz önüne almadan Avrupa kapılarına kapağı atmak isteyen, Suriye'liler, Irak'lılar, İran'lılar, Pakistan'lılar, Türkiye'liler, Mısır'lılar, Afgan'lılar vb.

kurtulduklarına sevinmekte, kapitalist dünyanın nimetlerinden istifade etmeye çalışmaktadırlar! Halbu ki, ülkemiz insanları, zenginlerimiz dünyada parmakla gösterilecek, övünülecek insanlardır!.

Servet, saman, kapital, altın, döviz hadsiz, hesapsızdır!.

Ama; Gelin-görün ki, söz konusu zenginler de güven bunalımı bulunmaktadır Kimse kimseye itimat etmemekte, dolandırıcılık, sahtecilik, kaptı kaçtı her an insanların ensesindedir!.

Niçin şirketleşme, bir araya gelme, fabrikalar açma, iş yerleri tesis etme planları yoktur? Çünkü, güven, doğruluk, ihlas, samimiyet, helalinden kazanma, memlekete, millete hizmet etme bilinci yoktur! İsterseniz, bütün Türkiye'yi tek tek, şehir şehir gezmiş olunuz!.

Neler göreceksiniz biliyor musunuz? Altunculuk, sarrafiye, yığın yığın külçe biriktirme dükkanları!.

Ya iş yeri, fabrika? Nerde, nerde! Rabbimiz!.

Bu aziz millete acısın, zenginlerine insaf ve merhamet versin!.

Selam ve dua ile Şerafettin Özdemir .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık