Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 04 Ocak 2018, Perşembe 23:42
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

İRAN NEREYE GİDİYOR ?

İran ülkesi; ve milleti; milletimiz ve ülkemizin asırlardan beri en yakın sınır komşumuzdur. İran'da, vuku bulan bir ratatsızlık, kaos, bunalım ve buhran, bizleri de ve ülkemizi re rahatsız etmekte ve edecektir!,,

İran Müslümanları; Şia'ya candan, içten bağlı bir millettir. Hatta, Şia'yı İslam'dan bile ileri derecede fazla sevmektedirler. Onun içindir ki;

Komşumuz İran'da meydana gelen ve devam edeceğe de benzeyen halk ayaklanması, sıradan, basit, yüzeysel bir ayaklanma, hemen bitecek, derhal bitirilecek bir vakıa değildir, Çünkü;

Başta D. Trump olmak üzere tüm Batı ülkeleri; mevcut sistemin, rejimin iflas etmesini, yönetimin değişmesin ve bir an önce kendi güdümlerine girecek şekilde bir zümrenin iş başına gelmesini istemektedirler!..

Tabii ki, Türkiye'li Müslüman bir birey olarak, İran'da mevcut, yaşayan rejimin çökmesini, D. Trump'ın sözünün, etkinliğinin olmamasını arzu eden bir Müslümanım!..

İran ülkesinde kargaşanın, kaotik durumun başarıya ulaşmasının akabinde, ülkemizde, milletimiz de rahatsız olacak CİA, bütün imkanlarını kullanarak, ülkemizi de karıştıracaklardır. Ancak;

İran'ın mevcut yöneticileri, bir an düşünmeli, nerede, nasıl yanlış yapıyoruz mes'elesini enine, boyuna hesap etmelidirler. İran ekonomisi ne haldedir?.. Sokaklarda, piyasalar ne durumdadır? İşsizlik, halkın refah seviyesi ne haldedir? Bireylerin dini özgürlüğü, fikir özgürlüğü ne derece ehemmi mühimdir?..

İran'da; 1979 yılında meydana gelen Humeyni inkılabını yakinen takip eden birisiyim.. Humeyni; Fransa''dan ülkesine döndüğü zaman, milyonlar sokağa dökülmüş, halk, hep bir ağızdan " Kurtulduk" narası atıyorlardı.

Ben ve benim gibi Humeyni'den çok şeyler bekleyen Müslümanlar; ne acı ki, sonuçta hayal kırıklığına uğramış, tüm ümidleri yıkılmış, sanki " eski hamam, eski tas" misali, değişen, değişikliğe uğrayan bir şey olmamıştı.

Şia mezhebi daha iyice kök salmış, daha çok kuvvetlenmiş diğer mezheplere örneğin Sünniliğe karşı hasmane tutumlar, nefretler daha çoğalmış etkinleşmiş, Sünnilere tamamen hayat hakkı tanınmaz olmuştur.. Hatta;

Humeyni; yazmış olduğu " İslam fıkhında devlet" isimli kitabında, " Şahın zulmü, Ömer'in zulmünü geçmişti" sözlerini bizzat okudum ve Humeyni hakkında hayal kırıklığına uğramış oldum.

Demek ki, İran'da; 1979 yılında meydana gelen sistem değişikliği, bir isim değişikliğinden öte bir anlam ifade etmemiştir. Yani, Şah zamanında da İran'da Şiilik hakim idi. Humeyni zamanında da Şiilik biraz daha güç kuvvet bulmuş oldu. Çünkü;

İran'da; İslamlık eşittir Şiilik; Şiilik eşittir İslamlıktır. Mezhebi anlayış, itikad onların dinleridir. Ülkemizde de, durum aynısının tıpkısıdır. Sünnilik; Hanefilik, Şafiilik, İslami düşüncelerden biraz da ileri noktadadır.

Demek ki, Batı ülkeleri, mezhepçiliği biraz öteleyip, birliğe, beraberliğe, dayanışmaya giderken, bunu da sıkı sıkıya yaşarken, İslam ülkelerin de bu tür bir hoş görü, tesanüd, birliğe yönelme şimdilik görünmemektedir.

Hasılı, İran milleti; Coca colaya aşırı şekilde düşmanlık, nefret yaşanırken, içme, kullanma gibi durumlar olmaz iken, diğer sarhoş edici içkiler su gibi kullanılmaktadır.

Günümüz dünyasında, Şah zamanı olsun, Humeyni'den bu yana olsun, değişen bir şey olmamış, birey özgürlüğü, daha çok askıya alınmış, sokaklarda sarıkları ile sükse yapan Ayatullah'ların gövde gösterisinden arta bir şey değişmemiştir.

ABD'nin D. Trump'ı; tabii ki, Ayatullah'ların bu halinden rahatsız, zaman zaman Humeyni yanlısı fikriyatın da ABD'ye meydan okuması, sinirleri bosmakta, D. Trump gibi ve başka ülkelerin sırtından geçinenleri rahatsız etmektedir.

Netice olarak;

İran Müslümanlarının huzuru, rahatı, mutluluğu temin edildiği, sokak gösterileri bittiği zaman bizler bu duruma sevinip memnun kalacağız!.. Tabii ki,

İran yöneticilerinin; dünya gidişatını hesap etmeleri, cebir, icbar, zorlama, asma, kesme tutumlarını dizayn etmeleri gerekir. Tüm bu yapılanlar; Kur'an'a göre yapılırsa daha güzel olacak, Şiiliğin zorlamasından kurtulmuş olunacaktır.

İran Müslümanları, çalışkan değildir. " Ekmek elden, su gölden" hesabı, doğalgaz. akaryakıt satışları ne zamana kadar devam edip gidecektir?

Hali hazır, yöneticiler, halkın sosyal durumunu iyi bilmeli, niçin sokaklarda taşkınlık yapılmakta, tüm bunları bütün yönleri ile hesap etmelidirler.. Suudi Arabistan ülkesi, bir nevi Suudi Amerika ülkesidir biliyoruz ki,. Suudi kral ve prensleri; ABD'den işaret almadan, bir adım bile öteye yürüyemezler.

Son söz olarak; İran'ın, Ayatullah'ların her alanda bir değişime gitmeleri zaruri hale gelmiştir. İş, çalışma, özgürlük, baskıyı bırakma, Şiilik konularında yumuşama, cuma günleri, Hz. Ebu Bekir Hz. Ömer'e; cami kürsülerinden küfür ettirmemeleri gerekir.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık