Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

İslam'ın İlk Dönemlerinde Kadın ve Günümüzde Kadın

"Erkek olsun, kadın olsun, her kim de mümin olarak iyi işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar." ( Nisâ sûresi, âyet 124 )

Malum olduğu üzere, insanların gerek sosyal ve ahlâkî değerleri, gerekse davranışlarına göre elde edecekleri neticeler, Allah ve Resûlü tarafından açıklanmıştır.

Buna göre kimin kimden üstün olduğu, kimin doğru yolda, kimin yanlış yolda bulunduğu... kuruntu ve temennilerle  değil, ilâhî beyanla anlaşılacak; ilahî değerler sistemine göre ölçüler tesbit edilecektir.

Maalesef; asırlar oldu, erkek hegemonyası düşüncesi alemi İslam'a hakim olmuş, dizginler erkeklerinde ellerinde, kötek, tokat, sopa, vurma, kırma, eziyet, cefa  kadınların beyinlerinde şaklayan kamçıları olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Oysa,

" Abdullah bin Ömer'den (ra.) şöyle dediği rivayet edilmiştir. Resulullah'tan (sas.) işittim, şöyle buyurdu: " Hepiniz çobansınız, hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. İmam ( devlet reisi) de bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek ailesinin çobanıdır., sürüsünden sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Hizmetçi efendisinin malının çobanıdır, onları muhafazadan sorumludur. O halde hepiniz çobansınız, eliniz ve idareniz altındakilerden sorumlusunuz." ( Buharî, Cum'a 11; Müslim, İmâra 20 )

Ne acı ki, gerçek durum böyle iken, Kur'an ve mütevatir sahih hadisler böyle emrederken, asr-ı saadet güzel devrinde hanımlar mutluluk çağını yakalamış, huzur ve rahat bir şekilde yaşarken, 21 nci asır kadınları niçin çaresiz, niçin mahvı perişandır?..

Demek ki, teknik ve teknolojide ileri hamleler, " dokunmatik telefonlar" mes'eleyi değiştirmemektedir!.. Hanımlar, sanki cahiliyye dönemindeki baskıyı, zulmü görürcesine, yaşarcasına camilerden, cumalardan, bayram namazlarından alıkonulmaktadırlar!..

Nerede Diyanet İşleri Başkanlığımız acaba?..

Cuma günleri, hangi camiye giderseniz gidiniz, gitmiş olduğunuz camilerde hanımları göremeyeceksinizdir!.. Niçin ve neden?.. Çünkü, camiler, yapılırken, inşa edilirken erkek kesimine göre yapılmış, kadınların kul oldukları, insan hakları kat'iyyen düşünülmemiştir!..

Bundan, bu durumdan kimler istifade etmektedir biliyor musunuz?.. Tarikat çevreleri, Fetö örgütlenmeleri, şeyhler, pirler ve gavslar yararlanmaktadır!.. " El aldım" " el verdim" yobazlığı istifade etmektedir!..  Şu alıntımızı lütfen ciddi olarak okuyalım:

" Hz. Peygamber döneminde kadın:

Hz. Peygamber döneminde kadın, toplum hayatının içinde erkekle yan yana gözükmektedir. Hz. Peygamber, toplumda kadının ezilmesine, horlanmasına karşı çıkmış, haklarının elinden alınmasına engel olmuştur.

Kadınlar, Mekke döneminin ilk yıllarından itibaren Hz. Peygamber'e destek ve yardımcı olmuşlardır. İslam Tarihi ile ilgili kaynaklar, kadınların İslam'ın yayılması için tebliğ faaliyetlerinde bulunduklarını kaydetmektedir.

Bu devirde kadınların ibadet hayatında da erkeklerle aynı zeminlerde yer aldıkları anlaşılmaktadır. Hz. Peygamber zamanında ashabın, kadın-erkek beraberce abdest aldıkları, Mescid'e giderek Hz. Peygamber'in arkasında namaz kıldıkları, cemaatle namaza devam ettikleri, Hz. Peygamber'in kadınların mescidlere gitmekten alıkonulmamasını emrettikleri bazı hadislerden anlaşılmaktadır.

Hatta Hz. Peygamber döneminde Mescid-i Nebevi'nin kapılarından birisinin kadınlara tahsis edildiği bilinmektedir.

Kadınlar, sadece vakit, Cuma, Bayram namazlarına gitmekle kalmamışlar, erkeklerle beraber Hz. Peygamber'in konuşmalarını da dinlemişlerdir. Mescid'e namaz kılmak için küçük çocuğu olan anneler bile devam etmekteydi.

Yine bu dönemde, kadınların cenaze törenlerine katıldıkları da kaydedilmektedir. Cenaze yıkamada, cenaze namazında ve cenazenin defninde kadınlar da yer almışlardır.

Örneğin kaynakların verdiği bilgilere göre, Hz. Âişe'nin cenazesine kadınlar da katılmış ve mezarlığa kadar gitmişlerdir. Hz. Peygamber'in ve amcası Hz. Abbas'ın cenaze namazını  kadınlar da kılmışlardır.

Bu dönemde kadınlar, eğitim faaliyetlerinde de erkeklerle beraber aynı safta yer almaktaydılar. Hz. Peygamber'in, kadınların eğitim ve öğretimlerinde özel bir gayret gösterdiği anlaşılmaktadır.

Nitekim bu konuda gerekli emir ve tavsiyelerde bulunarak hanımlarını bu işle görevlendirmiş, kendi evleri de bir nevi okul vazifesi görmüştür. Buraya devam eden kız öğrenciler, okuma-yazma başta olmak üzere öğrendiklerini daha sonraları başkalarına da öğretmişlerdir." ( Hadis Temelli kalıp yargılarda Kadın, Prof. Dr. A. Osman Ateş, sayfa 28)

Hal böyle iken, her şey apaçık ortada iken, 21 nci asrın Müslümanlarına ne olmaktadır ki, kadınlar dışlanıyor, camiye, mescide sokulmuyor ve Müslüman olarak onlara değer verilmiyor?

Yukarıda da arzettiğim gibi, hanım kitleler, dışlanırsa, camilerde onlara yer açılmazsa ne olacaktır?.. Olacağı ortadadır!.. Dini yapılanma, cemaat, dini oluşumlar onlara kucak açacak ve hanımları istismar edeceklerdir!..

Netice olarak;

Hanımların, genç kızların camilere, konferanslara, sempozyumlara, panellere katılmaları ile ilgili en büyük sorumluluk Diyanet İşleri Başkanlığı'na düşmektedir!..

Başkanlık, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermezse, Vallahi! Billahi!.. Hanım kitleler, hurafecilerin, kerametçilerin kucağına düşecek, onlarda, bu büyük kitleyi kendi emelleri doğrultusunda çalıştıracaklardır!..

Cuma saatlerinde, hanımları mahalle aralarında görmekteyiz ki, 21 Yasin, 40 Yasin adı altında, pasta, börek davetlerinde koştuklarına şahit olmaktayız!..

Anlaşılmadan okunan Yasin'lerden sonra, yeme-içme, birazda dedikodu, sonra da, şeyhin emir ve tavsiyeleri yerine getirilerek, zavallı kadınlar öylece Allah'a kulluk yaptıklarını sanmaktadırlar!..

Oysa, onların Allah'a kulluğu, Kur'an'ı anlamak, yaşamak ve çevrelerine, çoluk-çocuklarına öğretmek olmalıydı!.. Ama, olmadı , olmuyor ve bir türlü de olacağa benzemiyor!.. Yıllar tükenip, aşınıp giderken, sorumlu mevkiindekiler bir türlü uyanmak istemiyorlar!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık