Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

İSLÂM; EVRENSEL BİR DİNDİR!..

" De ki: Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın elçisiyim.

Ondan başka tanrı yoktur O dirltir ve öldürür Öyle ise Allah'a ve ümmî Peygamber olan Resûlüne-ki o, Allah'a ve onun sözlerine inanır- iman edin ve O'na uyun ki doğru yolu bulasınız.

" ( A'raf sûresi, âyet 158 ) İslâm ve onun yüce kitabı Kur'ân; sadece bir milletin, bir bölgenin, bir coğrafyanın dini değildir Kutuplarda yaşayan da, Finlilerde, Amerikalılar da, Afrikalılar da, Asyalılarda, Endonezyalılar da, Malezyalılar da, Filipinli insanlarda, Çinli, Maçinli'ler de, Japonlar da İslam'a muhtaç, Kur'an'a hasret, Resulullah (sav)in kutlu yolunu gözleyen kitlelerdir!.

Ama, bu kutsal, bu kutlu duyuruyu anılan yerlere ulaştıracak baba yiğitlere ihtiyaç bulunmaktadır Lakin, ne hazindir ki, üzülerek itiraf etmeliyim ki, İslam ve Kur'an'ı temsil etmekte olan Müslümanlar iyi bir görüntü, güzel bir pozisyon vermemektedirler Hiç de beğenmediğimiz Hristiyan batı ülkelerinde, Çin ülkesinde, komünizmin cenderesinden yeni çıkmış olan Rusya'da bile, kaos, bunalım, huzursuzluk, kardeş katli bulunmazken, görüldüğü, şahit olunduğu gibi, alemi İslam, kan ağlamakta, iyi, hoş, evrensel bir görüntü sergilememektedir.

Niçin ve neden? " Peygamber'in ( sas) bütün yönlerinin tesbiti: Bir dinin, bir düşüncenin evrensel oluşunun şartlarından birisi de, o dini temsil eden şahsın ( peygamberin), hayat hikâyesinin en teferruatlı ve sağlam bir şekilde bilinmesidir.

Hayatı, ne zaman, nerede, nasıl, hangi şartlarda yaşadığı bilinmeyen insanların temsil ettiği düşüncenin evrensel olması düşünülemez Çünkü insanların, bu tür kimselerden, hayatlarının bütün yönleriyle ilgili prensibler edinmeleri mümkün değildir Hayatları tam olarak bilinmeyen bir kısım kimseler etrafında toplanılsa bile, bu toplanma kısa süreli olup, süreklilik kazanmayacaktır.

Zira insanlarda, arkasından gittikleri şahısların, bütün yönleriyle hayatlarını öğrenme merakları vardır Belli bir süre bu, bazı hikâyelerle oyalama şeklinde devam ettirilse bile, bu oyalama sürekli olmayacak, çok geçmeden her şey ortaya çıkıverecektir Bu açıdan tarihe baktığımızda, yukarıdaki özelliklere sahip tek şahsiyet vardır ki, o da Hz.

Muhammed'dir ( s,a s.

) Hayatının bütün yönlerinin tespiti bakımından, diğer peygamberler bu özelliğe sahip olmadığı gibi onların dışındaki diğer bir kısım şahsiyetler içinse hiç söz konusu değildir Tarihe mâl olmuş hangi şahsiyeti ele alırsak alalım; pek çok yönlerinin kapalı kaldığına şahit oluruz Meselâ, Zerdüşt, kendisine tâbi olanların çoğunluğu tarafından büyük bir peygamber olarak tanınmaktadır.

Ancak tarih, henüz onun gerçek şahsiyetinin üzerindeki karanlık perdeyi kaldırabilmiş değildir Budizm en eski dinlerden olup, farklı bölgelerde yayılmış vaziyettedir Ancak onun kurucusu Budha hakkında da tam ve teferruatlı bir bilgiye sahip değiliz.

Yine tarihte her kavme bir peygamber gönderilmiştir Bunlardan bazılarının isimlerini ve hayat hikayelerini bize Kur'ân haber vermektedir Bu peygamberlerin hayatlarının tamamını bilme imkânına sahip değiliz.

Tevrat ve İncil'de birbirine zıt ve çelişkili bazı bilgiler verilse bile, bunlar hiçbir zaman doğruyu ifade etmemektedirler Çünkü bu kitaplar, o peygamberlerden çok sonraları kaleme alınmıştır Herhalde diğer peygamberlerin hayat hikayelerinin teferruatlı bir şekilde bilinmemesinin hikmeti şu olsa gerektir.

Bu peygamberler, yalnızca kendi zamanları ve kendi kavimlerine gönderilmiş peygamberlerdir O peygamberlerin döneminde kendi kavimleri, onları görüp hayatları için alacakları örnekleri almışlardır Ancak daha sonra gelecek dönemler için için, bu peygamberlerin hayatlarının detaylı olarak bilinmesine gerek kalmamıştır.

Çünkü bütün bu peygamberlerin nübüvvetleri, bütün zaman ve mekânlara şamil olan Hz Muhammed'in ( sa.

s) peygamberliğiyle son bulacaktır Dolayısıyla hayatının her yönünün bilinmesi zarurî olan peygamber de yine O olmuş oluyordu.

" (wwwfetvalarcom) Ancak, üzülerek ve hatta kahrolarak ifade etmeliyim ki, Müslümanlar, İslâm ve Kurân'ı, iyi temsil edememektedirler.

Bir kere, kendi aralarında bir boğuşma, gırtlak gırtlağa sarılma diz boyu olmuştur Bölünmüşlük, ayrılık, gayrılık, görüş farklılıkları, mezhebi kaoslar, sufizm ve mistisizm, mes'eleyi, içinden çıkılmaz hale getirmiştir Hele, son günlerde, ortamı kasıp-kavuran terör hadiseleri, İslâm adına bir okulu bile basarak yüzlerce masum, sabi, sübyan çocukları katletmeler, Boko haram tedhiş ve cinayet örgütü, el Kaide namlı cinayet şebekesi, Işid denilen cahil-cühela , Taliban denilen okumamış anarşizm güruhu!.

Yani, bunlar mı, İslam'ı ve Kur'ân'ı temsil edecekler? Hayır, hayır!.

Bunlar, ancak temsil etse etse, insan katlini, adam öldümeyi, ırza tecavüzü, kadınların başlarına sepet geçirmeyi temsil edebilirler! Netice olarak; Hakikaten, Müslüman olarak bizler, Kur'ân'ın ve aziz peygamberin evrensel oluşunu kavrayamamış, bu sebeple de, İslamafobi olmaktan kurtulup, İslamahobi olamıyoruz!.

Olması gerekenler şunlar olmalıydı!.

Çevrecilik denince, barış akla gelince, intişar ve din olarak benimse nme akla geldiği zaman İslam ve Kur'an olmalıydı! Lakin, olmuyor, olmamaktadır!.

Niçin olmuyor? Çünkü, Müslümanlar, dünyada en az okuyan, araştıran, tahsil yapan kalabalıklardır.

İnşaallah; eğitim-öğretim, tedrisat, tahsil, kariyer sahibi olma hususlarında başarıya imza attığımız zaman görülecektir ki, İslâm'ın veçhesi değişecek, gülmeyen yüzler gülecek, tüm dünya milletleri de bu güzellikten, inşirahtan müstefid olacaktır! İşte, o zaman, çocuklar ölmeyecek, kadınlar kölelikten kurtulacak, özgür bireyler olacak, Allah'ın kulları olarak, erkek cemaatler gibi, dini haklarını tamamen yaşamaya çalışacaklardır.

Cuma namazlarına da katılacaklar, yakınlarının cenaze namazlarını da eda edecekler! Rabbim!.

Tüm bu konularda, Müslümanlara bilinç nasip eylesin!.

Âmin! Selâm ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık