Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Kadınların Cuma Namazı Kılmaları

KUR'ÂN'DAKİ İSLÂM VE KADINLARIN CUMA NAMAZI KILMALARI!..
 
 
    " Kim Allah'a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır." ( Nisâ sûresi, âyet 14 )
    Gündemimiz yine, dolu, dop doludur!.. Asırlardan beri örselenen, hakları çiğnenen, hukuki pozisyonu yok kabul edilen kadınların bir kısım kaybetmiş olduğu  hususlardan, arayamadığı, aratılmadığı, aratılmak istenmediği hak ve kulluklardan bahsedeceğim!..
    Yüce Kur'an'ın karşısına dikilip yapay din uyduranlar, yani müevvel bilginler, ulemalar, mübeddel; yani , geleneklerini, adetlerini törelerini din yapan halktan, insanlardan korktukları için, Kur'ânî emirlere yönelmemekteler, Allah'ın emirlerini baş tacı edememekteler, doğruları, hakkı söylemekten kaçmaktadırlar!..
    " Bu gün kadının İslâm'daki yerinden söz edenler ise daima yanlıştan başlamaktadırlar. Önce, kadını Batı'nın ele aldığı gibi ele almakta ve ona güya haklarını vermeye çalışmaktadırlar. Onlar için İslâm'ın kadına verdiği değer, onu diri diri toprağa gömülmekten kurtarmaktır yalnızca.
    Tek söyledikleri budur; sonra da, onun evinin hanımı olması gerektiğinden, örtüsünün şeklinden, manto mu yoksa çarşaf mı giyilmesi gerektiğinden, cuma namazına ve cemaate gidip gidemeyeceğinden söz ederler. Boşanma hukukunu anlatırlar; bir celsede üç talâkın hikmetlerini (!) ispatlamaya çalışırlar.
    Oysa, Kur'an'ın Adem'in hemen yanı sıra Havva'yı zikrettiğini, kadının, onu Batı'nın gördüğü şekilde değil de, insan cinsini oluşturan iki parçadan biri olduğunu, İslâm'ın ilk şehidinin Ammar'ın babası Yasir ve annesi Sümeyye olduğunu, Hz. Ömer'in Müslüman olmasına neden olanın kardeşi Fatıma olduğunu, Hz. Rasûl'ün kızı Fatıma'nın daha küçük yaşta babasıyla birlikte  Tevhid'in tebliğine babasına yardımcı olarak katıldığını unuturlar..
    Guzeyye'nin, Zınnire'nin isimlerini bile duymamışlardır. Nesibet'ül-Maziniyye'nin Uhud Savaşı'nda -örtünme ayeti inmediği iin- açıla saçıla savaştığını ve Yemame'de şehit düştüğünü bilmek istemezler. Medine'de Mescid-i Nebevi'de kadınların hemen erkeklerinin arkasında saf saf namaz kıldıklarını anlatırlar da, nesh'in ne olduğunu bilmeden " neshedilmiştir" derler.." ( Çağımızda kadın sorunu, M. Yağmurlu, sayfa 50-51)
    Maalesef, günümüz uleması, halktan çekindikleri, korktukları için Kur'an'ın emirlerini anlatmayıp, sadece bir kısım uydurulan, hikayelerle, menkıbelerle mev'izelerle zaman öldürmektedirler.  Zaman geçtikçe de bu baskı, bu tazyik ağırlığını hissettirmekte, alimler, hocalar etkisiz, işlevsiz hale gelmektedir. Örneğin,
    Ramazandan bir ay önce, teravihin, sevabının, mağfiretinin anlatılması yanında, kadın-erkek, genç-ihtiyar mutlaka camiye iştirakleri anlatılırken, Cuma namazı karşısında aynı hocalar " dut yemiş bülbül" gibi sus-pus olmuşlar, " aman ha!.. Kadınlar cumaya, cemaate gelmesin" dercesine bu konuda bildiklerini, birikimlerini, ayetleri anlatmaktan imtina etmektedirler!.
    Sonra kalkıp, ülke sokaklarında vuku bulan kadın-erkek ölmelerinden, öldürülmelerinden yakınıyoruz!.. Allah aşkına!.. Sizlere soruyorum!.. Hanımlar, dinlerini, imanlarını, kadın haklarını, koca haklarını, çocuk yetiştirmeyi camiden, hocadan, Müftüden öğrenmeyecekte nereden öğrenecektir?..
    Yani, hanım efendiler, dinlerini, diyanetlerini, akaitlerini tekkelerden, dergahlardan mı öğreneceklerdir? Keramet dağıtan sufilerden mi tahsil edeceklerdir? Onun içindir ki,
    Camilerimizi " doldur-boşalt" durumundan pozisyonundan kurtarmamız lazımdır!.. Maşallah!.. Her yaştan insanlarımız camilere koşmakta, ama, önemli, ciddi, Kur'anî bir mes'ele öğrenmeden ritüellerini yerine getirip, tesbihlerini çekerek camiden alel acele çıkmaktadırlar!.. O halde, bu toplamış olduğumuz insanlara neler ve ne verebildik? sorusunu bir an önce kendi kendimize soralım!.
    " Müslüman ülkelerdeki kadınların sahip oldukları haklar, birinci haklar değildir; yüzyıllardan beri Kur'an ve sünnet, top yekün Müslümanlarca rafa kaldırıldığından bunların yerine müevvel şer' konulduğundan, bu iki kaynağın kadınlara bırakılan bir hak anlayışı ortaya çıktı.
    Bu gün Müslüman kadınlara verilen haklar, İslam'ın tanıdığı haklar değil, erkeklerin onlara lütfedip verdikleri, reva gördükleri haklardır. Eğer bu konuda bir takım yanlışlıklar ve haksızlıklar varsa bunların sorumlusu İslam değil, Müslüman erkeklerdir.
    Dini nassları kendi menfaatleri doğrultusunda anlama ve yorumlama anlayışında olan bilginler, açıklamalarında ve fetvalarında erkekliği ve erkek cinsini ön planda tutmuşlardır. Ataerkil bakış, gelenekçi zihniyet, müevvel şer'e bağlılık, kültür mirası da bunda etkili olmuştur. 
    İslam Tarihinde, erkeğin mutlak hakimiyetine dayanan aile yapısı ve " an'ane dini'nde, müevvel din anlayışında  mümin erkeklere bir takım özel haklar ve yetkiler tanınırken, mümin kadınlar İslam'ın kendilerine tanıdığı bir takım hak ve hürriyetten mahrum edilmiştir ve hala bu zihniyet yaşamaktadır.
    Ancak bunun, İslam'ın evrenselliği, erkek ve kadın cinslerine âdil bakışı ile bağdaştırılması mümkün değildir. " Kadın kadındır. Eksik etektir. Dini ve aklı noksandır. Evine, çocuklarına ve erkeğine hizmet etmekle meşguldür. Mükelleftir. Camide, Cuma'daa ne işi var, otursun oturduğu yerde..." , camii sadece erkeklerin toplandığı, topluca ibadet ettiği yerdir, kadın oraya çıkamaz, çıkarsa fitneye yol açar... söylemini ortaya atan ve savunan zihniyet İslam'ın, " Hakkın gelişiyle mutlaka yok olacağını" bildirdiği " batıl zihniyet"tir."( ismailhakkialtuntas.com)
    Dolayısıyla, erkek cinslerine tanınmış olan bütün şer'î haklar, aynen hanımlara da tanınmıştır. Hanım efendiler, hacla, namazla, oruçla, imanla, diğer görevlerle nasıl mükellef iseler, Cuma namazı ile de o kadar yükümlüdürler.
   Bir kısım, müevvel ulema, Cuma ayetinin karşısına zayıf, ahad veya Mürsel hadislerle çıkmaktadırlar. Bir kere, her akıllı Müslüman bilmelidir ki, bu halleri Kur'an'a saldırmaktır, onun yüce emirlerini al aşağı etmek için, karşısına alternatif emirler çıkarmaktır. Halbu ki, onlar, buyursunlar desinler ki, işte, şu şu hadisler sahihtir, mütevatirdir!..
    Hayır!.. Kendileri bile, hanımlara cumayı yasaklayan hadislerin sahih olmadıklarına inanmaktalar, üstüne basa basa " zayıf" " ahad" " Mürsel" hadis diye iddialarını  belirtmektedirler.
    Netice olarak;
    Allah'a hamdü senalar olsun ki, camilerimiz en çok güven duyulacak, emin bildiğimiz mekanlardır. Tarih içerisinde, Emeviler dışında, hiç bir yönetici, sultan, padişah, kumandan halife camii içerisinde bir densizlik yapmamış, " fitne çıkar" korkusu da hiç bir zaman vuku bulmamıştır.
   " Efendim!.. Genç kadınlar, camiye, mescide cumaya, bayrama,cenazeye katılırsa fitne zuhur eder" korkusu, kendine güvenmeyen, nefsinden emin olmayan korkakların, ürkeklerin, nefislerinin zebunu olmuş insanların kuruntusudur.
    Yani, "koca karılar, dişleri dökülmüş, belleri bükülmüş zavallı kadınlar camiye gelebilir ama, genç kız, genç kadın, kesinlikle camiye gelmesin" denilmesi, toplumun bir kesimine yapılan bir düşmanlık, bir ayırımcılık, bir soytarılıktır!.. Oysa,
    Beni Ümeyye'den bu yana, kadın cemaatler, camiden, mescidden dışlandıkları , kovuldukları için, günümüz dünyasında müritlik peşinde koşmaktadırlar, şeyh arayıp, mürşid bularak bir an önce cennete vasıl olmayı hesap etmekteler.
    Bin yıllık bir kirli birikim, yanlış anlatılar, saptırmalar, hanımların gelmiş olduğu durumu gözler önüne sermektedir. Kavga. ölüm-kalım, göz yaşı, feryat ve figandır!.. Suçlu kimdir, kimlerdir? Kur'an'ın emirlerini ört-bas edenlerdir!..
    Rabbimiz!.. Aziz milletimize, güzel, aydınlık günler görmeyi, yaşamayı nasip eylesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık