Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

KERKÜK'ÜN YOLLARI
KERKÜK'ÜN YOLLARI DİKENLİ, TAŞLI!..
 
 
    " Zulüm çemberinde, Kerkük'lü Türkmen,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı.
       Onlar hayalimde, seviyorum men,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!..
                             ....
       Ulaşmak isterim, ulaşamam ki,
       Müzdaripken Türkmen, yaşayamam ki,
       Onlar aç, bi ilaçken, uyuşamam ki,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı.." ( Ş. Özdemir, 29.10.1992)
 
    Yıllardan 1992 idi!.. Caminin lojmanında yaşarken, efkara gelmiş, gam basmış, Kerkük'lü Türkmen'in her zaman ezildiği, horlandığı, hakir görüldüğü gibi, yine bir cefaya, zulme giriftar olmaları karşısında kendimi tutamamış, kör topal bu şiirimi yazmıştım!..
 
    Bu günde öyledir!.. Bir tarafta Bayır Bucak Türkmenleri zillet içerisinde, tutsaklığı yaşarken, boksör Putin'in amansız bombalamalarına maruz kalırken, koşan, yorulan, yediğinden, içtiğinden bölüp gönderen Türkiye ve Türk insanı olmaktadır!.. Allah; hepsinden razı olsun!..
 
    Kerkük ise, hakeza öyledir!.. Varlığın içerisinde, petrol zenginliğinin  üstünde fakirliği, biçareliği, kimsesizliği yaşamaktadırlar!..
 
    Poşulu Barzani, insanlığı kandırmasını bilen Talabani onların, yani Kerkük'lünün sırtından, malından, mülkünden zengin olmaktadırlar!.. Oysa, o mal, o zenginlik, Sultan II. Abdülhamid Han'ın %25 hissesinin bulunduğu petrol zenginliğidir!..
 
    O, % 25 lik hisse ki, Türkiye'nin, Türk insanının öz malı, öz cevheridir!.. Umarım ki, o % 25'lik hissemiz, onların gırtlaklarında kalır da, masumların, ezilenlerin, zulme griftar olanların ahları, vahları şarlatanları perişan eder!.. İsterseniz, şiire devam edelim:
 
    " Dünya sağır oldu, Kerkük'lü için,
       Şarlatan gündemde, olmaz bu biçim,
       Beyler!.. Semirerek , hem yiyin, için,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!..
                         ......
       Kerkük'lü feryat da, ve hem de yalnız,
       Musul, Erbil öyle, bakın ıp ıssız,
       Her tarafta vahşet, hesap edin siz,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!.."
 
    Dünya süperleri, Türk cinsini, Türk ismini pek sevmezler!.. Hem de nefret edercesine, tiksinircesine sevmezler!.. Zaten, " görünen köy kılavuz istemez" deyimi bu gerçeği çok güzel bir şekilde ortaya koymaktadır!..
 
    Işid, Daeş, Pkk. Pyd vb. her ne kadar sürüleşmiş, kan dökücü örgütler var ise, bunlar; durup dururken ortaya çıkmış, kendiliğinden oluşmuş yılanlar ve çiyanlar değildirler!..
 
    Onların ellerinde bulunan silahlara bakmak lazımdır!.. Kimisi Rus imalatı, kimisi ABD. Fransa, İsrail, İngiliz vb. ülkelerin siparişleri, göndermeleridir!..
 
    O halde, Kerkük'lü Türkmen'in, Bayırbucak Türkmenlerinin ellerinde ne bulunmaktadır?.. Sapan, çakar almaz tüfek, açlık, yokluk, ızdırap ve hayata küsmüşlüktür!..
 
    " Benim soydan, benim kandan canlarım,
       Serâpâ âhh eder, mazlum kanlarım,
       Türkmen'in, Türk dostu , bunu anlarım,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!..
                           ......
       Yok mudur silkinip, " ben varım" diyen?
       Eşkıya zülümkâr, birbirin yiyen,
       Şehidlik ne yüce, gömleğin giyen,
       Kerkük'ün yolları, dikenli,taşlı!.."
 
    " Mülk-i Şahane" deyimini hepiniz bilir siniz!.. Atamız, sultan II. Abdülhamid Han'ın mülkiyetidir!.. Aziz milletimize bağışladığı, hediye etmiş olduğu topraklar!.. Hal böyle iken;
 
    Türkiye olarak, Türk milleti olarak, " Mülki-i Şahane"den ne kadar hisse alıyor, ne kadar istifade ediyoruz? Kos kocaman bir sıfır ve bir hiçtir!.. Elin gavuru taa ötelerden gelmiş, ABD'den, İngiltere'den, Rusya'dan gelmişler, gözümüzün içine baka baka malımızı talan etmektedirler!..
 
    " Aman efendim!.. Pisliğe bulaşmayalım!" Bulaşmadık da ne oldu?.. Aziz milletimizi zoraki bulaştırmaktadırlar pisliğe, rezalete, kepazeliğe!.. Sanki, ABD'nin babasının malı imiş gibi, gözümüzün içine baka baka, Kerkük'ün yer altı servetini peşkeş çekerek gavur illerine kaçırmaktadırlar!..
 
    Evet, ayağa kalkmalıyız!.. Hem de, hiç kimseden korkmadan, ürkmeden!.. Mes'elenin üzerine üzerine gitmeliyiz!.. Teenni ile, sabırla!.. Aksi halde, ABD. Türkiye'nin doğusunda, güneyinde, bir devletin temelini atacak ve atmak üzeredir!..
 
    Diyarbakır, Sur, Dicle, Çukurca, Nusaybin, Yüksekova, Hakkari vb. yerlerdeki canhıraş direnişler kendilğinden oluşan isyanlar, canavarlıklar değildir!.. Temelinde, yine söz konusu ülkeler, ülkecikler bulunmaktadır!..
 
    "Kerkük'ün tapusu, bizdedir bizde,
      Ümid var olunuz, Türkmen'im sizde,
      Batılı unutur, utanmaz yüzde,
      Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!..
                         .....
      Dicle deli akar, Fırat yol vermez,
      Kerkük " Mülki-i şahane" elbet verilmez,
      Türkmen soydaşlarım, kesin yerilmez,
      Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!.."
    Bilhassa, 2016 yılından itibaren daha anlamış olduk ki, dünya devletleri, insanları hakları savunucuları; korktukları, ürktükleri devleri, ülkeleri korumakta, onlara arka çıkmaktadırlar!.. Öylesi, mazlumu savunmak, haklarını korumak, yardım etmek, dünyaya seslerini duyurmak gibi bir proğramları bulunmamaktadır!..
 
    O halde, ne yapmalıyız? Bizi biz yapan değerlere sahip çıkmalı, birliğimizi, bütünlüğümüzü bozucu eylem ve ard niyetlere fırsat vermemeliyiz!.. Agik, Birleşmiş Millet cemiyetleri, gitsinler güzel (!) akıllarını kendilerine saklasınlar!.. Zaten böyle olmasaydı;
 
    Söz konusu kuruluşlar, adil, tarafsız, eşit şekilde davranmış, tavır koymuş olsalardı, Bayırbucak Türkmenleri, Kerkük, Musul vb. Türkmenleri kan ağlamaz, kan kusmaz, can hıraş öldürülmezlerdi!.. Demek ki, İnsani kuruluşların sözleri, Rusya zalimlerine, ABD. zulümlerine, Çin ve İran gaddarlıklarına geçmemektedir!.. Siyonist İsrail bu kuruluşlar karşısında hür ve serbesttir!.. Dilediğini asar, istediğini kesebilir!..
 
    Netice olarak;
    " Peşmergesi, Apocusu kan döker,
       Hicrane yanmışım, çökdükçe çöker,
       Türkiye'm büyüktür, bu zulmü çözer,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!..
                           .....
       Kem talihli Türkmen, soydaşım canım,
       Ufkumuz tek, ruhumuz, hem de kanım,
       Özdemir, budur ki, en büyük şanım,
       Kerkük'ün yolları, dikenli, taşlı!.."
 
    Son sözler olarak şunları ifade isterim: Zalimlere acımak, affetmek, hoş görü çerçevesinde davranmak, onlara insan muamelesi yapmak kesinlikle ve kat'iyyen doğru değildir!..
 
    Son beş altı ay içerisinde görmüş olduk ki, bunlar ejderha, bunlar zebani , bunlar ifrit, yılan, çiyan kesimlerdir!.. Kesinlikle, insan, beşer muamelesi görmemelidirler!.. Devletin balyoz yumruğu bunların tepesinde olmalı, vurdukça, çil yavrusu gibi dağılmalıdırlar!..
 
    Kerküklü, Bayırbucaklı Türkenlere sahip çıkmalıyız.. Urus gavuru, ABD. gavuru taa dünyanın öbür ucundan gelerek, zalimlere sahip çıkıyorsa ki, çıkmaktadırlar!.. Biz, niçin kendi kardeşlerimize sahip çıkmayalım?.. Yer altı, yer üstü zenginlikliklerini çar çur ettirelim?
 
    Halbu ki, böylesi zalim uluslar, ülkeler, bu bölgelerin yer altı zenginliklerini bitirdiler mi; hepsi bir anda toz olacak, kendi sinelerine, ülkelerine kaçacaklardır!.. Sonra ne olacak? " Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir!" hesabı gerçekleşmiş olacaktır!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık