Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

KUR'ÂN; ASRA YEMİN EDİYOR!..

KUR'ÂN; ASRA YEMİN EDİYOR!..
 
 
    " Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.  Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır." ( Asr sûresi, âyetler 1, 2, 3.)
 
    20 nci yüzyılın iman insanı, en büyük şairi Mehmed Akif beyin sûreyle ilgili manzumesi şöyledir:
 
    "Hâlikin nâ-mütenâhî adı var en başı " Hakk",
      Ne büyük şey kul için hakkı tutup kaldırmak,
      Hani ashâb-ı kirâm ayrılalım derlerken,
      Mutlaka sûre-i ve'l asr'ı okurmuş bu neden?
      Çünkü meknûn o büyük sûrede esrâr-ı felâh,
      Başta iman-ı hakîkî geliyor sonra salâh,
      Sonra hak sonra sebât: İşte kuzum insanlık,
      Dördü birleşti mi yoktur sana hüsrân artık." ( Akif)
 
    Evet, aziz kitabımız Kur'ân; " asra yemin ediyor.." Yani, yüzyıla, ikindi vaktine vb. anlamlara... Kurtuluşun; imana, iyi, güzel, salih işler yapmaya bağlı olduğuna yemin ediyor!..
 
    Büyük Rasul'ün buyruklarını unuttuk!.. O buyrukların üzerine yan gelip yatmaktayız!,, Bilhassa, bin yıldan bu yana, aziz milletimiz İslam'ı kabul edişinden bu yana, unuttuk Kur'an'ı, onun yüce emirlerini, hayata yansıması, tatbik edilmesi gereken buyruklarını!..
 
    Geleneksel düşünceler, klasik insanlar unutturdular bizlere!.. Kur'an'ın  anlamını, emirlerini ve hayatımıza yön verişini!..  Kur'an yerine; mevlidi baş tacı edindik, muska yazmayı, sihir, büyü üflemeyi meslek edindik!..
 
    Onun içindir ki, büyük Resul sezmiş bu anları, bu çirkinlikleri,  taa o zamandan uyarmış, ikaz etmiş, tembihte bulunmuş ve demiş ki:
 
    " Ebû Necih İrbâz İbni Sariye (ra) şöyde dedi:
    Hz. Peygamber (sav) bize çok tesirli bir öğüt verdi. Bu öğütten dolayı kalpler ürperdi, gözler yaşardı. Bizler:
 
    - Ey Allah'ın Resûlü! Bu öğüt, sanki ayrılmak üzere olan birinin öğüdüne benziyor, bari bize bir tavsiyede bulun, dedik. Bunun üzerine:
 
    Size, Allah'a çok saygı duymanızı, başınıza bir Habeşli köle bile emir olsa, onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Benden sonra sağ kalıp uzunca bir hayat sürenler  pek çok ihtilaflar görecekler.
 
    O zaman sizin üzerinize gerekli olan, benim sünnetime ve doğru yolda olan Hluefâ-yi Râşidîn'in sünnetine sarılmanızdır. Bu sünnetlere sımsıkı sarılınız. Sondana ortaya çıkarılmış bid'atlerden şiddetle kaçınınız. Çünkü her bid'at dalâlettir, sapıklıktır." buyurdular. ( Ebû Dâvûd, Sünnet 5; Tirmizi, ilim 6. İbni Mace, Mukaddime 6)
 
    Bu önemli uyarıdan yola çıkarak diyorum ki; 20 nci ve 21 nci asırda yaşanan olaylar, ırkçılık belası, soykırımlar, yaşanan trajedyalar, acılar, göz yaşları, toplu toplu katliamlar, açlık, didişme bu hadisi şerifin işaretlerini doğrulamıyor mu?
 
    Düne gidecek olursak, kısa süren Asr-ı Saadetten sonra, meydana gelen kafa uçurmalar, kelle kesmeler, ırza tecavüzler, işret, rüşvet, krallık, hanedanlık ve Yezid rezilinin, kepazesinin Hz. Hüseyin efendimizin narin, öpülesice cisminde uyguladığı mezalim, zulüm, hakaret, keyfilik, insanlık dışı tatbikat, yine bu hadisin doğrulunu işaret etmiyor mu?
 
    Geliniz hemen günümüz Türkiye'sine.. Şu günlere.. ( Ocak 2016).. Allah aşkına soruyorum; bu nasıl bir İslam ülkesi ki, insanlar birbirlerini boğazlıyor, bombalar patlıyor, kanaslar çın çın ötüyor, evler virane, hanümanlar harabe yapılıyor?
 
    Öylesi!.. Her hafta cuma günleri, camilerimiz de, yapılan kısa, özet, içeriksiz nasihatlar yeterli ve kafi gelmemektedir!..
 
    Yüz bini aşkın Diyanet sarıklısı; yollara, illere, ilçelere, köylere yürümeliler!.. Öylesi, silahla, tabanca ile, kanasla falan değil!.. Elde Kur'an, dilde Kur'an, kalpte imanla; nerede, hangi muhitte, hangi yerleşim biriminde bir tenakuz, bir zorbalık var ise, oraya gidilmeli, o beldenin sakinleri, uyarılmalı, ikaz edilmeli ve anarşistin beynini patlatmak için çare, tedbir ve imkan olunmalıdır!..
 
    "Asra yemin olsun ki!" diyor yüce Allah!.. Fitnenin, fücurun, şerrin, nifakın çıkacağını, öbek öbek boy gösterecğini bildiği için bizleri o zamandan uyarmış, "hakkı" ve " sabrı" tavsiye için yollara dökünülmesini emretmiştir!..
 
    Allah aşkına soruyorum!.. Kan, kıtal için söylemiyorum:  Ülkemizin huzuru, rahatı, refahı, emniyeti, güveni, ırzın, namusun, vatanın payimal olmaması için öneriyorum.
 
    Evet, yollara düşerek, yeniden " Sakarya", " Tuna"," Çanakkale" türküleri söyleyerek, her birimiz birer Sütçü İmam, Rıdvan hoca olarak yollara, bellere, semtlere, meskun mahalle yürümeliyiz!..
 
    Ve demeliyiz ki, ulan uyuzlar!.. Köpekler!.. Sahtekarlar!.. Dönekler!.. Satılmışlar!.. Bu millet, bir bütündür, bütün kalmalıdır!.. Hem de yediden yetmişe!.. Türkü ile, Kürdü ile, Lazı ile, Çerkezi ile, Alevisi ile, Sünnisi ile..
 
   Sizi gidi sizi çakallar sizi!.. Sizin, ulumanız, ürümeniz, bu aziz milleti bölemeyecek, parçalamayacaktır!.. Gönderinde ezanlarını, minarelerinde tekbirleri, mabedlerinde Kur'an'ını susturamayacaktır!..
 
    Netice olarak;
 
    Kur'an Asra yemin ediyor!.. Boşu boşuna, körü körüne, laf olsun, edebiyat olsun diye değil!.. Hastalıklara, çözümsüzlüklere, çaresizliklere, dermansızlıklara, takatsizliklere imkan arasın, şifa bulunsun diye!..
 
    Yeniden dirilin, yeniden şaha kalkın, Kadisiye'ye yürüyün, Konstantiniyye'yi fethedin, gönül elçisi olarak Viyana'lara yürüyün diye..
 
    Diyarbakır; bin yıllık Müslüman Türk yurdudur!.. Orada, Kürt'de yaşayacak, Türk'de huzur bulacak,  Zaza da alnı açık, başı dik olarak gezecektir!..
 
    "Asra yemin olsun ki.." emrini çok iyi düşünmeliyiz!.. Bu yeminden çok çok mesajlar çıkarıp, zamanımızda uygulamalıyız!..
 
   Tabii ki, bunun yolu da, Kur'an'ı; yükseklerden indirip, zamanımıza tatbik etmekten geççmektedir.. Zaten, uygulama sahası bulamayan emirler emir değildir!.. Sadece süstür, kılıftır, çerçevedir, duvar tabelasıdır!.. Allah esirgesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık