Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

KUR'ÂN ZİYAFETLERİ !..

     "  Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İleri de ondan sorumlu tutulacaksınız."  ( Zuhruf sûresi, âyet 44)
 
    " Doğu tarafından bir takım insanlar zuhur edecek, onlar Kur'an'ı Kerim'i okuyacaklar, fakat Kur'an'ı Kerim onların gırtlaklarından aşağı geçmeyecek. Onlar, okun av hayvanını delip çıktığı gibi dinden çıkacaklar , ok bir daha kirişine dönmediği gibi, onlarda artık bir daha dine dönmeyeceklerdir ." ( Buhari, Tevhid 57)
 
    Hadisi şerifin ne derece mütevatir, ahad veya mevzuu olduğu araştırılabilir!..   Meşhur Buhari kitabında, hadis numarası belirtildiğine göre, dikkate almak, önem vermek lüzum etmektedir!..
 
    Bilindiği üzere; günümüz " Kur'an ziyafetleri" maşallah!.. Ortamı, ortalığı çın çın çınlatmaktadır!..  Ülkemiz, hafız yetiştirmede, ses, ahenk, tertil, tecvid konularında önde gelen ülkelerdendir. İsmail Coşar, merhum İsmail Biçer, Tayyar Altıkulaç, vb. önde gelen isimler bir haylidir!..
 
    Ama, tüm bunlara rağmen, bizdeki, Ortadoğu ülkelerinden hafız davet etme, çağırma, avuç avuç masraflar ederek, stadyumlarda, büyük konferans salonlarında Kur'an okutma işleri,  son zamanlarda popüler olmuş, gün geçtikçe de olmaya devam etmektedir.  
 
    Ortadoğudan gelen, davet edilen, Abdussamed, Abdurrahman Saiden, Ahmed Naina, Sadien-Fettah, Nasır Harak, Sıddık Minşevi vb. hafızlar, kariler; mimikleri ile, el, kol, davranış tarzları ile , indirmeleri, bindirmeleri, hop oturup hop kalkmaları ile, dinleyenleri  coşturmaktadırlar!..
 
    Bravo Vallahi!.. Genelde, Belediyeler, cemaatler, kendilerini tanıtmak, hizmet yapmak ve yaptıklarını zannetmek maksadıyla, bu hafızlara masraflar etmektedirler!..
 
    Davet edilen hafız, kim olursa olsun, halka, bir iki saat vücuh yaparak, kıraat yaparak, sesleri ile, bağırmaları ile, heyecan, his ve coşku vermektedirler!..
 
    Oralarda toplanan kadınlı, erkekli, gençli, ihtiyarlı insanlar; hafızın sesiyle, yankılı, coşkulu tilaveti ile ağlamakta, gözlerinden pir pirim gibi yaşlar dökmektedirler!..
 
     Ama, okuma, proğram bittikten sonra,  ağlayanlara, göz yaşı dökenlere sormak zorunda kalıyoruz!.. " Niçin ağladınız?" " Neden göz yaşlarınızı tutamadınız?"
 
     Almış olduğumuz cevaplar enteresandır!.. " Tatlı ses, huşulu okuyuş, canım Allah vergisi ahenk"  Peki, dinlediniz, ağladınız, hüzünlendiniz!.. Tüm bu ağlayışlardan, heyecanlardan, Kur'an kıraatından bir faydanız, bir bilgi edindiğiniz oldu mu?..
 
    Evet, proğram bitiyor, heyecanda bitiyor!.. Okunan Kur'an'ı; anlama ve yaşama geçirme bulunmamaktadır!..Maalesef, asırlar asırları kovaladı, Asr-ı saadetten  ( mutlu çağ) sonra, Kur'an'ı anlamadan, yaşamadan okumaktayız!..
 
    Hele millet olarak; hafızı dinledik, sesi hoşumuza gitti, ritminden, melodisinden, gırtlağından, hançeresinin yırtılmasından etkilendik ama, aziz Kur'an'ı anlamak, hayatımızda tatbik etmek istemedik.  Kur'an'ı, yükseklere astık, bez, süslü kılıflara sararak, teberrüken evimizde bulundurduk..
 
    Bazan da, kundakta yatan çocuğumuza cinlerin, (!), perilerin veya diğer şerli varlıkların zararı dokunmasın diye, onların baş ucuna koyduk ve çocuğumuzu emniyete, güvene almış olduk!..
 
    Ama, ne yazık ki, Kur'an; çocuğumuzu kundakta korudu (!), lakin, millet olarak bizleri koruyamadı!.. Bu gün, ülkemizde yaşanmakta olan kaoslar, kaotik haller bunu göstermektedir!.. Kan, kıtal, ölme, öldürme, hendek kazmalar, cami kundaklama, okul yakma, kütüphaneleri ateşe verme ve hastanelere, hastalara, doktorlara saldırı!..
 
    Demek ki, Mısır'dan, Ortadoğu ülkelerinden davet etmiş olduğumuz hafızların Kur'an okuyuşları, ritmleri, melodili havaları, çıngıraklı bağırmaları boşu boşunadır!..  O halde, ne yapmak lazımdır?..
 
    Yapılacak eylem, iş, görev ve amel şudur: Kur'an'ı; yükseklerden indirip, hayatın içerisine sokarak, onun emirlerini hayata hakim kılmaktan başka çaremiz bulunmamaktadır!.. Yoksa, Mısır'dan, Ortadoğu ülkelerinden yüz değil, beş yüz, bin hafız da davet etmiş olsak, vallahi!.. Yine de bir faydası dokunmayacak, birileri nam, ün, şan sahibi olacak, bizlerde, bir kaç damla göz yaşıyla mes'eleyi bitirmiş olacağız!..
 
    Netice olarak;
 
    Beyler!.. Hanımlar!.. Lütfen, aklımızı başımıza alalım. Akıllı olalım, akıllı davranalım.. Çünkü, çağımız akıl, bilinç, bilgi, basiret asrıdır!..
 
    Onun içindir ki, Kur'an'ı  açmalı, okumalı, bütün hayatları dizayn etmeli , ayet ayet, tefsir, tefsir, fıkıh fıkıh, günümüze uyarlanmış ilmihallerle, felsefi. sosyal eserlerle insanlığı irşat etmeliyiz!..
 
    Birkaç gün önce idi.. Hollanda ülkesine davet edilen, Mısır'lı hafız galiba üşütmüş, nefesi tıkanmış, bağıramaz, çağıramaz olmuş, bir kısım insanlar, dalga geçiyordu: " Yahu, hafızın sesi, Hollanda'nın nemli, rutubetli havasına dayanamadı" diye..
 
    Ayrıca, bizim hafızlarımız, yani Müslüman-Türk'ün karileri, dünyaca meşhur, el üstünde tutulan insanlardır!.. Bizim, Mısır'ın, Ortadoğu'nun kalıntı olmuş, kartlaşmış, sermaye, para peşinde koşan hafızlarına ihtiyacımız bulunmamaktadır!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık