Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

KUR'AN'I BİLMEDEN DİN HAKKINDA KONUŞMAK

KUR'AN'I BİLMEDEN DİN HAKKINDA KONUŞMAK, ALLAH'A İFTİRA ETMEKTİR!..

" Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah'ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur. " ( Ra'd sûresi, âyet 28 )

Ümmet olarak, millet olarak; yüce Kur'an'ı anlamaya, emirlerini yaşamaya ne kadar muhtacız!.. Ümmet sefihliği yaşadığı, sefil olduğu gibi, milletimizde, bu konuda huzur içerisinde, mutlu ve mutmain değildir.

Zaten, bunu idrak edebilseydik, bu vebali, günahı algılaya bilseydik, günahımızdan tevbe eder, suçumuzu kabul eder, ileri, daha ileri doğru adımlar atmış olurduk.

Ne yazık ki, yüce Kur'an; hali hazır yükseklerde mahpustur, mahzundur, mükedderdir, okunmamaktadır. Sadece, cuma günleri, kandil geceleri lütfen Yasin tilavet ederek, aynı yerine tekraren asmakta, görev yaptığımızı zannetmekteyiz. Oysa;

" Asr-ı saadetin kaynağı Kur'an'dı, şimdi elimizdeki de Kur'an... Kur'an'ın değişmesi veya değiştirilmesi mümkün değilken, neden onu okuyanlardan kimisi diriliyor, kimisi atıl kalıyor, kimisi de sadece bilgi sahibi oluyor?

O halde değişen nedir? Kişi, Kur'an'ı hangi niyetle okuyorsa, ondan istifade etmesi de o meyanda oluyor. Bugün Müslümanlar Kur'an'dan öğrendikleri ( ezberledikleri) üç veya beş ayetin yaşama aktarımını mı sağlayamıyorlar?

Yoksa okuduklarını anlayamıyorlar, anladıklarını zannettiklerini eksik mi anlıyorlar ya da salt kültür edinmek için mi okuyorlar? Felahın ve refahın kapısını açacak tek anahtar Kur'an ise bu tespitin yapılması elzemdir.

SARTRE; " Ben insana Racine'i ya da Theokritus'u bilince kültür olur demiyorum. Bence kültürlü insan dünyada ki durumunu anlamasına yarayan bilgiyi ve yolları edinmiş insandır." diyor.

Bu tanım ekseninde düşünecek olursak, sanırım çoğunluğu bunu sağlayamamıştır. Çünkü Kur'an tevhidden sapmamayı ve müstakim üzere olmayı emrediyor.

Bugün batılla çok rahat her türlü ilişki içine giren, kendi tanımıyla " çok kültürlü" kimi Müslümanların bu durumu nehyeden ayetleri mazeretsiz bir şekilde yeniden okuyup anlamaları gerekmektedir. " ( Nida Dergisi, R. Tekgül, sayı 139, sayfa 60)

SARTRE'nin, ifadesi ne güzel tanım değil mi?.. Ne acı ki, Kur'an'ı Kerim'i, bol bol okuyoruz, başımızın tacı, duvarlarımızın süsü, ölülerimizin kurtuluş menbaı yapıyoruz,  ama, dirilerimize faydası dokunmayan bir kitap haline getirmişiz.

Evlerimizde, dolu dolu kitaplarımız bulunmaktadır. Kütüphanelerimiz tıka-basa dop doludur. Lakin, mevcut kitaplardan, okuduklarımızdan hayatımıza yansıyan bir husus, bir  realite bulunmamaktadır.

Emin olun ki, 1974 yılında almış olduğum bir kitabı yeniden okumaya başladım. Sanki, bendeniz bu kitabı okumamış gibi bir duruma düşmüş oldum..

Evet, kitaplar, okuduklarımız bizleri diriltmelidir.. Hem de dünyamızı diriltmeli, hem de ahiretimizi felaha kavuşturmalıdır. Aksi halde, oku oku faydasız olacaksa, kitabın sayfalarını çevirmekle yetineceksek, bu durum faydasız, yararsız bir eylem olmaktadır.

" O halde sorun Müslümanların hayatı ve kitabı birbiriyle özdeşleştirememesinden kaynaklanıyor. " Müslümanlar İslam'ın temel hedeflerinin farkında olmalarına rağmen, bu hedeflere ulaşmanın yöntemi konusunda yetersizdirler."

Bazıları kitabı bilmelerine rağmen, dış dünyadaki gelişimi ve değişimi iyi okuyamamalarından ötürü Kur'an'ın toplumsal emirlerini icra etme noktasında sıkıntıya düşmektedirler.

Başkaları da hayatın ve kitabın birbirinden ayrıştırılmasıyla oluşturulan statik bir inancı benimseyip, sembolik ibadetlerle kendilerini avutmaktadırlar.

Onların Kur'an'a bakışının tipik modeline örnek olarak Osman Gazi'ye atfedilen efsaneleştirilmiş, bir halk mitolojisi hala yaşatılmaya çalışılmaktadır.

" Osman Gazi- eğer doğruysa- yatmak için girdiği odada duvara asılı Kur'an'ı görünce, uyumamış, sabaha kadar uykusuz beklemiştir."  Onlara göre bu, Kur'an'a sahip çıkmanın ve ona göre yaşamanın bir göstergesidir.

" Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzura erişiyorsa" ( Rad/28), insanlığın içinde bulunduğu derin anksiyeteden kurtulması ve buna bağlı gelişen her türlü sorunun çözümü için hayatın, Kur'an'ın teyid ettiği formata dönüştürülmesi gerekir.

Bunun için " Kur'an yeniden tefekkür edilmeli ve yeniden yorumlanmalıdır. Ama bu Kur'an'ı yeni bilgilere uydurma şeklinde değil, yeni bilgileri onun ışığında değerlendirmekle olmalıdır."

" Kur'an'ın manası senin kalbine yeniden nazil olmuyorsa, ne Razi'nin tefsiri ne de Zemahşeri'nin Keşşaf'ı senin dertlerine çare bulamaz." ( Muhammed İkbal). ( a. g. dergi, sayfa 60 )

Merhum İkbal'in, görüşlerine, düşüncelerine katılmamak, alkışlamamak saygısızlık olacaktır. Çünkü, gerek Akif, gerekse İkbal, bu kutlu yolun ışık insanları idiler!..

Sonuç olarak;

Atamız, Osman Gaziye iftira etmeyelim. İmparatorluğun ilkidir, bir yiğit insandır ve Kur'an'a bende insandır.

Osman Gazi'nin, sabaha kadar duvardaki Kur'an sebebiyle uyumaması, onu küçültmek, ona "Kur'an bilmez " diye iftira etmek olacaktır.

Çünkü, bu durum, doktorun vermiş olduğu reçeteye bakarak, şifa ummaya, derman beklemeye benzemektedir. Veya,

Elimizde bulunan bal kavanozunu kapağını açmadan, sadece dışından yalamaya, bundan da istifade etmeye benzer.. Baldan menfaatlenmek için, kapağını açmalıyız, kaşık kaşık balı yemeliyiz ki, balın mahiyetini, ne olduğunu öğrenelim.

Kur'an'da öyledir!.. Hatimler indireceksiniz, hem de anlayarak indireceksiniz. Yasinler okuyacaksınız, sonra da, yeryüzünü temaşa edeceksiniz, yüce Allah'ın sair ayetlerini seyre dalıp, Allah'ın büyüklüğünü, tek Rab oluşunu anlayacaksınız.

Rabbimiz!.. Bu aziz millete, böylesi Kur'ani yaklaşımları lütfetsin!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık