Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Kur'ani, Evrensel Prensipler
 KUR'ÂNÎ; EVRENSEL PRENSİBLER!..
  
    " İşte bunda, ( bize) kulluk eden bir kavim için bir mesaj vardır." ( Enbiyâ sûresi, âyet 106)
 
    " ( Resulüm!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak önderdik." ( Enbiyâ sûresi, âylet 107)
 
    " De ki: Bana sadece, sizin ilâhınızın ancak bir tek Allah olduğu vahyedildi. Hâla Müslüman olmayacak mısınız?" ( Enbiyâ sûresi, âyet 108)
 
    Yüce Allah'ımıza; milyon kere milyon hamdü senalar, aziz peygamberi Hz. Muhammed'e (sav), tükenmez salatü selamlar ve O'nun âline, ehli beytine ve sahabe-i kiramı adıyla maruf ve meşhur olmuş arkadaşlarına selamlar olsun ki, bizleri, şu fani dünyaya Müslüman olarak, sağ kulaklarımıza ezan, sol kulaklarımıza kamet getirilerek dünyaya getirmiştir!.. Şükürler olsun!..
 
    Veya, bizler, hasbelkader, bir Sinagog'ta, Yahudi Haham'ının uyduruk hikayeleri ile, Kilise'de, haçın altında, ikonların gölgesinde, papazın havalara dumanlar savrulan mırıltıları arasında, Budist tapınaklarında, Nirvana yokuşunda, Mecusi, Zerdüşt, Şaman boylarında dünyaya gelmiş olsaydık, imanımız ne olurdu, yerimiz, menzilimiz, makamımız neresi olurdu?
 
    Aziz İslam'ın ve onun peygamberi Hz. Muhammed'in hayatı berrak, getirmiş ve  sunmuş olduğu, tebliğ ettiği emirler arı, duru ve baştan sona hakikat dolu, yalansız, hilafsız, abartısız, uydurmasız bir hayat manzumesidir!..  Oysa, diğer semavi ve ehl-i kitabın durumları böyle midir?  
 
    " Diğer dinlerin tüm müessislerinin hayatlarına ait tarihler hep eksiktir. Mesela Hz. Mesih (as)'in 33 sene devam eden hayatının vak'alarından ancak üç seneye ait olanını biliyoruz. İran'ın dinî mücedditlerini ancak Firdevs'inin Şehnamesi'yle tanıyoruz. Hindistan'da yetişen dinî mürşidlerin tarihi, efsanelere bürünmüştür.
 
    Hz. Musa (as) hakkındaki malûmatımızın menbaı ise, kaybolup, ancak onun irtihalinden asırlarca sonra, Babil esaretinin ardından toplanan Tevrat'tır. Belki bu durum, onların evrensel olmayışları şeklinde yorumlanabilir. Çünkü bütün bu peygamberlerin, bu müceddit ve mürşitlerin telkinatı her zaman için lâzım değildi. Belki bunun için onların bütün tarihi payidar olmamış, yalnız onların hayatından malûm olması lazım gelen kısımlar korunagelmiştir.
 
    Biz bütün dünyaya bir soru sorsak ve desek ki:
    " Dinlerin kurucuları arasında en mükemmel bir varlığa sahip olan kimdir?" Şüphesiz çeşit çeşit cevaplar alırız. Sorumuzun sözlerini biraz değiştirerek;
    " Bir taraftan, getirdiği kitap, bütün mukaddes kitaplara nasip olmayan bir muvaffakiyetle ve tam bir sadakatla kayd ve ve tespit olunan, diğer taraftan hayatının bütün vak'aları, bütün harekâtı , bütün seferleri, hattâ elbisesinin biçimi ve giyim tarzı, simasının bütün çizgileri, söz söyleyişi ve yürüyüşü, tabiatı, muaşeret tarzı, hattâ yemesi, içmesi, uyuması, gülmesi, çalışması, bütün teferruatıyla nakledilen ve kaydolunan yegâne insan kimdir?" diyecek olursak, o zaman alacağımız cevap mutlaka şudur: " Bu zât, ancak Hz. Muhammed'dir (s.a.s)"
 
    O'nun hayatı sadece insanlar tarafından nakledilmekle kalmamış, aynı zamanda Kur'an'ı Kerim tarafından da en teferruatlı bir şekilde ele alınmıştır. O'nun yaşantısı, ahlâkı, olaylar karşısındaki tavrı inananlarla, inanmayanlarla, bu arada hanımlarıyla ve diğer aile fertleriyle olan münasebeti gibi, hayat, misyon ve şahsiyetinin daha başka yönleri de, bize açık bir şekilde Kur'an tarafından bildirilmektedir. Demek ki, Hz. Muhammed'e ( s.a.s) nasip olan bu durum, başka hiçbir kimseye nasip olmamıştır.
 
    Evet, 63 yıllık hayatınınn 23  yılını peygamber olarak geçiren Hz. Muhammed ( s.a.s.), bu zaman zarfında gelen ilâhî vahyi, sadece insanlara tebliğ etmekle kalmamış, bunların hayata nasıl geçirileceğini de bizzat göstermiştir.
 
    Binaenaleyh, bugün herhangi bir Müslüman'ın ibadetiyle Hz. Peygamber (sav)'in ki arasında mahiyetçe , şekilce hiçbir fark yoktur. Aynı şeyi, diğer semavî din mensupları için söylemek mümkün değildir.
 
    Önceki peygamberlerin gerek dini, gerek özel hayatları hakkında otantik bilgilere rastlamak çok güç olduğu halde; hamd olsun Allah'a bu gün bizler, Hz. Peygamber'in (s.a.s) kullandığı özel eşyaya dahi sahibiz.
 
    Öyle sanıyorum ki, bir takım Yahudi ve Hristiyanların zaman zaman İslâm'a ve Hz. Peygamber'e (s.a.s) saldırmalarının altında yatan psikoloji, bir bakıma buradan kaynaklanan bir kıskançlık psikolojisi olsa gerektir." ( www.fetvalar.com)
 
    Netice olarak;
    Allah aşkına sizlere soruyorum!.. Bu gün Yahudilik adına, Hristiyanlık adına elde ne kalmıştır acaba? Hz. Musa (as)'a vahyedilen Tevrat kitabı bile kuşa çevrilmiş, vahyi özelliği tamamen ters yüz edilerek bir kaç kişinin veya Haham Ezra'nın oyuncağı haline getirilmiştir!..
 
    Hristiyanlık ta öyledir!.. Yüce Allah'ın Hz. İsa (as)'a inzal buyurduğu İncil kitabı, papazlar tarafından rezil, perişan hale sokulmuş, İncil'in insanlık için, dünya için bir evrenselliği kalmamıştır. Ne Matta, ne Luka, ne Markos, ne Yuhanna birbirlerini tasdik eder tarzda değil de, birbirlerinin reddeder biçimde Kiliselerde gözetim altında tutulmaktadır!..  Onun içindir ki;
 
    Bugünün Hristiyan dünyası insanları, dini, maneviyatı, semavi kitaba inanmayı, peygamberi kabullenmeyi şiddetle reddederek, az bir kısım insanlar kalmış, milyonlar ateizme, dinsizliğe, Allah'ı inkara doğru hızla koşmaktadırlar!..
 
    Yüce Allah'ımıza hamdolsun!.. İslam'ın muazzez kitabı Kur'an; aynen ilk defa vahyedildiği gibi orijinilatisini korumaktadır!.. Lakin, görünen odur ki, Müslümanlar; Kur'an'ı anlamakta, O'nun ne denli bir evrensel kitap olduğunu anlar, idrak eder, okur, yaşar halde değildirler!..
    Rabbim!.. Kur'an'ın; evrenselliğini müdrik bir cemaati lütfetsin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık